Učesnici drže zastavu duginih boja tokom četvrte LGBTQI+ parade ponosa u centru Sarajeva 24. juna 2023. Foto: Elvis Barukčić ( AFP)

LGBTQI+ zajednica na meti talasa dezinformacija tokom proslave Prajda u Evropi

  • Članak je star više od godinu dana.
  • Objavljeno 27. juna 2023. u 13:55
  • Ažurirano 25. septembra 2023. u 16:19
  • Za čitanje potrebno 7 minuta
  • Od: Marion DAUTRY, AFP Beograd
Sa prvim događajima u vezi sa mesecom i paradama ponosa u Evropi u junu, dezinformacije i govor mržnje usmereni na LGBTQI+ zajednicu proširili su se društvenim mrežama, što je izazvalo ekstremne reakcije, uključujući i pozive na nasilje.

Organizacije za zaštitu prava LGBTQI+ zajednice širom Evrope saopštile su da je poplava toksičnih sadržaja na mreži deo opšteg trenda radikalizacije diskursa protiv ove zajednice širom sveta. Pritisak je posebno vidljiv tokom javnih događaja -- uključujući i one povezane sa Prajdom (aktivnosti kojima se podiže svesnost o LGBTQI+ zajednici), primetili su.

Porast dezinformacija i govora mržnje na internetu još više zabrinjava nakon talasa nasilja tokom Prajda prošle godine u Evropi.

AFP Činjenice je razobličio netačnu tvrdnju podeljenu u postovima objavljenim na srpskom na Telegramu, Fejsbuku i Tviteru da je poljska televizija najavila formiranje "LGBT jedinica" u vojsci.

Image
Skrinšot netačnog posta na Telegramu napravljen 19. juna 2023.

Ispod te netačne informacije neki korisnici su komentarisali da bi nove vojnike trebalo "spaliti na lomači", dok su drugi hvalili Hitlerov progon gej muškaraca.

Još jedna netačna tvrdnja koju je AFP razobličio, da je Trijumfalna kapija u Parizu ukrašena džinovskim dugama, podeljena je na društvenim mrežama na nekoliko evropskih jezika. Korisnici Fejsbuka odgovorili su uvredama - jedna osoba je pozvala da LGBTQI+ osobe budu spaljene i pogubljene.

Image
Skrinšotovi netačnih postova napravljeni 9. juna 2023.

U Mađarskoj, gde vladine i provladine medijske ličnosti često koriste retoriku protiv LGBTQI+ zajednice, proslave Prajda pominju se na internetu uz upotrebu homofobičnih uvreda.

Postovi na finskom i hrvatskom su ili promašili ili namerno ignorisali satiričnu prirodu knjige za odrasle kanadskog komičara Breda Gosa (Brad Gosse), netačno tvrdeći da "deci promoviše seks" kao deo kampanje za prava trans osoba, objasnio je AFP.

Image
Skrinšot netačnog posta na Fejsbuku napravljen 15. juna 2023.

Talas netačnih tvrdnji i govora mržnje deo je sve nasilnijeg javnog diskursa protiv LGBTQI+ osoba, kažu aktivisti.

Neke evropske zemlje, kao što su Estonija, Španija, Slovenija i Moldavija, usvojile su nove zakone kojima se bolje štite prava LGBTQI+ osoba. Međutim, izveštaj organizacije ILGA-Europe (Međunarodno udruženje lezbejki, gejeva, biseksualaca, trans osoba i interseksualaca, sa sedištem u Briselu ) iz maja 2023. godine (arhivirani link ovde) ukazao je na to da "javni diskurs postaje sve polarizovaniji i nasilniji, posebno prema trans osobama."

U izveštaju Evropske opservatorije za digitalne medije (EDMO) iz maja 2023. (arhivirani link ovde) navodi se da dezinformacije protiv LGBTQI+ osoba "često podstiču mržnju prema manjinama, zakonima i institucijama".

'Ista pesma'

Dok su se neke netačne tvrdnje protiv LGBTQI+ koje su deljene na društvenim mrežama u Evropi u junu prvi put pojavile u Sjedinjenim Državama, druge potiču iz Rusije.

Lažni snimak poljske televizije o "LGBT jedinicama" u vojsci je prvo podeljen na ruskim propagandnim kanalima u januaru 2023. godine, a posle se širio na drugim jezicima poput engleskog, francuskog i poljskog, otkrili su novinari AFP-a za digitalnu istragu.

"Rusija i američka krajnja desnica pevaju istu pesmu," rekao je za AFP Jakob Svenson (Jakob Svensson), profesor medija i komunikologije na Univerzitetu u Malmeu i koautor brifinga za Evropski parlament o kampanjama dezinformacija usmerenim na LGBTQI+ zajednicu u EU (arhiviranog ovde).

Svensonovo istraživanje naglašava sinergiju između aktera koji deluju na globalnom nivou i koji progresivne zakone ili jednostavnu vidljivost LGBTQI+ zajednice vide kao napad na "tradicionalne vrednosti".

Takve kampanje dezinformacija se unose u evropske narative: lažne tvrdnje o trans sportistima filtrirane su u Evropu 2023. godine sa društvenih medija iz SAD-a.

Na primer, belgijski političar ekstremne desnice Tom Vandrike (Tom Vandendriessche) je na Fejsbuku podelio fotografiju drugoplasiranih na takmičenju u plivanju implicirajući da su sportistkinje zauzele odvojeni podijum od Lije Tomas (Lia Thomas), trans plivačice koja je pobedila na takmičenju. Međutim, na snimku događaja se vidi kako joj ostale plivačice na podijumu zapravo aplaudiraju, prema navodima istrage belgijskog sajta Nak (Knack) -- arhiviranoj ovde. Te druge plivačice su se oglasile na društvenim mrežama kako bi podržale Tomas i kritikovale netačne tvrdnje, prenosi Nak.

Image
Transrodna plivačica Lija Tomas (desno) sa univerziteta Pen bodri svoje plivačke koleginice na prvenstvu Ajvi Lige (Ivy League) za žene u plivanju i ronjenju 2022. na Univerzitetu Harvard 19. februara 2022. Foto: Džozef Prezioso ( AFP)

Istraživači i aktivisti kažu da nedostatak moderacije na društvenim mrežama pogoršava problem.

Aleksandra Gavrilović, programska koordinatorka srpske nevladine organizacije za lezbejska ljudska prava Labris, upozorava da su mladi posebno izloženi "sadržajima koji nisu ni provereni ni tačni".

Nedostatak posledica za one koji šire netačne tvrdnje i govor mržnje "takođe može da ohrabri anti-LGBTQI+ aktiviste i napadače koji osećaju da im je dozvoljeno da napadnu," dodao je Svenson.

'Aktivisti mržnje i farme trolova'

Nagli porast anti-LGBTQI+ retorike oko Prajd događaja u Evropi deo je globalnog trenda.

Obim nekih američkih proslava ponosa je ove godine smanjen a neke su čak i otkazane, rekli su organizatori AFP-u (arhivirani link ovde), što se posebno dogodilo u državama u kojima političari žele da ograniče prava, poput Floride, te u atmosferi u kojoj su se na društvenim mrežama nagomilale netačne tvrdnje koje povezuju LGBTQI+ osobe sa pedofilijom i satanizmom.

Porast dezinformacija i govora mržnje oko Prajda dolazi istovremeno kada aktivisti ukazuju da su širom Evrope u porastu fizički napadi na LGBTQI+ osobe.

ILGA-Europe je u februaru 2023. godine saopštila (arhivirani link ovde) da se 2022. godine u Evropi i Centralnoj Aziji dogodio "najsmrtonosniji porast" napada u deceniji, na osnovu izveštaja o incidentima iz 54 zemlje u godišnjem izveštaju (arhiviranom ovde).

Godišnja Parada ponosa u Oslu otkazana je prošle godine nakon smrtonosne pucnjave na LGBTQI+ lokacijama (izveštaj arhiviran ovde). Bratislavu je potresao sličan napad ispred LGBTQI+ bara (arhivirani link ovde).

Image
Učesnici se okupljaju u centru Bratislave 14. oktobra 2022, dva dana nakon što je 'radikalizovani tinejdžer' ubio dvojicu muškaraca u popularnom LGBTQI+ baru Teplaren. Foto: Vladimir Simicek ( AFP)

Miloš Kovačević, koordinator za pravno osnaživanje nevladine organizacije Da Se Zna!, rekao je za AFP kako je broj fizičkih napada porastao zajedno sa tvrdnjama protiv LGBTQI+ na internetu u vreme oko Evroprajda u Beogradu prošlog septembra (izveštaj je arhiviran ovde).

"Polovina incidenata koje smo registrovali 2022. dogodila se u avgustu i septembru," rekao je on.

AFP Činjenice je tada razobličio brojne netačne tvrdnje poput one da je Tajvan zabranio svoj godišnji Prajd ili da je gej porno video snimljen u beogradskoj ulici.

Skok sa onlajn uvreda na opasnost u stvarnom životu je u mislima učesnika kampanje.

Remi Boni (Remy Bonny), izvršni direktor grupe Zabranjene boje (Forbidden Colours) koja zastupa ljudska i demokratska prava pripadnika LGBTQI+ zajednice širom EU, rekao je za AFP da je ranije ove godine bio na meti "aktivista mržnje i farmi trolova" na internetu jer je pokušao da ubedi članice EU da se pridruže tužbi protiv anti-LGBTQI+ zakona u Mađarskoj (izveštaj je arhiviran ovde).

Analitičar Centra za osnovna prava, koji podržava mađarska vlada, tvitovao je da Boniju neće biti dozvoljeno da bude "u blizini mađarske dece".

AFP je pronašao desetine tvitova na engleskom sa Tviter naloga sa mađarskim korisničkim imenima koji Bonija i LGBTQI+ osobe nazivaju seksualnim predatorima i "grumerima".

"Gruming" (na engleskom grooming) opisuje uspostavljanje odnosa poverenja i emocionalne povezanosti između deteta i odrasle osobe, s ciljem vrbovanja i iskorištavanja u seksualne svrhe, objašnjeno je na sajtu Net Patrola (arhivirani link ovde).

"Svi znaju koliko može biti opasno javno nazvati nekoga 'grumerom' ili 'pedofilom' bez ikakvih dokaza", rekao je Boni za AFP.

"Ovo ugrožava moju ličnu bezbednost."

25. septembar 2023. Članak je ažuriran dodavanjem oznake LGBTQI+

Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas