Video koji prikazuje ženu kako baca LGBTQI+ zastavu u SAD-u je fikcija

  • Objavljeno 26. septembra 2023. u 12:08
  • Za čitanje potrebno 6 minuta
  • Od: AFP SAD
  • Prevod i prilagođavanje Katarina SUBASIC
Serija komičnih video skečeva namenjenih rešavanju društvenih pitanja navela je mnoge korisnike društvenih mreža da pogrešno protumače kao stvaran događaj video koji prikazuje ženu u Sjedinjenim Državama kako ulazi u učionicu i baca u đubre zastavu duginih boja LGBTQI+ zajednice. U SAD-u je LGBTQI+ zajednica često na meti dezinformacija, ponekad povezanih sa ljudima iz Republikanske stranke, a retorika protiv nje se intenzivira i u zemljama poput Srbije.

The LGBTQI+ community in the United States is often the target of misinformation, sometimes linked to people from the Republican Party, and the rhetoric against it is intensifying in countries such as Serbia too.

Video koji prikazuje ženu kako upada u učionicu u Sjedinjenim Državama, strgne sa zida LGBTQI+ zastavu i baci je u đubre cirkuliše društvenim mrežama od polovine septembra 2023. Okrećući se prema nastavnici ona na engleskom viče: "Ne plaćam porez da finansiram ovo. Zašto ste ovo okačili?... Plaćamo vas da predajete istoriju i to je ono što treba da predajete... Učim sina da bude muško i ne želim da kačite ovu zastavu".

"Bravo! Hrabra žena koja se bori za svoje dete", napisala je na srpskom jedna korisnica VK društvene mreže u objavi od 18. septembra 2023. pregledanoj gotovo 1.000 puta. Video je uz homofobične komentare, od kojih mnogi izjednačavaju homoseksualnost i pedofiliju, podeljen i u postovima na Fejsbuku kao ovde i ovde i Telegramu ovde i ovde, gde je od 17. septembra pregledan gotovo 7.000 puta.

Video klip je međutim fikcija zasnovana na scenariju.

Image
Skrinšot netačnih objava na Fejsbuku i Telegramu, napravljen 25. septembra 2023.

Video je podeljen i na drugim jezicima poput engleskog, gde je imao na stotine hiljada reakcija. Broj deljenja uvećan je kad su ga objavile i bivša voditeljka Foks njuza Megan Keli (Megyn Kelly) i republikanska kongresmenka iz Džordžije Mardžori Tejlor Grin (Marjorie Taylor Greene), koje su i ranije delile netačne informacije. Objava sa netačnom tvrdnjom deljena je i na francuskom i rumunskom.

Image
Skrinšot postova na platformi X koje su objavile Megin Keli (levo) i Mardžori Tejlor Grin, napravljen 19. septembra 2023.

Pretraga na TikToku uz korišćenje ključnih reči na engleskom #škola #nastavnica #viralni video #razred i #učenik (#school #teacher #viralvideo #class and #student) dovela je do nekoliko video snimaka napravljenih u istom setingu učionice kao na ovom nalogu (arhivirani link ovde). Tu smo otkrili nekoliko video snimaka u kojima nastupa ista žena kao u viralnom videu koji istražujemo, poput ovog (arhivirani link ovde).

Stranica sa komičnim skečevima

U ovim video snimcima, žena pokreće teme koje nemaju nikakve veze sa zastavom LGBTQI+ zajednice. U jednom od njih (arhivirano ovde), igra nastavnicu koja dovodi u pitanje oblačenje učenice. U drugom (arhivirano ovde), razgovara sa učenicima o pogrešnoj upotrebi zamenice koju koristi. Iz ovoga se vidi da žena menja uloge u video snimcima koji se bave različitim društvenim pitanjima.

Kako bismo pronašli originalni video, u kome žena navodno baca zastavu LGBTQI+ zajednice, uradili smo obrnutu pretragu slika koristeći program Invid (InVid-WeVerify), što nam je omogućilo da dođemo do Fejsbuk naloga (arhivirano ovde) pod nazivom "Džibrizi" (Jibrizy). Tu smo zaista pronašli video (arhivirano ovde), objavljen 16. septembra, 2023.

U opisu Fejsbuk stranice možemo na engleskom pročitati: "Ja sam reditelj koji pravi video snimke na teme o kojima se govori a koji izgledaju stvarni". Osim toga, stranica je opisana kao "komična".

Image
Skrinšot Fejsbuk naloga Džibrizi napravljen 21. septembra 2023.

'Ovo je skeč'

U jednoj od poslednjih objava na stranici Džibrizi (Jibrizy) pronašli smo video (arhiviran ovde) postavljen 21. septembra 2023. u kome žena ulazi u prostoriju nalik crkvi, na zidu u pozadini možemo da vidimo hrišćanski krst iznad zastave duginih boja. Dve žene stoje ispred sveštenika, jedna u venčanici, druga u odelu. "Niste čitali Bibliju? Ovo je odvratno," viče žena na engleskom nakon što je skinula zastavu LGBTQI+ zajednice sa zida i zgazila je.

Niže na stranici našli smo fotografiju na kojoj je čovek koji se predstavlja kao vlasnik Fejsbuk stranice Džibrizi. Na njoj on pozira uz ženu koju vidimo u videu podeljenom na društvenim mrežama. U objavi piše: "Ja sam Džibrizi, reditelj ovih viralnih videa!"

Za razliku od video klipa koji se deli društvenim mrežama i koji traje 1:21, video na Fejsbuk stranici Džibrizi traje 6:40 i u njemu desetak sekundi pre samog kraja reditelj, okružen glumcima, kaže: "Ljudi, ovo je skeč". Žena koja je u videu skinula zastavu stoji nasmejana na desnoj strani.

U opisu videa autor objave je na engleskom napisao: "Mama cepa zastavu ponosa", što je moglo navesti korisnike na pomisao da je reč o istinitoj sceni.

Image
Skrinšot scene na kraju originalnog videa u kojoj reditelj kaže "Ljudi, ovo je skeč", napravljen 21. septembra 2023.

Čitajući komentare ispod TikTok objava, AFP je pronašao i Fejsbuk stranicu nazvanu "Kenionovi prijatelji" (Kenyon's Friends).

Informacija o stranici ukazuje na činjenicu da je napravljena 2019. pod imenom "Trampov šou". Ova stranica takođe uključuje seriju skečeva (arhivirano ovde) američkog komičara Džona Di Domenika (John Di Domenico) poznatog po imitiranju i parodiji bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa (arhivirani link ovde).

Na toj stranici su takođe postavljeni slični video snimci napravljeni u učionici sa istom ženom (arhivirano ovde).

U opisu jednog od videa objavljenog u avgustu 2022. na ovoj stranici (arhivirano ovde) se navodi: "Molimo vas da znate da su video snimci na ovoj stranici isključivo zabavnog karaktera. Video snimci na ovoj stranici uključuju drame, satire, parodije, magične trikove, unapred snimljene video snimke i druge zabavne forme". U poruci se dodaje: "Imena, likovi i incidenti su često proizvod rediteljeve mašte, tako da je bilo koja sličnost sa stvarnim ljudima sasvim slučajna".

Stranica Kenionovi prijatelji postavila je i obrisala video sa zastavom nekoliko puta. Objava sa videom od 18. septembra arhivirana je ovde. AFP je kontaktirao tim Kenionovi prijatelji i zatražio komentar, ali do objavljivanja ovog članka nismo dobili odgovor.

LGBTQI+ zajednica je i u Srbiji često meta dezinformacija, koje uz govor mržnje doprinose rastu nasilja nad njenim pripadnicima. AFP je takve netačne tvrdnje razobličio ovde na srpskom i ovde na engleskom.

Neretko dezinformacije o LGBTQI+ zajednici stižu iz Sjedinjenih Država gde redovno kruže društvenim mrežama. U junu 2023. jedna montirana slika navela je ljude da veruju da je odrasla osoba koja je došla na Paradu ponosa u Kaliforniji nosila majcu sa likom šesnaestogodišnjeg Dezmonda i uznemirujućim natpisom "transrodna deca su seksi".

Retuširana fotografija, koja je kružila društvenim mrežama, izazvala je nalet komentara mržnje u kojima je čovek optužen za "pedofiliju" i koji su odražavali teoriju zavere ekstremnih desničara prema kojoj članovi LGBTQI+ zajednice psihološki manipulišu decom sa namerom da ih seksualno zlostavljaju.

Američki televizijski kanal En-Bi-Si-Njuz (NBC News) izvestio je da je u prva tri meseca 2022. godine (arhivirani link ovde) u SAD-u podneto 238 predloga zakona protiv LGBTQI+ zajednice, odnosno više od tri dnevno.

Iste godine, u SAD-u su se umnožili i predlozi zakona kojima se ograničava razgovor sa decom o homoseksualnosti ili transrodnom identitetu, što je oživelo kulturološki rat koji deli zemlju.

Pored lažnih navoda o "pedofiliji", to uključuje i lavinu zakona protiv transrodnih osoba koje su doneli konzervativci na vlasti, kao i ciljane bojkote brendova koji podržavaju LGBTQI+ zajednicu, poput supermarketa Target.

Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas