Na fotografiji nisu prikazane mobilne mrtvačnice, već mobilne kotlarnice
- Objavljeno 9. decembra 2024. u 17:34
- Za čitanje potrebno 7 minuta
- Od: Maja CZARNECKA, AFP Poljska
- Prevod i prilagođavanje Marion DAUTRY , AFP Beograd
Copyright © AFP 2017-2025. Za svaku vrstu komercijalne upotrebe ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovde za više informacija.
"Na fotografiji možete videti saradnju Coca Cole sa Međunarodnim Crvenim Krstom: u Sumi je postavljeno na desetine mobilnih mrtvačnica u standardnim crveno-belim bojama kola i omiljenoj ukrajinskoj vezenoj košulji," piše u objavi postavljenoj na Telegramu 18. novembra 2024. Na fotografiji priloženoj uz post vidimo nekoliko kontejnera sa karakterističnim crvenim ukrasima u stilu tradicionalne ukrajinske višivanke i u uvećanom krugu natpis na engleskom "mobilna mrtvačnica".
Slična tvrdnja kruži uz istu sliku i u drugim postovima na Telegramu, Fejsbuku, Instagramu, Eksu i VK. Ove tvrdnje prisutne su i na drugim jezicima poput engleskog, francuskog i španskog. Netačna vest i lažna slika su objavljene i na sajtovima mreže "Pravda" na engleskom i bugarskom, uz tvrdnju da se na slici vide "hladnjaci koje sponzorira Koka-Kola za poginule ukrajinske vojnike". Prema podacima francuske organizacije za borbu protiv stranih digitalnih smetnji Viginum, mreža portala Pravda je deo organizovanog višejezičnog plana za širenje ruske propagande u Evropi i Sjedinjenim Državama (arhivirano ovde). AFP je izveštavao ranije o aktivnostima ove mreže koja širi dezinformacije povezane sa drugim manipulacijama u korist interesa Kremlja.
Ukrajinski grad Sumi nalazi se blizu ruske granice, naspram Kurske oblasti, gde su ukrajinske snage u avgustu 2024. pokrenule ofanzivu i nastavile da kontrolišu delove teritorije i u decembru iste godine (arhivirano ovde). Ipak, fotografija nema nikakve veze s poginulima na frontu tokom ruske invazije niti s ofanzivom unutar Rusije. AFP je pronašao originalnu sliku i utvrdio da ona prikazuje mobilne kotlarnice koje je Ukrajinski Crveni krst, uz podršku kompanije Koka-Kola, isporučio školama i bolnicama za predstojeću zimu. Natpis na slici je digitalno dodat.
Mobilni kontejneri, ali za grejanje
Uz pomoć različitih obrnutih pretraga slika na Guglu i Jandeksu, kao i pretraživanjem ključnih reči na ukrajinskom jeziku (мобільних котелень кока-кола), otkrili smo da je fotografija 30. oktobra objavljena na Fejsbuk stranici Crvenog krsta Ukrajine, a istog dana i na Fejsbuk profilu Koka-Kole, dok je 4. novembra podeljena i na njihovom Instagram profilu.
Tražeći više informacija o kontejnerima sa slike, pronašli smo članak na sajtu ukrajinskog izdanja časopisa Forbes (link arhiviran ovde), koji jasno navodi stvarnu funkciju kontejnera, da "obezbede toplotu lokalnim zajednicama". O tome je izvestilo nekoliko ukrajinskih medija (arhivirano ovde i ovde), koji su preneli da će kompanija Koka-Kola i Ukrajinski Crveni krst u okviru priprema za zimu ove godine uručiti 60 kotlarnica zajednicama širom Ukrajine. Ukupan iznos troškova iznosi više od 5 miliona evra. Stanovnici Kijevske oblasti u 2024. godini dobiće 24 modularne kotlarnice, dok su prethodno dobili sedam, pisali su mediji.
U video reportaži na televiziji "MART" (arhivirano ovde) ističe se da su kontejneri uglavnom potrebni u devastiranim regionima na istoku zemlje.
"Jedna od ovih modularnih kotlarnica predata je obrazovnoj ustanovi u regionu Barišivka. Reč je o instalaciji od 200 kV koja će u potpunosti zadovoljiti potrebe te obrazovne ustanove," navodi se na sajtu kijevske vojne uprave (arhivirano ovde) i na njihovom Telegram kanalu 14. novembra 2024.
AFP je kontaktirao Crveni Krst. "Da, zaista, Crveni krst Ukrajine sa našim dugogodišnjim partnerom Koka-Kola trenutno realizuje projekat snabdevanja zajednica modularnim kotlarnicama," napisala je Lesija Olinik u mejlu za AFP 27. novembra 2024. "Fotografija je snimljena u Kijevu," rekla je ona, odbivši da precizira gde tačno "iz bezbednosnih razloga".
Regionalna državna uprava oblasti Mikolajiv na jugu Ukrajine je 13. novembra najavila postavljanje takve grejne jedinice u bolnici Pervomajsk. "Njegova glavna prednost je njegova svestranost jer može da radi i na gas i na dizel gorivo. Ovo obezbeđuje fleksibilnost i stabilnost snabdevanja toplotom čak i u teškim uslovima," navodi se u saopštenju.
Društvo Crvenog krsta je 2024. godine proizvelo i isporučilo ukrajinskim zajednicama 60 takvih modularnih kotlarnica, od kojih je 12 isporučeno u Mikolajevsku oblast. Instaliraju se uglavnom u obrazovnim i medicinskim ustanovama.
Prošle godine su takve "dve modularne" jedinice predate gradu Umanu "za snabdevanje toplotnom energijom stambenih objekata u gradu u slučaju havarijskih isključenja" (link je arhiviran ovde).
Natpis "mobilna mrtvačnica" je dodat digitalno
Na originalnoj fotografiji, na vratima kontejnera, vidi se natpis na ukrajinskom jeziku "мобільних котелень" (mobilne kotlarnice). Međutim, u netačnim objavama na društvenim mrežama, natpis na engleskom jeziku glasi "mobiles morgues" ("mobilne mrtvačnice"), što ukazuje na to da je slika manipulisana. U poređenju ispod, zelenim okvirom označili smo deo gde je natpis digitalno izmenjen.
Originalni natpis "мобільних котелень" bolje je vidljiv na drugim fotografijama (ovde i ovde) istih kontejnera s grejnim jedinicama. Ispod smo označili zelenom bojom deo na kojem pravi natpis jasno pokazuje da se radi o mobilnoj kotlarnici, a ne o "mobilnoj mrtvačnici," kako je to netačno prikazano u objavama na društvenim mrežama.
I ukrajinska i ruska strana izbegavaju da objave tačan broj vojnih gubitaka. Prema nedavnim medijskim izveštajima, procenjuje se da je od početka ruske invazije na Ukrajinu poginulo oko 70.000 ruskih vojnika (arhivirano ovde). Američki časopis Ekonomist procenjuje da je između 60.000 i 100.000 ukrajinskih vojnika poginulo u ratu, a ovu cifru su preneli i ukrajinski mediji (arhivirano ovde i ovde).
U februaru 2024. predsednik Volodimir Zelenski je rekao da je oko 31.000 ukrajinskih vojnika poginulo, dok su analitičari i posmatrači istakli da veruju da je stvarni broj znatno veći (arhivirano ovde i ovde).
U propagandi koja podržava ruske interese često se preuveličavaju ukrajinski gubici, dok se stvarni brojevi žrtava prećutkuju. Pritom se fokus stavlja na loše postupanje sa telima ukrajinskih vojnika, što je jedan od čestih proruskih obmanjujućih narativa. O tome je AFP već izveštavao, kao u ovom članku o lažnoj vesti da je kompanija Blekrok navodno zahtevala da mrtvi vojnici ne budu sahranjeni na njihovoj (nepostojećoj) ukrajinskoj teritoriji, ili u ovom članku na poljskom jeziku o izmišljenom projektu koji je trebalo da pretvori tela poginulih ukrajinskih vojnika u gnojivo.
Sva AFP-ova istraživanja na srpskom jeziku o netačnim informacijama o ratu u Ukrajini možete pronaći ovde.
Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas