Italijanski sportski komentator netačno identifikovan kao čovek koji je pucao na Trampa

Pokušaj ubistva američkog predsedničkog kandidata Donalda Trampa 13. jula 2024. praćen je poplavom netačnih ili neproverenih tvrdnji na društvenim mrežama i u medijima. Korisnici društvenih mreža i neki mediji u Srbiji i Bosni su, na primer, netačno tvrdili da je napadač identifikovan kao "antifa aktivista" po imenu "Mark Vajolets" a neki su i podelili njegovu navodnu sliku. Međutim, FBI je identifikovao pravog napadača kao Tomasa Metjua Kruksa (Thomas Matthew Crooks), koga su snage bezbednosti ubile odmah nakon napada. Čovek na slici podeljenoj uz netačnu tvrdnju je italijanski sportski komentator koji se oglasio nakon napada.

"Napadač identifikovan kao ANTIFA ekstremista Mark Vajolets. ANTIFA teroristi!" napisao je u postu na Eksu ("X") objavljenom 14. jula 2024. srpski ekstremni desničar Miša Vacić uz sliku čoveka koji nosi naočare i crnu kapu. Ista fotografija i tvrdnja su podeljeni na različitim platformama poput Threads-a, Telegrama i Instagrama. Neki mediji su takođe pogrešno izvestili da je Vajolets identifikovan kao napadač, na primer ovde i ovde uz drugu sliku ili na televiziji, što može se videti na skrinšotovima podeljenim na Fejsbuku.

Slika i ime su podeljeni i na drugim jezicima poput nemačkog, francuskog, španskog i indonežanskog.

FBI je, međutim, saopštio da je napadač mladi Amerikanac po imenu Tomas Metju Kruks (Thomas Matthew Crooks). Čovek na slici je Marko Violi (Marco Violi) iz Italije, koji se oglasio nakon napada, drugim rečima živ je dok je pravi napadač ubijen na licu mesta odmah nakon što je pucao na Donalda Trampa.

Image
Skrinšot netačnih objava na društvenim mrežama napravljen 16. jula 2024.

Agenti tajne službe su 13. jula 2024. godine brzo sklonili Trampa sa bine nakon što je naoružani napadač otvorio vatru na predizbornom skupu u Batleru u Pensilvaniji. Tom prilikom jedan učesnik skupa je ubijen, a dvoje je teško ranjeno. Bivši predsednik rekao je na svojoj društvenoj mreži "Truth Social" da je metak "probušio gornji deo [njegovog] desnog uveta".

Nakon napada je u medijima širom sveta i na društvenim mrežama podeljeno mnogo netačnih informacija, uključujući pogrešnu identifikaciju napadača, uz pokušaj da se incident pripiše antifašistima ili ekstremnoj levici. Jednu od tih netačnih tvrdnji o identitetu mladog napadača AFP je na engleskom razobličio ovde.

FBI je napadača identifikovao kao dvadesetogodišnjeg Tomasa Metjua Kruksa iz Betel Parka u Pensilvaniji:

Image
Fotografija sa vozačke dozvole Tomasa Metjua Kruksa dobijena od američkih vlasti 14. jula 2024. (AFP)

Kruks je "sa uzvišenog položaja izvan mesta mitinga" ispalio više metaka "ka bini" pre nego što su snajperisti tajne službe pucali na njega i ubili ga, rekao je Entoni Guljelmi (Anthony Guglielmi), šef komunikacija tajne službe, u saopštenju objavljenom na Eksu (arhivirano ovde).

Ne postoji 'antifa Marko Vajolets'

Koristeći naprednu pretragu na internetu, pretraživanje vesti i članaka za proveru činjenica i obrnutu pretragu slike, AFP je utvrdio da je čovek na fotografiji sa naočarima i crnom kapom zapravo Marko Violi, Italijan koji na Instagramu za sebe kaže da je novinar i koji vodi sportski blog. Na svom Jutjub kanalu Roma Điajorosa TV (Roma Giallorossa TV) Violi često priča o italijanskom fudbalskom klubu AS Roma.

Image
Skrinšot snimka objavljenog na Jutjub kanalu Marka Violi-a, napravljen 15. jula 2024.

U nekoliko snimaka, kao na primer ovde i ovde, možemo ga videti u istom prostoru kao na slici podeljenoj na društvenim mrežama (arhivirano ovde i ovde):

Image
Poređenje fotografije prikazane u netačnom postu na Eksu (levo) sa skrinšotom snimka objavljenog na Jutjubu. Podudarajuće delove označio je AFP

Ornuta pretraga druge slike objavljene u nekoliko članaka je dovela do naloga na platformu Kalameo (Calaméo) i do stranice na sajtu Roma Điajorosa objavljene 2016.

Ime navodnog napadača "Mark Violets", ili "Mark Vajolets" kako se deli na srpskom, je varijacija imena "Marko Violi" (Marco Violi) koje je, prema članku za proveru činjenica na italjanskom (arhivirano ovde), prvi put podeljeno sa naloga na Eksu otvorenom 2021. i kome od 14. jula 2024. u opisu stoji da je "zamalo izazvao građanski rat u Americi".

Marko Violi je na svom nalogu na Instagramu objavio nekoliko izjava s tim u vezi, nazvavši optužbe "lažnim vestima" (arhivirano ovde). Potvrdio je da je on čovek koji nosi naočare za sunce i crnu kapu na fotografiji, ali je demantovao da je na bilo koji način povezan sa pokušajem atentata na bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa.

"Kategorično demantujem da sam umešan u tu situaciju," napisao je. Prema njegovim rečima, usred noći su ga probudile brojne notifikacije sa Eksa i Instagrama i zatekle ga potpuno nespremnog. "U Italiji sam, u Rimu sam i nisam imao pojma šta se dogodilo dok nisam video na Skaj TG24 (televiziji, prim.ur.) u Italiji," napisao je.

On navodi da je netačne tvrdnje proširila "grupa hejtera" na čijoj je meti od 2018. godine. Optužio je dva naloga na Eksu.

"Novinar sam od 2006. godine i stoga vrlo dobro znam da morate proveriti sve izvore pre nego što okačite navodnog monstruma na naslovnoj stranici," napisao je i zamolio da bude ostavljen na miru.

Image
Skrinšot objave Marka Violija objavljene u "Stories" na Instagramu, napravljen 15. jula 2024.

Ovo nije prvi put da je Violi meta netačnih optužbi (arhivirano ovde). Nakon napada u Kongsbergu u Norveškoj 2021. godine kružila je netačna tvrdnja da je ubica bio "Marek Al-Viol" ili "Markus Violinberg" uz istu fotografiju Violija.

Njegova porodica je u objavi na Instagramu 16. jula 2024. saopštila da se njegovo zdravlje naglo pogoršalo zbog ovog novog talasa netačnih optužbi. I sam Violi je rekao da ova situacija jako loše utiče na njegovo zdravlje.

AFP je proverio brojne netačne informacije koje su podeljne neposredno nakon pokušaja ubistva Donalda Trampa, uključujući izmenjenu sliku koja navodno prikazuje kako se jedan telohranitelj osmehnuo nakon napada, montiranu fotografiju koja navodno dokazuje da je napad insceniran, kao i onu za koju se tvrdi da prikazuje rupu od metka na Trampovom sakou.

Članak je ažuriran dodatnim informacijama o korišćenju još jedne fotografije Marka Violija u nekoliko članaka
17. jul 2024. Članak je ažuriran dodatnim informacijama o korišćenju još jedne fotografije Marka Violija u nekoliko članaka

Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas