Ruski zvaničnik pogrešno citiran o BRICS sistemu za bankarske transfere
- Objavljeno 18. septembra 2024. u 17:42
- Ažurirano 19. septembra 2024. u 10:47
- Za čitanje potrebno 5 minuta
- Od: AFP Hongkong, AFP Mađarska
- Prevod i prilagođavanje Mina PEJAKOVIC
Copyright © AFP 2017-2024. Za svaku vrstu komercijalne upotrebe ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovde za više informacija.
"159 zemalja izrazilo je spremnost da implementira novi BRICS sistem plaćanja“ — piše na skrinšotu priloženom uz objavu na Fejsbuku, koja je napisana na srpskom i objavljena 25. avgusta 2024. godine. U objavi se netačno tvrdi da je, prema rečima Elvire Nabiuline, guvernerke Centralne banke Rusije, "159 zemalja spremno da prihvati BRICS sistem plaćanja".
Koristeći naprednu pretragu interneta AFP je pronašao članak koji je prikazan na skrinšotu u ovoj objavi, a koji pogrešno citira Nabiulinu. Članak je prvobitno objavljen na hrvatskom blogu "Geopolitika", a zatim je i više puta podeljen u Fejsbuk postovima širom regiona, na primer ovde i ovde.
Ista netačna tvrdnja širi se i na Fejsbuk objavama na hrvatskom i bosanskom jeziku, i to nekoliko nedelja pre sledećeg godišnjeg BRICS samita, koji će se održati u Kazanju, u Rusiji, od 22. do 24. oktobra 2024. Ova tvrdnja se takođe proširila širom sveta na mnogim drugim jezicima, kao što su kineski, rumunski, bugarski, nemački i mađarski.
Srbija, koja je kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, godinama održava čvrste veze sa Kinom i Rusijom. Dok zvaničnici tvrde da je Evropa glavni put za zemlju, neki u vladi sugerišu da bi se Srbija mogla okrenuti BRICS-u. U avgustu je potpredsednik Vlade i dugogodišnji podržavalac Kremlja, Aleksandar Vulin, rekao za Sputnik da dokle god "funkcioneri Evropske unije nastave sa pretnjama i ucenama evropski put Srbije će se završiti njenim punopravnim članstvom u BRICS-u".
Nakon što su neke od glavnih ruskih banaka isključene iz globalnog SWIFT sistema plaćanja zbog rata u Ukrajini, Rusija je značajno unapredila svoju domaću finansijsku infrastrukturu, uključujući SPFS sistem za bankarske transfere i sistem plaćanja 'Mir' karticama.
Zemlje BRICS-a razmatraju uvođenje alternativa međunarodnim finansijskim institucijama poput Svetske banke i MMF-a. Moskva je pozvala članice da uspostave zajednički sistem plaćanja i povećaju upotrebu svojih nacionalnih valuta u trgovini, kako bi smanjile zavisnost od dolara.
Takozvani BRICS Pay — inicijativa zemalja članica BRICS-a za stvaranje "međunarodnog sistema digitalnih plaćanja sa više valuta" — najavljena je još 2018. godine. Planirano je da bude "konvertor poruka o plaćanjima između različitih formata" koji će, prema ovoj inicijativi, podržavati SPFS, SWIFT i kineski CIPS sistem. Na zvaničnom sajtu nije navedeno kada će ovaj sistem biti u funkciji.
S druge strane, ruski SPFS je već u funkciji i nije isto što i BRICS Pay. Netačne objave i članci mešaju ova dva različita sistema.
Vest o tome da 159 zemalja pristupa BRICS sistemu plaćanja je netačna. To je pogrešna interpretacija članka iz januara 2024. godine, u kojem je guvernerka Centralne banke Rusije Elvira Nabiulina izjavila da se "159 stranih učesnika iz 20 zemalja" pridružilo ruskom SPFS sistemu.
Mediji netačno izveštavaju o '159 zemalja'
Netačni tekst na hrvatskom blogu, koji je podeljen u većini postova na društvenim mrežama, citira članak objavljen 16. avgusta 2024. godine sa sajta "Watcher.guru", koji ne navodi izvor za svoju tvrdnju.
Članak sa sajta "Watcher.guru" takođe je bio izvor za nekoliko objava na Fejsbuku, kao što su ova i ova. Neke od njih, poput ove, sadrže Jutjub video koji prikazuje sajt "WatcherGuru" na 0:15.
Delovi ovog članka čine se identični tekstu ruskog državnog medija Sputnik, objavljenog 30. januara 2024. godine (arhivirani link), koji je izvestio da Moskva razmatra integraciju SPFS-a sa drugim zemljama BRICS-a.
Guvernerka ruske centralne banke Elvira Nabiulina rekla je za Sputnik da je "[SPFS sistem] alternativa SWIFT-u." Dodala je da, "slična infrastruktura postoji u nekim drugim zemljama. Razgovaramo o interakciji takvih platformi, ali ovde su važni interes i tehnička spremnost naših partnera."
Na sajtu Watcher.guru je u avgustu napisano:"Nabiullina je rekla da je sistem 'alternativa SWIFT-u." Takođe je dodala da, "slična infrastruktura postoji u nekim drugim zemljama. Razgovaramo o interakciji takvih platformi, ali ovde su važni interes i tehnička spremnost naših partnera."
U izveštaju Sputnik-a piše: "Ona je dodala da je 159 stranih učesnika iz 20 zemalja već pridruženo ruskom sistemu" — a na sajtu Watcher.guru je izokrenut citat guvernerke ruske centralne banke: "Prema rečima guvernerke Centralne banke Rusije, Elvire Nabiuline, 159 zemalja je spremno da usvoji BRICS sistem plaćanja kada postane operativan."
Na ovom sajtu je, 10. septembra 2024. objavljen još jedan članak pod nazivom "BRICS potvrđuje da će 159 učesnika usvojiti novi sistem plaćanja", bez ispravke originalnog članka. Novi tekst govori o "159 učesnika" a ne država, ali i dalje se čini da se BRICS Pay meša sa ruskim SPFS sistemom.
SPFS se zaista koristi u nekim zemljama: banke iz Jermenije, Kube i Kazahstana su među onima koje koriste ruski sistem, izvestila je agencija TASS u martu (arhivirani link).
Potparol BRICS Pay-a je rekao AFP-u da nisu "obavešteni o planovima za uvođenje u 159 zemalja, kako je rečeno u obmanjujućim objavama na društvenim mrežama." Ova kompanija je u saopštenju 6. septembra napisala da "rad na BRICS Pay-u zaista napreduje, ali će to biti postepen i sekvencijalan razvoj".
RT je ispravio svoju grešku
Kako je navedeno u ovom AFP-ovom članku, ista tvrdnja se širi i na kineskom jeziku na Eksu, gde se kao izvor navode ruski mediji finansirani od strane države RT (nekada Russia Today).
Korišćenjem obrnute pretrage video sadržaja na kineskim postovima, AFP je pronašao ispravku objavljenu na zvaničnom Weibo (kineska društvena mreža) nalogu RT-a, objašnjeno je da su pogrešno objavili da će "159 zemalja usvojiti novi BRICS sistem plaćanja" ( arhivirani link).
"17. avgusta 2024. godine, Russia Today (RT) objavio je na svom zvaničnom Weibo nalogu vest -- '159 zemalja će usvojiti novi BRICS sistem plaćanja'. Nakon provere, utvrđeno je da je ovo bila lažna vest," napisao je RT je 22. avgusta. "Izvinjavamo se zbog objavljivanja ove netačne informacije," dodali su.
Članak je nadopunjen u skladu sa redakcijskim stilom19. septembar 2024. Članak je nadopunjen u skladu sa redakcijskim stilom
Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas