Video izveštaj o navodnoj smrti francuskog hirurga povezanog sa Brižit Makron je lažan

Od početka 2025. godine na društvenim mrežama širom sveta dele se navodna otkrića američke konzervativne komentatorke Kendas Ovens koja uporno tvrdi da je Brižit Makron, supruga francuskog predsednika Emanuela Makrona, rođena kao muško i da je promenila pol. Početkom jula ove godine na internetu se pojavio lažni medijski izveštaj o navodnoj smrti muškarca predstavljenog kao hirurga koji je, kako se navodi, imao informacije o operaciji korekcije pola Brižit Makron. Međutim, izveštaj nije utemeljen na konkretnim ili proverenim dokazima, dok se ispostavlja da je sve u vezi sa hirurgom izmišljeno. AFP-ova istraga je takođe pokazala da su imena novinara na sajtu koji je navodno otkrio aferu zloupotrebljena, uključujući navodnog autora članka.

"Hirurg za kog se smatra da je povezan sa promenom pola supruge francuskog predsednika, Brižit Makron, pronađen je mrtav u Parizu," piše u postu objavljenom na Telegramu 4. jula 2025, pregledanom preko 18.000 puta i sa više stotina reakcija prikupljenih za nedelju dana.

AFP je i ranije razobličio dezinformacije koje se često pojavljuju na tom Telegram nalogu

U objavi se nalazi video na francuskom nalik medijskom izveštaju, sa logotipom "Enquête du Jour" ("Istraga dana") u gornjem levom uglu. Video prikazuje vatrogasne službe i policajce parkirane ispred zgrade u Parizu, gde je, navodno, hirurg po imenu Fransoa Fevr pao i poginuo. Prema navodima iz "izveštaja", hirurg je u inicijalnom intervjuu obećao da će  u sledećem razgovoru za francuski tabloid Klozer (Closer) podeliti informacije o navodnoj operaciji promene pola Brižit Makron.

U videu se čuje muški glas koji na francuskom tvrdi: "Sestra Fransoa Fevra, An Dipon, tvrdi da on nije bio samoubica i da je njegova smrt verovatno povezana sa intervjuom koji je trebalo da da. Prema rečima gospođe Dipon, njen brat je bio kolega poznatog lekara Patrika Buija. Fransoa Fevr je novinarima obećao da će baciti svetlo na kontroverzne hirurške operacije Brižit Makron."

U mnogim postovima se ističe deo da je navodni intervju trebalo da "baci svetlo na kontroverzne operacije promene pola", sugerišući negativne stavove prema trans zajednici. Prema podacima UNDP-a, LGBTI zajednica u Srbiji spada među najviše diskriminisane grupe.

Snimak je podeljen na različitim platformama kao što su Fejsbuk, VK i Eks. Deli se i na drugim jezicima poput francuskog, engleskogšpanskog, italijanskogholandskog, poljskog, portugalskog i ruskog.

Navodna istraga citirana je i bez snimka u ovom članku objavljenom 4. jula 2025. koji je podeljen na Telegram kanalu "Pravda" na srpskom. Na tom kanalu su i ranije  objavljivane netačne informacije koje je AFP razobličio. Francuske službe su mrežu sajtova "Pravda" identifikovale kao deo višejezične propagandne mreže koja podržava politiku Kremlja.

Snimak i navodi se šire na francuskom, uz link ka članku objavljenom 1. jula 2025. na sajtu pod nazivom "Istraga dana". Na sajtu je objašnjeno da je reč o "nezavisnom medijiu posvećenom tekućim dešavanjima u Francuskoj" koji "pruža pouzdane, pristupačne i jednostavne informacije koje će nam pomoći da bolje razumemo svet oko nas".

Međutim, i članak i video-izveštaj potpuno su neutemeljeni. Ne postoji nijedan dokaz da hirurg po imenu "Fransoa Fevr" zaista postoji, a identitet navodne autorke članka pripada francuskoj novinarki čije je ime zloupotrebljeno.

Image
Skrinšotovi netačnih postova na Telegramu i VK-u, napravljeni 11. jula 2025.

Od emitovanja kontroverzne Jutjub serije američke konzervativne blogerke Kandas Ovens (Candace Owens) "Becoming Brigitte" ("Postati Brižit") u januaru 2025. godine, njene tvrdnje, zajedno sa navodima Ksavijea Pusara (Xavier Poussard), bivšeg urednika ekstremnog desničarskog biltena "Faits et Documents" ("Činjenice i dokumenti") podstakle su kontinuirani talas dezinformacija na društvenim mrežama o navodnom transrodnom identitetu prve dame Francuske. Reč je o nedokazanoj tvrdnji baziranoj na lažnim dokazima, koja je prvi put eksplodirala u Francuskoj svega nekoliko nedelja pre predsedničkih izbora 2022. godine.

U viralnom snimku na francuskom nekoliko puta se kao referenca navodi pomenuta serija i dokumenti prikazani u njoj, poput naslovne strane tabloida Klozer i crno-belih fotografija Patrika Buija, hirurga koji je navodno operisao Brižit Makron i sa kojim je, kako se tvrdi, pokojni Fransoa Fevr, radio u bolnici (u 22:07 i 24:56 ove epizode).

'Novinski izveštaj' pun nedoslednosti

Obrnuta pretraga skrinšota sa snimka pokazala je da je nekoliko sekvenci prikazanih u "izveštaju" potpuno izvučeno iz konteksta.

Na primer, deo u kojem su prikazani vatrogasci i policija ispred zgrade sa koje je navodno pao i poginuo hirurg, zapravo je snimio AFP još 14. oktobra 2022. godine u 12. arondismanu u Parizu. Prema podacima iz AFP-ove arhive, snimak je nastao dve godine pre navodnog događaja i prikazuje scenu nakon što je policajac upucao muškarca koji je odbio da postupi po naređenju (arhivirano ovde). Nigde se ne pominje smrt bilo kog hirurga.

Image
Poređenje skrinšota netačnog posta na Eksu (levo) sa skrinšotom sajta AFP Forum, napravljeno 10. jula 2025. AFP je precrtao netačan post crvenom bojom i označio informacije na AFP Forumu zelenim kvadratima

Narator i osobe intervjuisane u snimku govore sa jakim ali neodređenim akcentom. Analiza zvuka koju je AFP izvršio pomoću alata za detekciju dipfejk glasova Hiya, dostupan kao dodatak u okviru InVID programa za proveru sadržaja, pokazuje rezultat od 98%. To znači da postoje jaki elementi koji ukazuju na to da su glasovi generisani veštačkom inteligencijom.

Image
Skrinšot rezultata analize sprovodene na Hiya, koji naglašava da je audio vrlo verovatno generisan AI-jem, napravljen 10. jula 2025.

'Fransoa Fevr': Izmišljen identitet radi povećanja kredibiliteta

Na snimku je prikazan navodni intervju sa osobom predstavljenom kao Fransoa Fevr (François Faivre na francuskom), u kojem muškarac tvrdi da je "radio šest godina u američkoj bolnici" u Parizu sa dr Patrikom Buijem (Patrick Bui) koji mu je navodno "sve objasnio o fizičkim promenama gospođe Brižit Makron tokom tamo obavljene operacije promene pola". Iako dr Patrik Bui zaista postoji i nalazi se na spisku zaposlenih u toj instituciji, iz Američke bolnice u Parizu je 8. jula 2025. potvrđeno za AFP da tamo nema "nijednog zapisa da je Fransoa Fevr ikada radio kao plastični hirurg."

AFP-ova pretraga u francuskom imeniku zdravstvenog osiguranja, bazi podataka svih sertifikovanih lekara registrovanih u Francuskoj, nije pronađen nijedan hirurg po imenu "François Faivre" ili "François Fèvre", kako se ime ponekad piše u postovima na društvenim mrežama.

Image
Skrinšot rezultata pretraga na sajtu imenika francuskog zdravstvenog osiguranja, napravljen 3. jula 2025.

Drugi detalji ukazuju na to da je snimak potpuno lažan.

U intervju sa čovekom predstavljenim kao dr Fevr, u kojem on navodnoj novinarki Klozera obećava da će kasnije podeliti informacije o Brižit Makron, "hirurg" nijednom nije trepuno, što su takođe primetile kolege iz francuskog medija 20 minuta (arhivirano ovde).

Štaviše, na kajronu piše da čovek priča sa "novinarom" ("le journaliste") dok je glas koji mu odgovara ženski i narator priča o "novinarki" (kaže: "la journaliste").

Iz glavnog uredništva Klozera je rečeno za AFP 11. jula 2025. da "nijedan novinar iz Klozera" nije uradio intervju sa navodnim hirurgom. "To je potpuno izmišljeno, to je lažna informacija," rekli su.

I pozadina snimka deluje sumnjivo i pokazuje niz nedoslednosti, poput bele lajsne na zidu koja u jednom trenutku nestaje, kao i diplome okačene desno na zidu, čiji natpis nije u potpunosti čitljiv jer je pola slova nejasno ili uopšte nije vidljivo.

Image
Skrinšot lažnog izveštaja koji je objavio sajt 'Istraga dana', napravljen 7. jula 2025. godine. AFP je označio neke sumnjive detalje crvenim kvadratima

U potrazi za osobom po imenu "Fransoa Fevr", AFP je koristio portret prikazan u snimku u pretrazi pomoću alata za prepoznavanje lica PimEyes. Rezultat je doveo do fotografije sličnog čoveka objavljene na sajtu za skladištene fotografije iStock. Prema dostupnim podacima o fotografiji, objavljena je 28. maja 2017. (arhivirano ovde).

Image
Poređenje portreta navodnog hirurga u lažnom snimku (levo) sa skrinšotom sa sajta iStock, napravljeno 7. jula 2025.

Ista lica se pojavljuju u mnogim nepovezanim marketinškim sadržajima (ovde, ovde, ovde i ovde).

Ovo sugeriše da je za lažni izveštaj korišćen glumac, ili da su slike modela upotrebljene u obmanjujućem kontekstu uz pomoć veštačke inteligencije, tehnika o kojoj je AFP već ranije pisao. Takođe je moguće da je ceo sadržaj u potpunosti generisan uz pomoć AI-ja.

Lažni novinski sajt ukrao je identitet šest novinara

Sajt "Istraga dana", na koji se pozivaju članci i postovi na društvenim mrežama, ne prikazuje nikakve informacije o vlasnicima ili osnivačima, nisu navedeni ni kontakt podaci, niti postoji stranica sa pravnim odricanjem od odgovornosti. 

Pretraga na Whois-u, sajtu koji pruža informacije o registraciji internet domena, pokazuje da je sajt registrovan 25. juna 2025, samo nedelju dana pre nego što je objavljen članak pod naslovom: "Hirurg povezan sa glasinama o promeni pola Brižit Makron, pronađen je mrtav u Parizu". Registracija domena je poslednji put ažurirana 30. juna 2025. (arhivirano ovde).

Image
Skrinšot rezultata pretrage na whois.com o sajtu enquetedujour.fr, napravljen 7. jula 2025.

Registracija je navedena pod imenom "Ano Nymous" (što se čita kao reč "anoniman" na engleskom). 

Najočigledniji dokaz da je sajt nepouzdan jeste to što se kao autori navode imena francuskih novinara koji zapravo rade za istraživački medij Stritpres (Streetpress): Odre Parmentije (Audrey Parmentier), Orelijen Defer (Aurélien Defer), Klara Monoaje (Clara Monnoyeur), Lina Risi (Lina Rhrissi), Polin Goe (Pauline Gauer) i Sofi Bubul (Sophie Boutboul).

Honorarna saradnica Odre Parmentije, koja je navodno napisala članak o smrti hirurga, potvrdila je za segment "Tačno ili Netačno" francuskog medija FranceInfo da nije napisala tu istragu niti bilo koji drugi članak koji se vodi pod njenim imenom na lažnom sajtu (arhivirano ovde).

Svi drugi citirani novinari su takođe potvrdili za FranceInfo da nisu napisali nijedan članak za ovaj sajt.

Image
Skrinšot lažnog članka na sajtu 'Istraga dana', napravljen 3. jula 2025. godine. Sliku je crvenom bojom precrtao AFP

U komentaru za AFP 3. jula 2025. godine, slobodni novinar Orelijen Defer je rekao da je bio "potpuno zatečen" kada je saznao da mu je identitet ukraden. "Videti svoju fotografiju i svoje ime potpisano na člancima koji se koriste u velikoj kampanji dezinformacija nije nimalo prijatno. Srećom, urednički tim Stritpresa je brzo reagovao i podržava nas pravnim postupcima," izjavio je.

"Koliko ja razumem, skoro svi objavljeni članci služe da bi se ovom sajtu dao utisak pouzdanog, opšteg izvora informacija kako bi mogao da širi netačne informacije o Brižit Makron. To je metoda koja podseća na one korišćene u prethodnim proruskim kampanjama širenja dezinformacija, iako ne mogu sa sigurnošću da kažem da postoji bilo kakva korelacija," rekao je novinar za AFP.

Ovakav način delovanja podseća na kampanju "Oluja 1516", prorusku operaciju uticaja koja je u velikim razmerama kreirala i širila lažne informacije (arhivirano ovde i ovde).

"Razmere Oluje 1516, koja je aktivna najmanje od avgusta 2023. godine, mogle su imati uticaj na evropsku javnu debatu i i čak uticati na izborne glasove. Cilj takvih kampanja dezinformisanja je da se dovede u pitanje integritet izbora, da se ocrni ili podrži kandidat u skladu sa ruskim interesima," objašnjava francusko Ministarstvo odbrane na svom sajtu.

"Veštačka inteligencija se koristi za kreiranje dipfejkova, tj. video snimaka koji lažno predstavljaju javne ličnosti ili čak anonimne korisnike interneta kako bi emitovane poruke bile verodostojnije," dalje je objašnjeno.

U članku objavljenom 4. jula 2025. Stritpres je najavio da će preduzeti pravne mere zbog "krađe identiteta kako bi se odbranio ugled novinara, ali i na građanskom sudu, kako bi se postiglo potpuno zatvaranje sajta" (arhivirano ovde).

Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas