Privremeni mural posvećen Kamali Haris uklonjen je u Atlanti, a ne u Prištini

Snimak na kojem žena izražava žaljenje što je mural Kamale Haris u Americi prefarban ubrzo nakon iznenađujuće odlučujuće pobede novoizabranog predsednika Donalda Trampa postao je viralan na internetu. Taj video su korisnici društvenih mreža iz Srbije kasnije delili van konteksta, uz netačnu tvrdnju da se mural nalazio u Prištini i da je nakon poraza kanditatkinje Demokratske stranke brzo uklonjen. Međutim, umetnik koji ga je naslikao objasnio je na društvenim mrežama da je oduvek bilo planirano njegovo uklanjanje nakon izbora, a geolokacija je potvrdila da se mural nalazio na zidu u Atlanti u Sjedinjenim Američkim Državama, a ne u Prištini na Kosovu.

"Juče u Prištini. Malo požurili, pa da sklone dok niko nije video," piše u opisu videa bez zvuka objavljenog na Eksu 8. novembra 2024. i podeljenog preko 500 puta za nekoliko dana. Snimak i opis su podeljeni i na Instagramu 9. novembra 2024. u postu koji je dobio preko 300 lajkova.

Kako je primetila organizacija za proveru činjenica Istinomer, video je prikazan i tokom Nacionalnog Dnevnika na televiziji Pink uz netačnu tvrdnju da je snimljen u Prištini (arhivirano ovde). 

Mnogi u Srbiji su se radovali nakon što je Donald Tramp 5. novembra 2024. godine ubedljivo pobedio na američkim izborima, protiv potpredsednice i kandidatkinje Demokratske stranke Kamale Haris (arhivirano ovde i ovde). Prema anketi Galupa (Gallup) objavljenoj u oktobru 2024. godine, Srbija, Mađarska i Bugarska bile su među vodećim zemljama koje su  favorizovale Donalda Trampa u odnosu na Kamalu Haris (arhivirano ovde). Stanovnici Kosova bi, s druge strane, većinom glasali za Harisovu.

Međutim, snimak uklanjanja murala nije nastao na Kosovu, već u Atlanti, što je na društvenim mrežama potvrdio umetnik koji ga je naslikao. AFP je takođe pronašao tačnu lokaciju u Atlanti, u SAD-u, upoređujući video sa prikazom ulice na Gugl mapi.

Image
Skrinšotovi netačnih posta na Eksu i Instagramu, napravljeni 12. novembra 2024.

Obrnuta pretraga sa skrinšotom iz snimka je dovela do nekoliko izveštaja u medijima o uklanjanju murala, na primer u ovom tekstu u kojem je objašnjeno da je mural prefarbao umetnik Kris Klark (Chris Clark) u Atlanti u Džordžiji (arhivirano ovde). Korisnica Tiktoka citirana u izveštajima kao autorka viralnog snimka (arhivirano ovde i ovde), objavila je video 7. novembra 2024. na svom nalogu (arhivirano ovde). U videu se čuje žena kako govori na američkom engleskom: "(Kamala Haris) je izgubila tek juče. Dođavola."

Klark je reagovao na viralan snimak u postu na svom Instagramu nalogu, objašnjavajući da je "bio samo i uvek zamišljen da bude privremeni mural" (arhivirano ovde). "Internetom kruži snimak kako se mural prefarbava, što je oduvek i bio plan (...) Murali treba da budu samo privremene reklame, a ne da traju ceo život," napisao je.

Dodatnom pretragom pronađen je i post na umetnikovom nalogu na Threads-u, objavljen 20. oktobra 2024. godine, na kojem je prikazan proces oslikavanja murala, kao i njegov konačni izgled. Klark je takođe u komentaru naveo tačnu lokaciju: "879 Ralph David Abernathy Blvd SW, Atlanta, GA 30310, nalazi se na strani zgrade i preko puta radnje Wadade" (arhivirano ovde).

Image
Skrinšot posta Krisa Klarka objavljenog na Threadsu, napravljen 12. novembra 2024.

Pretraga adrese na Gugl mapama prikazala je da je video murala zaista snimljen u Atlanti (arhivirano ovde). Zid od crvene cigle nalazi se preko puta Vest End tržnog centra, a u zgradi su smešteni i brojni restorani.

Image
Poređenje skrinšota netačnog posta na Eksu (levo) sa skrinšotom sa Gugl mapa (desno), napravljeno 12. novembra 2024. Podudarajuće elemente istakao je AFP crvenim kvadratima

U Prištini, na Bulevaru Bila Klintona, nalazi se statua bivšeg američkog predsednika iz Demokratske stranke (arhivirano ovde). Klinton uživa veliku popularnost među kosovskim Albancima zbog svoje uloge u NATO bombardovanju Jugoslavije 1999. godine, koje je na kraju dovelo do jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova 2008. godine, što Srbija ne priznaje. 

S druge strane, Tramp, koji nije ostvario veliki uticaj na dijalog Priština-Beograd tokom svog prvog mandata, a čiji zet ima finansijske interese u Beogradu, često se doživljava kao otvoreniji prema srpskoj strani i kao podržavalac ideje o novoj podeli spornih teritorija kao trajnom rešenju (arhivirano ovde, ovde i ovde).

Pretraga umetničkih dela na Kosovu koja prikazuju Kamalu Haris dovela je do izveštaja i postova na društvenim mrežama o umetniku Alkentu Požeguu, koji je 2019. godine ušao u Ginisovu knjigu svetskih rekorda za izradu najveće slike od žitarica. On je iskoristio 120 kilograma žitarica kako bi stvorio portrete Kamale Haris i Donalda Trampa uoči izbora 5. novembra 2024. godine (arhivirano ovde i ovde). AFP, međutim, nije pronašao izveštaj o muralu sličnom onom na snimku koji kruži internetom.

Image
Umetnik sa Kosova Alkent Požegu radi na završnim detaljima svojih mozaika od zrna i semena koji prikazuju portrete Kamale Haris i Donalda Trampa u gradu Đakovici 5. novembra 2024. (AFP / Armend NIMANI)

Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas