
Slika studenata na Tomposnovom koncertu je generisana veštačkom inteligencijom
- Objavljeno 9. jula 2025. u 18.33
- Za čitanje potrebno 8 minuta
- Od: Mina PEJAKOVIC, AFP Beograd
Copyright © AFP 2017-2025. Za svaku vrstu komercijalne upotrebe ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovde za više informacija.
Studentski protesti protiv korupcije u Srbiji traju od novembra 2024, a prate ih i talasi dezinformacija u javnom diskursu. U najnovijem pokušaju diskreditacije ovog pokreta, koji je nastao nakon tragičnog urušavanja nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu, na društvenim mrežama kruži fotografija za koju se tvrdi da navodno prikazuje studente na koncertu Marka Perkovića Tompsona. Slika se deli kao dokaz da su studenti ustaše i da primaju instrukcije iz Hrvatske za sprovođenje "obojene revolucije", što je čest narativ najviših srpskih zvaničnika, provladinih medija i njihovih pratilaca na društvenim mrežama. Međutim, fotografija je generisana pomoću veštačke inteligencije i ne prikazuje studente na Tompsonovom koncertu, pokazala je istraga AFP-a.
Marko Perković, poznat pod umetničkim imenom Tompson, održao je 5. jula koncert u Zagrebu na kom se, prema navodima policije, okupilo oko pola miliona fanova, uprkos tome što su mu nastupi zabranjeni u više zemalja zbog isticanja ustaške simbolike i pozitivnog odnosa prema nacističkom režimu u Hrvatskoj iz perioda Drugog svetskog rata.
Ustaše su tokom rata u koncentracionim logorima progonile i ubile stotine hiljada Srba, Jevreja, Roma, Hrvata antifašista i drugih.
Ovaj folk-rok pevač postao je popularan devedesetih godina 20. veka zahvaljujući nacionalističkim pesmama, u vreme kada je Hrvatska ratovala za nezavisnost nakon raspada Jugoslavije. Tokom koncerta na zagrebačkom Hipodromu, Tompson je izveo jednu od svojih najpoznatijih pesama koja počinje zabranjenim ustaškim pozdravom "Za dom spremni", na šta je publika glasno odgovorila.
Taj pozdrav koristila je i paravojna jedinica HOS (Hrvatske odbrambene snage), formacija bliska ekstremno desnim ideologijama i naslednica ustaške simbolike iz Drugog svetskog rata, tokom rata devedesetih. Pevač je ranije tvrdio da se pesma odnosi upravo na taj period.
Tompsonov koncert, kao i masovna upotreba ustaških simbola i slogana tokom njegovog održavanja, naišli su na oštre osude levo orijentisane opozicije u Hrvatskoj, nevladinih organizacija, zaštitnice građana ove članice EU, kao i predstavnika srpske manjine. U tom kontekstu društvenim mrežama je počela da kruži slika koja navodno prikazuje srpske studente na njegovom koncertu.
"Blokaderi na Thompson-ovom koncertu, naravno", piše u jednom postu objavljenom na Fejsbuku 7. jula 2025. godine. U postu se nalazi i slika na kojoj se vide dva mladića u crnim majicama na kojima piše "pumpaj", a iza njih se nalazi mala bina na kojoj stoji veliki baner sa natpisom "MARKO PERKOVIĆ THOMPSON".
"Ustaše", "Ovi su gori od ustasa sopstveni narod ugrozavaju", "Zamišljam ih u Jasenovcu sa nožem... užas", samo su neki od komentara ispod ove objave.
Ista fotografija podeljena je i na Eksu 8. jula 2025. godine uz opis "Blokaderi na koncertu Tompsona. Uopšte ne treba da nas iznenadi. Sve ustaše."
Od početka protesta, vladajuća stranka SNS i njene pristalice, kao i predsednik Aleksandar Vučić, optužuju studente i demonstrante da su "plaćenici" stranih sila ili da su manipulisani da izazovu "obojenu revoluciju", termin za narodne ustanke u bivšim sovjetskim republikama koji su tokom protekle dve decenije doveli do promene režima (arhivirano ovde i ovde). Hrvatska, gde su srpski studenti dobili veliku pažnju i podršku (arhivirano ovde i ovde), optužena je za zakulisnu manipulaciju studentskog protesta.
Studenti su često optuživani za saradnju sa Hrvatima, a sve navodno u cilju rušenja stabilnosti Srbije, o čemu je AFP pisao ovde i ovde.
Međutim, slika iz objava ne prikazuje srpske studente na koncertu Tompsona. Medijske fotografije sa tog koncerta pokazuju sasvim drugačiju binu. Novinarka i fotograf AFP-a koji su izveštavali sa koncerta takođe su potvrdili da bina prikazana na slici nikada nije bila postavljena na tom događaju. Slika je najverovatnije generisana pomoću veštačke inteligencije, što dokazuju vizuelne nedoslednosti karakteristične za sadržaj ove vrste, a potvrđuju i rezultati alata za detekciju AI sadržaja.

Slika generisana pomoću AI-a
Detaljnom analizom slike podeljene u postovima, AFP je primetio nekoliko detalja koji ukazuju da je ona generisana pomoću veštačke inteligencije.
Na primer, iza "studenata" se može videti mala bina, bez ekrana sa strane, sa jednim banerom na kome piše "MARKO PERKOVIĆ THOMPSON", a pored nje i stub na kome velikim slovima piše "HIPODROM".
Upoređujući slike sa koncerta koje je objavio AFP, jasno se može videti da je bina bila mnogo veća, sa velikim brojem led ekrana i bez banera koji se pojavljuje na fotografiji iz objave.

Fotograf i novinarka AFP-a koji su izveštavali sa koncerta potvrdili su da nije bila postavljena nijedna druga bina, kao i da nigde nisu videli natpis "HIPODROM" koji se vidi na fotografiji iz postova. Na AFP-ovoj slici iznad, takođe nema nikakvog znaka sa tim natpisom u blizini bine.
Isto se može primetiti i kada uporedimo binu na slikama ostalih medija, kao na primer Jutarnji List i RTS.

Zatim, lica dvojice mladih muškaraca u prvom planu, koji navodno predstavljaju studente, deluju previše glatko i neprirodno, bez detalja i kontrasta kakvi se mogu videti na pravim fotografijama. Osim toga, osvetljenje je ravnomerno i bez senki. Takođe, na nekim objavama na sliku je dodat i efekat koji je čini realnijom, međutim AFP je uspeo da pronađe sliku bez takvog efekta u ovoj objavi na Eksu.

Dodatno, iza njih se vidi neobično veliki broj sličnih muških figura obučenih potpuno u crno, sa blago raširenim rukama, okrenutih leđima bez izraženih crta lica, što je čest znak da je slika generisana veštačkom inteligencijom. Simboli na nekim od zastava su mutni i nedefinisani.

Alatka za prepoznavanje AI generisanog sadržaja, SightEngine, pokazala je da je slika vrlo verovatno, sa sigurnošću od 99%, generisana pomoću veštačke inteligencije i to najverovatnije putem modela GTP-4o. Isti rezultat dala je i alatka Hive Moderation.

'Strani plaćenici', 'boljševički plenumaši', pa i 'ustaše'
Pored reakcija hrvatske opozicije, nevladinih organizacija i institucija Evropske unije, na Tompsonov koncert stigle su i oštre osude iz Srbije.
U tom kontekstu, ali i zbog narativa koji potenciraju vladajuća stranka i provladini mediji u Srbiji, a u kom se studenti označavaju kao "strani plaćenici", "boljševički plenumaši" i "ustaše", nije se delila samo ova netačna fotografija. Veliki broj korisnika društvenih mreža širio je objave koje studentski pokret dovode u vezu sa Tompsonovim koncertom, na primer ovde.
Studentski protesti, najveći od 1990-ih godina, započeli su nakon što se 1. novembra 2024. godine obrušila nadstrešnica na rekonstruisanoj železničkoj stanici u Novom Sadu, pri čemu je život izgubilo 16 ljudi (arhivirano ovde i ovde).
Tragedija u Novom Sadu bila je povod za nastanak ovog studentskog pokreta i gotovo svakodnevne proteste građana, koji su ovu tragediju videli kao odraz dugogodišnje korupcije u svakodnevnom životu, institucijama i javnim poslovima.
Od maja meseca studenti, pored ostalih zahteva, traže i vanredne izbore. Nakon velikog protesta održanog 28. juna na Slaviji, koji je obeležen prvom ozbiljnijom reakcijom policije, pozvali su na građansku neposlušnost. Od tada se svakodnevno blokiraju saobraćajnice širom Srbije, a te akcije često prati i policijska represija.
Predsednik Aleksandar Vučić i njegove pristalice su ih više puta optuživali da su ili "plaćenici" ili manipulisani od strane stranih sila, a posebno susedne Hrvatske, kako bi pokrenuli "obojenu revoluciju" protiv vlasti.
Tako je, u januaru 2025. godine gradonačelnik Kraljeva Predrag Terzić na društvenim mrežama objavio post na Instagramu u kom istaknute studentske aktiviste optužuje da su "ustaše".
Na sajtu Srpske pravoslavne crkve mitropolit kruševački objavio je tekst u kome je studente nazivao "zduhačima, manitošima i ljudima od veresije", ali i "srpskim ustašama". Srpska pravoslavna crkva se već jednom ogradila od mišljenja svojih kolumnista o studentskim protestima.
Vojislav Šešelj, lider ultranacionalističke Srpske radikalne stranke koji je pred međunarodnim sudom za ratne zločine bio osuđen za zločine protiv čovečnosti zbog proterivanja Hrvata iz Hrtkovaca 90-tih godina, takođe često koristi ove i slične termine kako bi opisao studente i diskreditovao studentski pokret, najčešće u gostovanjima na televizijama sa nacionalnom frekvencijom. Zbog građanskih blokada u Zemunu najavio je akciju uklanjanja blokada nazivajući ih "ustaškim divljanjem".
AFP je i ranije pisao o dezinformacijama u vezi studentskih protesta, o čemu više možete čitati ovde.
Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas