Navodni izveštaj saudijske televizije o Zelenskom kako kupuje luksuzni stan u Dubaiju je falsifikovan

Od početka ruske invazije punog obima na Ukrajinu 2022. godine, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski i njegova porodica postali su česta meta dezinformacija i kampanja blaćenja, često orkestriranih od strane Kremlja, koje ga, bez dokaza, optužuju za proneveru zapadne finansijske pomoći u lične svrhe. Jedan od najnovijih primera je snimak koji se početkom juna 2025. godine počeo širiti društvenim mrežama na više jezika. U njemu se tvrdi da saudijska državna televizija izveštava kako je Zelenski kupio luksuzni stan u Burž Kalifi, najvišem neboderu na svetu, kao poklon za svoju majku. Ipak, AFP-ova istraga otkrila je brojne nedoslednosti koje ukazuju na to da je snimak lažiran. Originalni izveštaj televizije Al Arabija ne pominje takvu kupovinu, a sama televizija je potvrdila da je video falsifikat. 

"Registar nekretnina Dubaija naveo je vlasnicu stana u najvišem neboderu na svetu (828 metara) 'Burdž Kalifa' - Rimu Zelensku, javlja Al Arabija," piše u postu objavljenom na Telegramu 5. juna 2025. koji je pregledan preko 15,000 puta za mesec dana.

U postu se nalazi i kratak snimak na arapskom i engleskom jeziku, napravljen tako da izgleda kao pravi izveštaj saudijske televizije. U snimku se navodi da se stan od 2.000 kvadratnih metara nalazi na 11. spratu nebodera od 163 sprata koji je visok 828 metara i da ga je ukrajinski predsednik kupio u septembru 2024. godine kao poklon za 74. rođendan svoje majke.

Snimak je podeljen i u drugim postovima na srpskom poput ovog i ovog.

Tvrdnja i snimak kružili su i na hrvatskom, poljskom, holandskom, nemačkom, francuskom, kao i na engleskom jeziku na nalogu na Eksu koji je AFP već proveravao zbog objavljivanja sličnih netačnih informacija  o luksuznim nekretninama koje je navodno kupio Zelenski.

Međutim, istraga AFP-a pokazala je da se tvrdnja temelji na lažnom snimku i manipulisanoj slici ugovora.

Image
Skrinšotovi postova na Telegramu i Fejsbuku sa lažnim izveštajem o Zelenskom, napravljeni 9. jula 2025. Oznaku crvenom bojom je dodao AFP

Tvrdnju su proširili proruski nalozi

Tvrdnju je podelio i veliki broj proruskih sajtova, na primer ovde i ovde. Najraniji primer objavljivanja netačnog snimka koji je AFP mogao da pronađe je objavljen 5. juna 2025. na ruskom Telegram kanalu "Glas Mordora", kao i na drugim ruskim kanalima ovde i ovde. Podelio ga je i EADaily, još jedan medij na ruskom koji podržava Kremlj i koji je pod sankcijama EU (arhivirano je ovde).

Neki korisnici su delili samo skrinšot iz videa uz istu tvrdnju. Među njima je i špansko-ruski novinar Pablo Gonzalez, koji je uhapšen u Poljskoj u februaru 2022, nedugo nakon što je Rusija pokrenula invaziju Ukrajine. Uhapšen je pod optužbama za špijunažu i veze sa ruskom vojnom obaveštajnom službom. On je podelio skrinšot navodnog "ugovora o kupoprodaji" stana u Burdž Kalifi.

To nije prvi put da je Zelenski na meti dezinformacija i netačnih optužbi za proneveru zapadne finansijske pomoći Ukrajini za ličnu korist u pokušaju da ga se diskredituje i potkopa zapadna podrška Kijevu nakon više od tri godine rata. AFP je prethodno razobličio, na primer, tvrdnje da je Zelenski kupio vilu u blizini Berlina koja je ranije bila u vlasništvu Josefa Gebelsa; Mercedes koji je pre toga bio u vlasništvu Adolfa Hitlera; francusko luksuzno skijalište; kao i banku, niz luksuznih jahti i sportskih automobila.

Godine 2021, pre ruske invazije na Ukrajinu, ime Volodimira Zelenskog pojavilo se u otkrićima iz skandala Pandorini papiri, globalne istrage Međunarodnog konzorcijuma istraživačkih novinara, koja je razotrkila stotine osoba optuženih za skrivanje imovine u ofšor kompanijama, uključujući Vladimira Putina i brojne ljude oko njega. Istraga je pokazala da Zelenski ima ofšor kompanije od 2012. godine, registrovane u Belizeu, za koje se sumnjalo da su korišćene za kupovinu tri luksuzne nekretnine u Londonu.

Manipulisan video izveštaj

Međutim, niz nedoslednosti ukazuje na to da je snimak u kojem se tvrdi da je stekao luksuzni stan u poznatom neboderu Burdž Kalifa u Dubaiju zapravo lažan.

Logotip vidljiv u gornjem levom uglu na snimku, sa datumom 4. jun 2025, pripada Al Arabiji, saudijskoj državnoj međunarodnoj informativnoj televiziji.

Voditelj na snimku započinje vesti na arapskom: "Vesti. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski..." Međutim, nakon četiri sekunde, audio zapis se prebacuje na glas generisan veštačkom inteligencijom na engleskom jeziku koji zvuči kao da prevodi reči voditelja i kaže: "Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski navodno je kupio luksuzni stan u kultnoj dubaijskoj Burdž Kalifi kao rođendanski poklon za svoju majku Rimu Zelensku."

Međutim, na engleskom kanalu Al Arabije, njihovim arapskim kanalima, zvaničnim stranicama i nalozima na društvenim mrežama nije pronađen trag takvog izveštaja.

AFP je tražio komentar od televizije o navodu da je izveštaj pravi. Direktorka medijskih operacija Dina Nimer je potvrdila u mejlu 16. juna 2025: "To je netačno."

AFP je pronašao izvorni segment koji je korišćen za fabrikovanje lažnog snimka na zvaničnom Jutjub kanalu Al Arabije (arhivirano ovde).

U fragmentu, koji je objavljen 23. februara 2025, voditelj daje potpuno isti uvod u 43:20 i govori: "Vesti. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski..." Ali umesto da govori o navodnoj kupovini nekretnina, nastavlja: "...kaže da je spreman da podnese ostavku na predsedničku funkciju u zamenu za ulazak svoje zemlje u NATO." Ostatak vesti detaljno opisuje njegovu izjavu.

Image
Poređenje izvornog izveštaja Al Arabije (levo) sa lažnim snimkom objavljenim na društvenim mrežama, napravljeno 19. juna 2025. AFP je precrtao desnu sliku crvenom bojom

AFP je analizirao zvuk manipulisanog snimka koristeći detektor dipfejk glasova Hiya u InVid alatku za proveru sadržaja, što je pokazalo da je navodni engleski prevod voditelja najverovatnije generisan veštačkom inteligencijom.

Alatka primećuje indikacije da je audio generisan AI-jem nakon četiri sekunde, kada se arapski glas iz originalnog snimka zameni sumnjivim engleskim glasom.

Image
Rezultati: Hiya.com smatra da je taj audio segment vrlo verovatno generisan veštačkom inteligencijom. Skrinšot napravljen 17. juna 2025.

Falsifikovan ugovor o prodaji

Još jedna nedoslednost u netačnom snimku je dokument koji se pojavljuje u 39. sekundi. Navodno ga je 16. septembra 2024. izdala vlada Dubaija. Na vrhu piše da se radi o "ugovoru o kupoprodaji" između kompanije Emer Propertiz PJSC (Emaar Properties PJSC), investitora u nekretnine i vlasnika Burdž Kalife, i Rime Zelenske, majke Volomodira Zelenskog.

Prema ugovoru prikazanom na snimku, nekretnina koju je Zelenska navodno stekla je "Armani Residences 017", a tip nekretnine naveden je kao dvosobni stan (“2B/R”). Armani Residences ima ukupno 144 stana smeštena od devetog do šesnaestog sprata u neboderu Burdž Kalifi.

Međutim, brojni elementi na slici pokazuju da je dokument lažan.

Image
Skrinšot lažnog ugovora koji je podeljen na internetu, napravljen 24. juna 2025. Crvene i žute krugove dodao je AFP

Tačan broj ugovora o kupovini – 76421/2024 – može se videti u nekim objavama u kojim je fotografija dokumenta veće rezolucije.

Pretraživanje baze podataka Uprave za nekretnine Dubaija za taj broj ugovora dovela je drugačijeg tipa imovine i područja od onih navedenih u ugovoru: prodaja zemljišta u području Hadaeq Sheikh Mohammed Bin Rashid, a ne dvosobnog stana u području gde se nalazi neboder Burdž Kalifa (arhivirano je ovde, ovde i ovde).

Image
Skrinšot baze podataka Uprave za nekretnine Dubaija na kojoj je AFP crvenom označio broj ugovora, od 16. juna 2025.

Drugo, kompanija Emaar Properties više nije bila vlasnik stana u Burdž Kalifi u septembru 2024, u vreme kada ga je navodno kupio Zelenski.

Agencija za nekretnine Fam Propertiz (Fäm Properties) iz Dubaija izjavila je 23. juna 2025. za AFP da je nadgledala prodaju dvosobnog stana 16. septembra 2024. i rekla da slika ugovora koji se širi na internetu "nije autentičana."

Odbili su da otkriju stvarni vlasnički list ili da podele bilo kakve detalje vezane sa kupcom, u skladu sa pravilima o privatnosti klijenata i propisima Dubai Land Departmenta. Međutim, rekli su AFP-u da "nekretnina navedena u vlasničkom listu nije prodana predsedniku Zelenskom ili bilo kojem od njegovih rođaka."

Pretraga na stranici za nekretnine dxbinteract.com otkrila je još neke detalje o transakciji, poput imena agenta kompanije Fam Propertiz, Ramija Vahuda, koji je nadgledao prodaju.

Image
Skrinšot sa detaljima transakcije sa stranice dxbinteract.com, napravljen 24. juna 2025.

Kao što se može videti na toj stranici, investitor Burdž Kalife, Emar Propertiz, prodao je stan u martu 2013. nepoznatom kupcu. A "pojedinac" ga je ponovo stavio na tržište u septembru 2024.

Konačno, u Dubaiju se za nekretnine koje su trenutno u izgradnji koristi ugovor o kupoprodaji. Firma Fam Propertiz objasnila je da takav ugovor za potvrdu vlasništva koristi Dubai Land Department dok projekt nije spreman. Za prodaju dovršenih ili postojećih nekretnina, kao što bi bio slučaj stana u neboderu Burdž Kalifa,  ugovor bi se nazivao vlasnički list.

AFP se takođe obratio vladi Dubaija, kao i kompaniji Emar Propertiz za komentar, ali do trenutka objave nije dobio odgovor.

Snimak citira nepouzdan sajt

U 17. sekundi, u lažnom snimku pravljenom da liči na izveštaj Al Arabije se navodi kao izvor arapska stranica alchourouk.com i prikazuje se skrinšot članka o navodnoj kupovini objavljen 2. juna 2025. uz fotografiju predsednika Zelenskog i njegove majke.

Članak glasi: "Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski kupio je luksuzni stan u Burdž Kalifi u Dubaiju kao rođendanski poklon svojoj majci Rimi Zelenskoj. Ovim ugovorom porodica Zelenski se svrstava među elitu koja poseduje kuće u najvišoj kuli na svetu. Nekretnina je navodno stan sa dve spavaće sobe od 2.000 kvadratnih stopa na 11. spratu i deo je Armani rezidencija (koje je projektovao Đorđo Armani). Kupovina je obavljena 16. septembra 2024. godine, što se poklopilo sa 74. rođendanom gospođe Zelenski.

"Al Chourouk", tuniski sajt na arapskom jeziku, ne navodi nikakav izvor za tu informaciju. AFP je kontaktirao medij za komentar, ali do trenutka objave nije dobio odgovor.

Drugi mediji na arapskom jeziku, na primer u Egiptu, objavili su članak uz istu fotografiju i bez izvora, na primer ovde i ovde.

Ukrajinski centar za borbu protiv dezinformacija izjavio je u objavi na Eksu 5. juna 2025. da je snimak "manipulisan" (objava arhivirana ovde).

Članke AFP-a o dezinformacijama u vezi sa ratom u Ukrajini možete pronaći ovde.

Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas