Nemačka ministarka Analena Berbok nije izbačena sa medijske konferencije u Kini: snimak je star i isečen
- Objavljeno 12. decembra 2024. u 17:48
- Za čitanje potrebno 5 minuta
- Od: Johanna LEHN, AFP Nemačka
- Prevod i prilagođavanje Marion DAUTRY , AFP Beograd
Copyright © AFP 2017-2025. Za svaku vrstu komercijalne upotrebe ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovde za više informacija.
"Posle oštrih kritika kineskog rukovodstva i lekcija o tome kako Kina treba da se ponaša prema Rusiji, Berbokova je hladno izbačena sa svim nemačkim novinarima. Kineska strana je brzo otkazala zajedničku konferenciju za štampu," piše na snimku objavljenom 3. decembra 2024. na TikToku i podeljenom preko 1,800 puta za manje od deset dana.
Isti snimak i opis su podeljeni na Eksu, Telegramu i Fejsbuku, na kanalima na kojima se često objavljuju netačne informacije i proruska i antizapadna propaganda. Cirkuliše i u postovima na drugim jezicima poput nemačkog, mađarskog i češkog.
Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok (Annalena Baerbock) iz Zelene stranke jeste bila u zvaničnoj poseti Kini 2. decembra 2024. (arhivirano ovde) ali nije bila planirana zajednička konferencija za medije. Snimak koji kruži na društvenim mrežama je isečak snimka konferencije tokom zvanične posete 2023. godine, što je očigledno s obzirom da se u snimku vidi tadašnji kineski ministar spoljnih poslova Ćin Gang, dok se ove godine Berbok sastala sa sadašnjim ministrom Vangom Ji-om. Berbok tada nije "izbačena" iako je iznela stavove na različite teme koji se razlikuju od pozicije Kine.
Pretraga po ključnim rečima dovela je do snimka objavljenog na Jutjub kanalu nemačkog medija Dojče Vele 14. aprila 2023. (arhivirano ovde). Vide se ministri Berbok i Gang kako pričaju na konferenciji za novinare. Od 2:58 se vidi ista scena kao u netačnim postovima: Ćin Gang se okreće prema nemačkoj ministarki, rukom joj pokazuje pravac i kreću zajedno da izlaze iz sale. Dok joj kineski ministar nešto govori, pokazuje kažiprstom kao da nešto naglašava. Ne čuje se o čemu pričaju.
Logo američke novinske agencije AP i K!News se vide na snimku podeljenom u netačnim postovima. Pretraga je takođe dovela do originalnog snimka objavljenog na nalogu K!News na Eksu 14. aprila 2023. (arhivirano ovde) na kojem su oba logoa. Na nekim segmentima se vidi i logotip nemačkog medija ZDF.
Ton tokom konferencije za novinare 14. aprila 2023. bio je hladan, ali učtiv, prema izveštajima nemačkih medija. Kad je reč o ponašanju Kine prema Tajvanu i kineskoj ulozi u ratu u Ukrajini, Berbok i njen tadašnji kolega Ćin Gang zauzeli su različite stavove. O poseti su izveštavali i naši mediji, na primer ovde i ovde.
Štaviše, slike posete u decembru 2024. prikazuju da se Berbok ovog puta sastala sa novim kineskim ministrom spoljnih poslova. Vang Ji je zvanično imenovan na ovu poziciju u julu 2023. (arhivirano ovde). Poređenje snimka sa fotografijama posete 2024. pokazuje da je Berbok prošle godine imala kraću kosu i nosila drugačiju tamnu odeću.
Uprkos različitim pozicijama, Berbok se vratila u Kinu početkom decembra 2024. (arhivirano ovde). Ovog puta, međutim, nije bilo zajedničke konferencije za štampu i nemačka ministarka je sama razgovarala sa novinarima (arhivirano ovde). Razlike između Nemačke i Kine su i dalje bile izražene tokom nedavne posete Berbokove, ali je razmena bila malo toplija, prema izveštajima nemačkih medija. Pretraga po ključnim rečima za izveštaje o navodnom skandalu opisanom u netačnim postovima na društvenim mrežama nije dala nikakve rezultate.
Sebastijan Fišer, portparol Federalnog ministarstva spoljnih poslova, odgovorio je na pitanje novinara o tome na vladinoj konferenciji za medije 4. decembra 2024. rekavši da je "i pre početka putovanja" odlučeno da "neće biti konferencije za medije i da bi ministarka izrazila stavove koje ima da kaže na sopstvenoj konferenciji za novinare, da tako kažem, bez svog kineskog kolege". On je tvrdnju da je ministarka "izbačena" opisao kao "dezinformaciju".
Berbok je česta meta netačnih tvrdnji. Na primer, 2023. se netačno tvrdilo da je kineski kolega odbio da se rukuje sa njom tokom njene inauguracione posete Pekingu u aprilu te godine. Kasnije je izbio diplomatski skandal kada je Berbok u septembru nazvala šefa kineske države Si Đinpinga diktatorom. Nemačkog ambasadora pozvala je kineska vlada. U tom kontekstu je kružio pogrešno preveden snimak Si Đipinga uz tvrdnju da je direktno odgovorio Berbok.
Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas