Korisnici društvenih mreža pogrešno tvrde da je mpox zapravo herpes zoster uzrokovan vakcinom protiv Kovida-19

Mpox nije ista bolest kao herpes zoster i nije nuspojava vakcine protiv kovida-19, kažu stručnjaci, suprotno netačnim tvrdnjama koje su podeljene na društvenim mrežama u Srbiji i mnogim drugim zemljama nakon novog izbijanja virusa u Africi. Tvrdnja koja se širi u Srbiji uključuje intervju iz 2022. godine s bivšim nemačkim političarom koji je prethodno širio dezinformacije o koronavirusu. Mpox, koji je otkriven pre više od pola veka, je zarazna bolest koja se pojavila mnogo pre pandemije Kovida-19. 

"Još jedan doktor tvrdi da su majmunske boginje nuspojava vakcina protiv Covida," navodi se u ovom postu na Fejsbuku, objavljenom 24. avgusta 2024., u kome se deli članak s istim naslovom.   

Članak sadrži video intervjua nemačkog lekara i bivšeg političara Volfganga Vodarga (Wolfgang Wodarg), poznatom po svojim stavovima protiv vakcinisanja. Prema engleskom prevodu citiranom u članku, on kaže da lekari bilo kakav veoma bolni mehurić pripisuju mpoxu, dok je zapravo reč o tipičnoj kliničkoj slici herpes zostera. 

Tekst ovog portala postavljen je i na Telegramu, gde ima više od 7.000 pregleda, a više puta je deljen i na Fejsbuku, na primer ovde, i Eksu, na primer ovde

Identična tvrdnja kružila je u različitim postovima na društvenim mrežama na primer ovde i ovde

Isti sadržaj postao je viralan na brojnim jezicima, uključujući holandski, grčki, španskifrancuski, nakon što je Svetska zdravstvena organizacija (SZO) 14. avgusta 2024. proglasila tu bolest hitnom međunarodnom situacijom iz oblasti javnog zdravstva, najvišim stepenom uzbune, zbog porasta broja slučajeva u Africi (arhivirano ovde).

Međutim, stručnjaci su potvrdili za AFP da herpes zoster i mpox uzrokuju različiti virusi i ocenili dobijanje herpes zostera kao nuspojave vakcine protiv Kovida-19 kao "nemoguće".

Image
Skrinšotovi netačnih objava s Telegrama (lijevo) i Fejsbuka (desno), napravljeni 23. septembra 2024.

Mpox, ranije poznat kao majmunske boginje, je zoonotska virusna bolest koja je otkrivena u kolonijama majmuna 1958. godine, više od 60 godina pre nego što su vakcine protiv kovida-19 postale dostupne (arhivirano ovde). Termin "majmunske boginje" potiče iz verovanja da su majmuni primarni domaćini virusa, ali je otkriveno da su mnoge druge životinjske vrste zaražene virusom, uključujući nekoliko vrsta veverica, gambijske pacove, prugaste miševe, puhove i primate. Primarna vrsta domaćina još uvek je nepoznata.

Izvorni naziv više se ne koristi od novembra 2022. godine, kada je SZO predložila termin "mpox" za tu bolest (arhivirano ovde), reagujući na pritužbe da je prethodni naziv izazivao rasističku i homofobičnu stigmatizaciju.

Bolest je prvi put otkrivena kod ljudi 1970. godine u današnjoj Demokratskoj Republici Kongo i smatrala se endemskom bolešću u nekim afričkim zemljama. Karakterišu je velike lezije na koži nalik čirevima, visoka temperatura i bolovi u mišićima (arhivirano ovde).

Video iz 2022.

Obrnuto pretraživanje slika na Guglu sa kadrovima iz videa pokazalo je da je snimak u objavama deo 45-minutnog intervjua s Volfgangom Vodargom (arhivirano ovde), emitovanog 28. juna 2022. na AUF1, austrijskom ultradesničarskom kanalu. Prema opisu programa, Vodarg govori o tome kako bi mpox mogao biti povezan s nuspojavama vakcine protiv kovida-19.

Novinar AFP-a iz Berlina pregledao je tvrdnje na nemačkom jeziku u videu koji kruži na društvenim mrežama i naveo da Vodarg u videu tvrdi kako su simptomi opisani za mpox isti kao i oni kod herpes zostera, te da farmaceutska industrija samo pokušava da uplaši ljude, dok se nuspojave koronavirusa koriste za izmišljanje novih poslovnih prilika.

Međutim, Vodarg ne tvrdi eksplicitno — kako se tvrdi u objavama na društvenim mrežama — da su mpox i herpes zoster ista bolest.

Vodarg takođe netačno tvrdi da testovi na mpox mogu dati lažno pozitivne rezultate kod osoba sa herpes zosterom.

Međutim, on u videu ne pruža nikakve dokaze kojima bi potkrepio svoje tvrdnje, a AFP je već ranije proveravao dezinformacije o kovidu-19 koje je on objavljivao (primeri ovde, ovde i ovde na nemačkom jeziku).

Na svom sajtu, AUF1 navodi da izveštava o temama poput "obaveznog vakcinisanja", "transhumanizma", "rodnog terora", "klimatske histerije" i drugih teorija zavere poput "Velikog reseta". Ovaj kanal je takođe  poznat po promovisanju teorija zavere i dezinformacija.

Srpski portal koji širi ove tvrdnje, "Nulta tacka", takođe ima istoriju objavljivanja netačnih i obmanjujućih informacija te ga je AFP često opovrgavao u prošlosti, kao na primer ovde, ovde ili ovde.

Image
Grafika o zaraznoj bolesti mpox (AFP / Maud ZABA, Olivia BUGAULT)

Različiti virusi

Juen Kvok-Jung (Yuen Kwok-Yung) specijalista za zarazne bolesti i mikrobiolog na Medicinskom fakultetu Li Ka Šing Univerziteta u Hong Kongu, rekao je za AFP da je tvrdnja o mpoxu koja kruži internetom netačna.

Takođe je objasnio da je "PCR test za mpox veoma specifičan i ne bi trebalo da daje lažno pozitivne rezultate ako je pravilno izveden".

Prema sajtu SZO-a, "Utvrđivanje mpoxa može biti otežano jer druge infekcije i stanja mogu izgledati slično," poput herpesa (arhivirano ovde).

Iako neki simptomi mogu biti slični, mpox i herpes zoster nisu uzrokovani istim virusom, rekao je Isak Bogoč (Isaac Bogoch), profesor na Medicinskom fakultetu Temerti (Temerty) Univerziteta u Torontu, kada je u maju 2022. godine upitan o sličnim tvrdnjama koje su tada kružile.

Dok herpes zoster uzrokuje varičela zoster virus, jedan od devet poznatih herpes virusa i virus koji takođe izaziva ovčije boginje, mpox izaziva orthopoxvirus iz porodice poxviridae, iste porodice kao i virus koji uzrokuje male boginje koje pogađaju ljude.

Ovi virusi pripadaju različitim grupama i stoga ih je morfološki nemoguće pomešati, izjavila je za AFP u junu 2022. godine Žilijan Trindade (Giliane Trindade), istraživačica na Odeljenju za mikrobiologiju Instituta Federalnog univerziteta Minas Žerais (Minas Gerais) u Brazilu.

"Ako biste ih posmatrali pod mikroskopom visoke rezolucije, njihove virusne čestice imaju potpuno različite oblike. Nemoguće ih je pomešati. Takođe su genetski veoma različiti," objasnila je Trindade.

Adrijana Morales(Adriana Morales), infektolog i članica Peruanskog društva za infektivne i tropske bolesti, rekla je za AFP da "mpox virus izaziva temperaturu, papularne lezije na licu, dlanovima, tabanima i genitalijama. Takođe se mogu pojaviti gnojni plikovi i kraste, kao i uvećanje limfnih čvorova."

Ovi simptomi se razlikuju od onih koje uzrokuje varičela zoster virus, koji se manifestuje kroz "manje lezije nalik gnojnim plikovima, mehurićima, koji prate dermatom, tj. imaju linearnu distribuciju koja može biti na prsima, licu, i uzrokuju intenzivnu bol u tom području, što je vrlo karakteristično."

Mpox nije nuspojava vakcine

Kvok-Jung  je u mejlu AFP-u 21. avgusta 2024. objasnio da "vakcinacija protiv kovida-19 ne uzrokuje niti predisponira osobu za mpox, koji se često prenosi intimnim kontaktom s pacijentima koji boluju od mpoxa."

Dejvid Hejman (David Heymann), profesor epidemiologije zaraznih bolesti u Londonskoj školi za higijenu i tropsku medicinu, rekao je za AFP u junu 2022. da "nema razloga tvrditi da je izbijanje majmunskih boginja povezano s vakcinom".

Infektolog Roman Zuki (Román Zucchi) iz Sanatorijuma Sagrado Korazon (Sanatorio Sagrado Corazón) u Buenos Airesu takođe je u junu 2022. rekao za AFP da "ne postoji biološki argument u korist" tvrdnje da je mpox posledica vakcine protiv kovida-19. "Niti je verovatno, niti moguće. Nemoguće je", naglasio je.

Ovaj stručnjak je objasnio da trenutna vakcina protiv kovid-a-19 nema kapacitet "da generiše" viruse, a kamoli tip virusa koji nema istu prirodu kao SARS-CoV-2, koji pripada porodici coronaviridae.

Postoje izveštaji o nekim slučajevima herpes zostera nakon vakcinacije protiv kovida-19, uglavnom povezanih s reaktivacijom virusa prisutnog od ranije, a zbog oslabljenog imunološkog sistema. Međutim, prema Holandskom centru za farmakovigilancu Lareb, "nije jasno jesu li vakcine uzrokovale to stanje" (arhivirano ovde).

AFP je ranije razotkrio dezinformacije vezane za mpox ovde. Više istraga AFP-a povezanih sa zdravljem možete pronaći ovde.

Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas