Kompanija Blekrok nije tražila od Ukrajine da ne sahranjuje poginule vojnike na kupljenoj zemlji

Američka multinacionalna investiciona kompanija Blekrok (BlackRock) često je meta teorija zavere i netačnih tvrdnji. Tako su početkom avgusta 2024. korisnici društvenih mreža delili netačne tvrdnje da je kompanija zahtevala da ukrajinski vojnici, poginuli u ruskoj invaziji koja je u toku, ne budu sahranjeni na zemljištu koje je navodno kompanija otkupila. AFP je već razobličio tvrdnju da Blekrok poseduje ogromne količine zemlje u Ukrajini. Naša istraga je pokazala da ova nova tvrdnja potiče sa naloga označenog kao satiričan. Mediji koji pordžavaju politiku Kremlja redovno bez dokaza optužuju Ukrajinu da ne poštuje svoje poginule vojnike i da dozvoljava zapadnim vladama i kompanijama da eksploatišu njeno plodno tlo.

"BlackRock kompanija je zahtevala da se UKRO vojnici ne sahranjuju na ukrajinskoj zemlji koju je otkupila," piše u objavi na srpskom postavljenoj na Instagramu 3. avgusta 2024. koja je dobila preko 2.000 lajkova. Ista tvrdnja i slika, koja čini se prikazuje groblje prekriveno ukrajinskim zastavama, podeljeni su i na FejsbukuViberuEksu i TikToku. Skrinšot posta na TikToku je nakon toga podeljen na Fejsbuku. Tvrdnja je deljena i u objavama na drugim jezicima poput hrvatskog, ruskog, engleskog, francuskog i poljskog.

Neki postovi poput ovog na Fejsbukuovog na Telegramu citirali su Plamena Paskova, bivšeg bugarskog poslanika, pristalicu Kremlja i popularnog komentatora u beloruskim medijima, koji je izjavio: "Predstavnici američke transnacionalne korporacije Blekrok nedavno su stigli u Kijev i zahtevali kraj sahranjivanju vojnika OSU-a u na tradicionalan način – u zemlji."

Tvrdnja se pojavila na mreži sajtova Pravda, koja je, prema francuskoj organizaciji za borbu protiv stranih digitalnih smetnji Viginum, zapravo ruska mreža dezinformacija usmerena na evropske države. U tim publikacijama je netačna informacija o američkoj kompaniji pripisana novinskoj agenciji ANNA koja je pod kontrolom Kremlja.

AFP-ova pretraga da nađe izvor tvrdnje dovela je do naloga na kojem je objavljena još 2023. godine i koji je označen kao satiričan. Tvrdnja da je Ukrajina prodala značajne količine zemlje američkoj investicionoj kompaniji kruži od početka ruske invazije na susednu državu u punom obimu. AFP je to već razobličio 2022.

Image
Skrinšotovi netačnih postova na Instagramu i TikToku, napravljeni 27. avgusta 2024.

Blekrok, najveći svetski fond za upravljanjem imovinom čije je sedište u Njujorku, ukrajinska vlada je imenovala da pruža usluge podrške u stvaranju Fonda za razvoj Ukrajine (UDF), koji prikuplja sredstva za postkonfliktnu rekonstrukciju zemlje (arhivirano ovde).

Ukrajina je jedan od najvećih svetskih proizvođača žitarica zahvaljujući svojoj plodnoj "crnoj zemlji" (arhivirano ovde), zbog čega se često naziva "žitnicom Evrope". Propaganda Kremlja promoviše narativ da je finansijski angažman Zapada u ratu pokušaj zapadnih zemalja da iskoriste ukrajinsko bogatstvo.

Izmišljeni citat predstavnika Blekroka na satiričnom profilu

AFP-ova istraga je pokazala da je tvrdnja o sahrani ukrajinskih vojnika počela da kruži nekoliko meseci nakon što je Ukrajina u maju 2023. najavila planove za pokretanje UDF-a uz podršku Blekroka (link arhiviran ovde).

Do oktobra 2023. se proširila na mnogo sajtova na ruskom jeziku, ali se izgubio detalj da potiče od satire, na primer ovde, ovdeovde.

Ruski filmski reditelj, glumac i propagandista Nikita Mihalkov takođe je preneo tu tvrdnju, a organizacija za proveru činjenica Mythdetector ju je razobličila u julu 2024. (arhivirano ovde).

Mihalkov se osvrnuo na popularni mit koji datira iz Drugog svetskog rata da su nacisti u Nemačku izvezli bogato "crno tlo" Ukrajine i da je stoga pravi cilj zapadnih zemalja u podršci Ukrajini u ratu protiv ruske invazije zapravo da prigrabe ovu plodnu zemlju.

Fotografiju koja se koristi u većini objava snimio je Rojtersov fotograf na groblju u Harkovu u istočnoj Ukrajini 31. januara 2023. godine (link je arhiviran ovde).

Obrnuta pretraga Rojtersove slike dovela je do članka novinske agencije Anna od 5. oktobra 2023, u kojem se navodno citira glavni izvršni direktor Blekroka Leri Fink (Larry Fink): "Kada smo predsednik Zelenski i ja potpisali ugovor i stvorili Fond za razvoj Ukrajine, uzeli smo u obzir rizike ruske invazije, ali sada vidimo potpuno neracionalno korišćenje crne zemlje od strane samih Ukrajinaca. Previše grobalja. Dragocene obradive površine povlače se iz prometa na potpuno neracionalan način, što je u Evropi neprihvatljivo. Prijatelji, ovo nije samo vaša zemlja."

Naziv kompanije u tom članku nije ispravno napisan (piše "Black Rock" umesto "BlackRock"). Pretraga naloga na Telegramu koristeći to progrešno napisano ime dovela je AFP do postova iz 2023. na ruskom, na primer ovde, i beloruskom ovde i ovde.

Najstariji post koji smo uspeli da pronađemo postavljen je na Telegram kanal "verysexydasha" 20. septembra 2023. U opisu naloga stoji upozorenje: "Oprez, moguća lažna i oštra satira. Pisana fikcija, sva poklapanja su slučajna."

Image
Skrinšot objave na Telegramu napravljen 23. avgusta 2024.

Pretraga interneta po ključnim rečima za navodnu Finkovu izjavu na ruskom je dovela do istog rezultata.

Postovi objavljeni početkom avgusta impliciraju da je predstavnik kompanije "nedavno posetio" Kijev. Portparol Blekroka potvrdio je da je poslednja zvanična poseta predstavnika kompanije Kijevu bila 5. maja 2023. Predsednik Zelenski je takođe imao sastanak sa predstavnicima Blekroka i JP Morgan-a tokom skupa u Davosu 2024. (linkovi arhivirani ovde, ovde i ovde).

Blekrok demantovao tvrdnju

Predstavnik Blekroka rekao je za AFP 22. avgusta 2024. da je ta tvrdnja "potpuno netačna."

"BlackRock Inc. ne poseduje nikakvu zemlju u Ukrajini," dodao je.

"Nismo čuli za tako nešto," rekao je i portparol zemljišnog odbora Ukrajinskog agrobiznis kluba UCAB u mejlu za AFP 22. avgusta 2024.

Stručnjaci su potvrdili da Blekrok ne poseduje direktno zemljište u Ukrajini, već drži drugu ukrajinsku imovinu. "Prema našem istraživanju o velikom zakupu zemljišta u Ukrajini predstavljenom u izveštaju 'Rat i krađa – preuzimanje ukrajinskog poljoprivrednog zemljišta', Blekrok uopšte ne poseduje zemlju u Ukrajini," rekao je u mejlu za AFP 22. avgusta 2024. Frederik Muso (Frédéric Mousseau), direktor Ouklandskog Instituta, upućujući na link do istraživanja (arhivirano ovde). Institut je objavio nekoliko izveštaja o reformi poljoprivrednog zemljišta u Ukrajini (arhivirano ovde).

Privatizacija poljoprivrednog zemljišta počela je 2021. godine, potencijalno stvarajući mogućnost da posredno delovi zemljišta pređu u vlasništvo drugih subjekata, ali nijedan investitor na ovaj način ne može dostići 47% ukupne zemljišne mase, kako se tvrdi u netačnim postovima na društvenim mrežama koji su kružili u avgustu 2024.

"Blekrok poseduje deo ukrajinskog duga preko evroobveznica, što kompaniji daje uticaj u državi. Poverioci su naterali Ukrajinu da preduzme dugoročni program drastičnog strukturnog prilagođavanja koji ima za cilj privatizaciju svih sektora njene privrede," objasnio je Muso.

Kako je AFP već pisao 2022. godine, ukrajinski zakoni zabranjuju prodaju poljoprivrednog zemljišta strancima (arhivirano ovde).

Netačne tvrdnje da Poljska uvozi ukrajinsko "crno tlo" razobličio je AFP na poljskom, kao i da je ukrajinska televizija objavila objašnjenje o korišćenju tela poginulih vojnika kao "gnojiva."

Sva AFP-ova istraživanja na srpskom jeziku o netačnim informacijama o ratu u Ukrajini možete pronaći ovde.

Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas