Video sa otrovanim kravama nema nikakve veze sa vakcinom protiv kovida-19

U objavama na društvenim mrežama u kojima je deljen video bolesnih i mrtvih krava u Italiji navodi se da su životinje uginule nakon vakcinacije protiv korona virusa. To nije tačno; krdo je jelo biljku sa visokom koncentracijom otrovnog jedinjenja i nije vakcinisano protiv kovida-19, rekao je AFP-u veterinar zadužen za taj slučaj.

"NARODE OVO JE ISTINA Severna Italija. Vlada je došla i vakcinisala goveda protiv cv19. Pogledajte rezultat svi mrtvi ili umiru sledećeg dana," navodi se u objavi na Fejsbuku postavljenoj 4. juna 2023. godine u kojoj je podeljena snimka bolesnih i mrtvih krava. Istog dana video je podeljen je i na ruskoj društvenoj mreži VK u objavi pregledanoj više od 100 puta.

Objave sa sličnim tvrdnjama pojavile su se u Poljskoj još u martu 2023, a početkom juna na engleskom i hrvatskom. U jednoj hrvatskoj objavi na Telegramu, koja je pregledana više od 3.000 puta, video je podeljen uz komentar: "Sjeverna Italija - mRNA cijepljenje goveda. Pogledajte rezultat nakon jednog dana."

Tvrdnje iz tih objava su netačne, rekao je za AFP italijanski veterinar koji je bio zadužen za slučaj trovanja stoke prikazan u videu.

Image
Skrinšot netačnih objava na Fejsbuku i VKontakte napravljen 29. juna 2023.

Obrnuta pretraga slike ukazuje da su originalni video snimci objavljeni u člancima o incidentu koji se dogodio na severozapadu Italije u avgustu 2022. (arhivirani link ovde i ovde). AFP je tada izvestio da je na farmi u mestu Somariva del Bosko (Sommariva del Bosco), u regionu Pijemont 35 kilometara južno od Torina, oko 50 grla stoke uginulo od akutnog trovanja cijano-vodičnom kiselinom (arhivirani link ovde).

Cijano-vodonična kiselina nastaje iz cijanovih glukozida (arhivirani link ovde), hemijskih jedinjenja koja se prirodno pojavljuju u biljkama poput sirka metlaša, iako ne u toliko visokim koncentracijama kao što su pronađene u uzorcima uzetim nakon pomenutog događaja.

"Sumnjamo da je suša prouzrokovala ovu vrlo visoku koncentraciju (cijanovih glukozida) u biljkama siraka", rekao je za AFP u avgustu 2022. Stefano Đantin (Stefano Giantin), veterinar sa severoistočnog italijanskog instituta za javno zdravlje iz Padove (Istituto Zooprofilattico Sperimentale), koji je bio zadužen za istragu ovog incidenta.

Image
Stefano Đantin prikuplja sirak za laboratorijsko testiranje na polju u Somarivi del Bosko, blizu Torina, gde se otrovalo 50 krava, 16. avgusta 2022. ( AFP / Marko Bertorelo)

Cijanovi glukozidi normalno "ne uzrokuju smrt", rekao je Đantin. Usporavanje rasta biljaka zbog suše (arhivirani link ovde), međutim, može uzrokovati povećanje koncentracije ovih jedinjenja (istraživanje arhivirano ovde).

Đantin je 31. marta 2023. rekao AFP-u da krave "nisu uginule od vakcine protiv kovida-19". Prema njegovim rečima, životinje nikad nisu primile vakcinu protiv ove bolesti koju izaziva korona virus. On je dodao da su laboratorijske analize "potvrdile" da su krave imale "trovanje cijano-vodonikom", odnosno cijano-vodoničnom kiselinom.

Dok su neke životinje brzo uginule, stručnjaci su uspjeli da spasu oko 30 krava tako što su im ubrizgali natrijum-tiosulfat kako bi neutralizovali cijano-vodoničnu kiselinu. Tog leta, isti fenomen se pojavio na još tri farme u regionu Pijemonta.

Rizik od infekcije virusom SARS-CoV-2 kod životinja je 'nizak'

Da li korona virus SARS-CoV 2 pogađa stoku?

Na internet stranici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije (arhivirani link ovde) nismo našli ni upozorenje o riziku infekcije ovim virusom za stoku, niti preporuke za vakcinaciju.

Kako se može pročitati u ovoj naučnoj studiji ( arhivirani link ovde), "osetljivost stoke na virus SARS-CoV-2 je niska".

U istraživanju objavljenom 2022. godine zaključuje se da "stoka može sporadično biti inficirana ovim virusom" posredstvom kontakta sa ljudima koji imaju dijagnostikovan kovid-19. Naučnici, međutim, "nisu pronašli da se bolest dalje proširila na ostatak stada".

Nismo pronašli nikakve objavljene preporuke svetskih zdravstvenih vlasti u vezi sa vakcinacijom krava protiv kovida-19. U oktobru 2022. AFP je razobličio netačnu tvrdnju da su australijskih stočari primorani da vakcinišu svoja krda.

Kako su izvestili američki mediji (ovde i ovde), neki zoološki vrtovi u SAD-u su, zbog velikog broja posetilaca, vakcinisali životinje sa vakcinom protiv kovida-19 namenjenim za veterinarsku upotrebu.

AFP je već razobličio tvrdnje da se vakcine protiv kovida-19 mogu prenositi konzumacijom mesa ili mleka.

Bezbednost vakcina protiv kovida-19 za ljudsku upotrebu se kontinuirano procenjuje i nadzire.

Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas