Izveštaj o upotrebi nacističkih simbola u ukrajinskoj vojsci je lažan, potvrdili Bi-Bi-Si i Reporteri bez granica
- Objavljeno 25. septembra 2024. u 12:27
- Za čitanje potrebno 7 minuta
- Od: Marion DAUTRY, AFP Beograd
Copyright © AFP 2017-2024. Za svaku vrstu komercijalne upotrebe ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovde za više informacija.
"Novinari BBC su izbrojali više od 1.000 slučajeva upotrebe nacističkih simbola od strane ukrajinskih militanata, koji su se infiltrirali u oblast Kursk," piše u postu na srpskom objavljenom na Telegramu 12. septembra 2024. U istom postu je priložen video sa tekstom na engleskom, u kojem se tvrdi da je organizacija Reporteri bez granica (RSF) pregledala snimke i izveštavala o tom prikazivanju nacizma. Ta tvrdnja se uklapa u jedan od stubova moskovskog narativa za opravdanje invazije na Ukrajinu.
Snimak je podeljen i na drugim platformama poput Fejsbuka i VK, i na drugim jezicima poput poljskog, nemačkog i francuskog.
Video, na kojem se vidi logo Bi-Bi-Sija, je lažan i nikada ga nije objavio ovaj britanski medij. AFP nije pronašao trag navodnog izveštaja ili snimka Bi-Bi-Sija na nalozima tog medija na Fejsbuku i Instagramu, niti na sajtu organizacije RSF koja je citirana kao izvor izveštaja o prikazivanju nacizma.
"Ruske vlasti pokušavaju da prikriju trag obmanjujućim informacijama koristeći reputaciju određenih zapadnih organizacija (u ovom slučaju Bi-Bi-Si i RSF) kako bi dali kredibilitet svojoj ratnoj propagandi," rekao je Arno Frože (Arnaud Froger), šef biroa RSF-a za istrage, u izjavi objavljenoj na sajtu RSF-a (arhivirano ovde).
AFP je poslao snimak Bi-Bi-Siju, koji je u mejlu od 20. septembra 2024. potvrdio da nije pravio niti objavio taj video izveštaj. "Ovaj izveštaj nije naš," izjavila je portparolka.
Fabrikovan snimak
Istraga koju je objavio RSF pokazala je da se snimak prvo pojavio na neautentičnim nalozima na Eksu krajem avgusta i da je zatim podeljen preko mreža poznatih ličnosti sa Zapada u proruskoj propagandi, kao i na zvaničnim nalozima Kremlja. RSF je takođe kritikovao društvene mreže, posebno Eks i Telegram, zbog nedostatka reakcije na širenje lažnog snimka.
"Vlasti Kremlja znaju da su ove informacije lažne. Iskoristile su ih za svoju ratnu propagandu," objasnio je šef istrage RSF-a Arno Frože u snimku objavljenom na Eksu 13. septembra 2024. (arhivirano ovde).
INVESTIGATION: How did Russia use a fake video about RSF as war propaganda? A video with the BBC’s logo about an alleged RSF study that found 1,000 cases of Ukrainian soldiers showing sympathy for Nazism has racked up over 400,000 views, mainly on X and Telegram. pic.twitter.com/infoJKwf4F
— RSF (@RSF_inter) September 13, 2024
Video se ne poklapa sa vizuelnim identitetom Bi-Bi-Sijevih video izveštaja objavljenih na Instagramu. To se može primetiti u poređenju sa ovim izveštajem objavljenom 14. septembra 2024. (arhivirano ovde):
Iako se u lažnom snimku tvrdi da je RSF analizirao više od 1.000 slučajeva, takvi slučajevi nisu prikazani. Umesto toga, u snimku se vide različite, nepovezane slike i snimci, od kojih je većina nastala mnogo pre ukrajinske ofanzive u ruskom regionu Kursk, koja je pokrenuta početkom avgusta.
Slike direktora RSF-a za zastupanje i pomoć, Antoana Bernara (Antoine Bernard), mogu se pronaći na sajtu organizacije, kao i na njegovom nalogu na Eks-u (arhivirano ovde, ovde i ovde).
Fotografija uništenog kamiona kruži ruskim mrežama barem od marta 2024, mnogo pre ukrajinske ofanzive u Kursku, uz tvrdnju – koju AFP nije mogao da potvrdi – da je snimljena u ukrajinskom području Donjecka.
Sliku čoveka sa kačketom na kojem se nalazi simbol crnog sunca, poznatim kao Sunčev točak, objavio je 2016. godine Istražni komitet Ruske Federacije. Ova slika, koja prikazuje stari evropski simbol koji su prisvojili nacisti (arhivirano ovde), pojavila se u saopštenju za javnost povodom otvaranja slučaja protiv Rusa optuženog da je otišao da se bori za Ukrajinu protiv Rusije u Donbasu 2014. Nema informacija o tome kada i gde je fotografija snimljena, ali datira iz perioda pre ukrajinske ofanzive na Kursk.
Još jedna slika je objavljena 2020. na Instagram nalogu poznatog ukrajinskog ekstremnog desničara Serhija Filimonova (arhivirano ovde).
Navodni snimak ukrajinskih vojnika, među kojima jedan nosi kacigu sa nacističkim znakom, objavljen je u medijima pod kontrolom Moskve, uz tvrdnju da su ukrajinski vojnici snimili kako se rugaju starijem čoveku u Kursku. AFP nije mogao da proveri ovu tvrdnju.
AFP takođe nije uspeo da identifikuje čoveka koji nosi duksericu sa racističkim sloganom i stoji ispred zastave neonacističke grupe "Mizantropska divizija" (Misanthropic Division), ali slika kruži Internetom barem od 2022. kada se pojavila uz tvrdnju da prikazuje francuskog muškaraca koji se borio za Ukrajinu protiv Rusije, a kojeg je intervjuisala francuska televizija LCI.
Jedine potvrđene slike Ukrajinca sa simbolom SS divizije na kapi, snimljene u oblasti Kurska, preuzete su iz izveštaja italijanske televizije RAI 24 i široko su prikazivane u medijima pod ruskom kontrolom. "Duboko žalim što sam dao glas, makar i na nekoliko sekundi, ukrajinskom vojniku kojeg sam primetio da nosi flaster sa nacističkim simbolom tek nakon što je izveštaj emitovan," izjavio je novinar Ilario Pjanjereli (Ilario Piagnerelli) na Eksu (arhivirano ovde).
'Ukrajinski nacizam' kao stub ratne propagande Kremlja
Ruski predsednik Vladimir Putin tvrdio je da je cilj njegove invazije na Ukrajinu bila "denacifikacija" zemlje. Međutim, tvrdnje da Ukrajinom upravljaju nacistički simpatizeri su preuveličane, rekli su stručnjaci AFP-u u nekoliko navrata.
Marija Domanska (Maria Domańska), stručnjakinja za rusku politiku u Centru za istočne studije, rekla je AFP-u u mejlu 24. marta 2022. da se Putin nada da će pozivanjem na nacistički narativ steći podršku u zemlji za svoju invaziju Ukrajine. "To je da obezbedi njihovu podršku vlastima, ali i da diskredituje ideju o integraciji postsovjetskih država sa Zapadom. Za Kremlj, novi 'nacizam' je zapravo liberalna demokratija," rekla je ona.
Upotreba simbola za promociju nacističkog ili komunističkog režima zabranjena je od usvajanja zakona u ukrajinskom parlamentu 2015. (arhivirano ovde).
Dok su neke paravojne grupe koje uveličavaju nacizmu stekle određenu popularnost 2014. godine, kao što su bataljon Azov i Pravi sektor zbog njihove borbe protiv ruskih snaga, njihova društvena i politička težina je preuveličana u proruskoj propagandi. Od početka rata između Rusije i Ukrajine 2014. godine, ruski neonacisti su birali jednu ili drugu stranu za borbu, tvrde stručnjaci (arhivirano ovde i ovde).
Dejvid Marpls (David Marples), profesor na Odeljenju za istoriju i istraživač u programu savremenih ukrajinskih studija na Univerzitetu Alberte u Kanadi, objasnio je za AFP Činjenice u novembru 2022. da " u Ukrajini postoje ekstremističke paravojne jedinice, a najpoznatiji su Azovski bataljon i Pravi Sektor. Oni nisu istaknuti u političkom životu u Ukrajini – to su izmislili Putin i drugi. Oni, međutim, nisu zanemarljivi i sada bi mogli da steknu veću vidljivost."
"Naravno, nacionalizam u Ukrajini je danas pojačan jer je zemlja napadnuta," dodao je on.
Dok se pojavljuju slučajevi prikazivanja nacističkih simbola među ukrajinskim trupama, poput izveštaja kanala RAI 24, mnoge tvrdnje o "nacizmu" koje promoviše Kremlj i njegove mreže zasnivaju se na izmanipulisanim dokazima. To uključuje lažne medijske izveštaje koje je AFP istraživao ovde i ovde, izmišljene fotografije i fotografije korišćene van konteksta.
Sve AFP-ove članke na srpskom o netačnim informacijama povezanim sa ratom u Ukrajini možete pronaći ovde.
Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas