TV izveštaj o 'stvaranju LGBT jedinica' u poljskoj vojsci je lažan
- Članak je star više od godinu dana.
- Objavljeno 20. juna 2023. u 17:32
- Ažurirano 25. septembra 2023. u 16:20
- Za čitanje potrebno 4 minuta
- Od: Marion DAUTRY, AFP Beograd
Copyright © AFP 2017-2024. Za svaku vrstu komercijalne upotrebe ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovde za više informacija.
Postovi koji prikazuju snimak TV ekrana i ono što izgleda kao TV izveštaj sa vojnicima koji hodaju u uniformama podeljeni su na Telegramu, Tviteru i Fejsbuku sredinom juna 2023. Na ekranu je prikazan logo TVP1, kanala poljske nacionalne televizije, a na kajronu piše: "Poljska može da oformi LGBT jedinicu u vojsci". Čuje se glas naratora koji na poljskom kaže da "Poljska može da oformi LGBT jedinicu u vojsci. Poljske vlasti nisu protiv formiranja specijalnih vojnih jedinica lezbejki, homoseksualaca, biseksualnih i transrodnih osoba."
Izveštaj je potpuno lažan. Nema tragova da je takvo saopštenje ikada izdalo Ministarstvo odbrane ili TV stanica. I jedni i drugi su za AFP potvrdili da je tvrdnja lažna. Snimak se proširio sa ruskih propagandnih kanala u januaru 2023. na društvene mreže na različitim jezicima poput engleskog i francuskog i ponovo šest meseci kasnije na engleskom, francuskom i poljskom.
"TVP nikada nije objavila takve informacije, ništa od ovoga nije tačno. Glas nije glas našeg TV voditelja," rekao je AFP-u telefonom Tomaš Modržejevski (Tomasz Modrzejewski) iz odeljenja za štampu TVP-a.
Pretraga na poljskom na Guglu i na sajtu TVP-a nije dovela ni do jednog takvog izveštaja.
"Kriterijum seksualne orijentacije se nije uzimao i ne uzima se u obzir u procesu formiranja poludivizija i jedinica poljske vojske," saopštilo je u mejlu za AFP 19. juna 2023. poljsko Ministarstvo odbrane.
"U Ministarstvu se ne radi na formiranju jedinica na osnovu kriterijuma naznačenog u pitanju," napisao je portparol.
AFP Činjenice je prvo pronašao jednu od scena prikazanih na ekranu u netačnim postovima i to u najavi TVP-a iz 2021. o predstojećem prenosu uživo ceremonije povodom Dana poljskih oružanih snaga (link arhiviran ovde). U tom izveštaju nije jasno naznačeno kada su scene sa vojnicima snimljene.
Pretraga snimaka ceremonija povodom Dana poljskih oružanih snaga je dovela do snimka objavljenog na Jutjub kanalu poljskog Ministarstva odbrane (link arhiviran ovde) na kojem se vidi ta scena u 4:14. U naslovu snimka piše da je snimljen tokom parade 15. avgusta 2018. i da slike potiču sa TVP-a.
Druga scena koja se vidi na snimku objavljenom u netačnim postovima se takođe vidi na snimku parade (u 3:38).
Druge dve scene se mogu naći u 37:47 i 41:12 u ovom prenosu parade iz 2018. objavljenom na Jutjub kanalu Radio Marija (link arhiviran ovde) koristeći snimak TVP-a, kao što je naznačeno u gornjem levom uglu ekrana.
Pretraga na poljskom za "Dan oružanih snaga" i "LGBT jedinice" nije dovela do nikakvih zvaničnih saopštenja ili medijskih izveštaja.
TVP na meti proruskih netačnih informacija
TVP je u januaru 2023. objavio članak na engleskom (arhiviran ovde) o nekoliko slučajeva netačnih informacija napravljenih da izgledaju kao da ih je prenosila državna televizija.
AFP Činjenice, na primer, razobličio je tvrdnju da je TVP objavio mapu koja prikazuje Ukrajinu kao deo Poljske, što je deo narativa koji propagira ideju da Poljska nije pravi saveznik Ukrajine. AFP je takođe na slovačkom, bugarskom i nemačkom razobličio netačnu tvrdnju da je TVP na mapi vremenske prognoze prikazala deo Ukrajine kao da pripada Poljskoj.
LGBTQ zajednica je takođe često meta dezinformacija "sa neosnovanim tvrdnjama koje često podstiču mržnju prema manjinama, zakonima i institucijama", ističe se u izveštaju Evropske opservatorije za digitalne medije koju podržava Evropska Unija, objavljenom u maju 2023. (arhiviranom ovde).
Objave na Fejsbuku i Telegramu sa lažnim izveštajem propraćene su nasilnim komentarima koji pozivaju da navodni vojnici budu "streljani na licu mesta" ili veličaju Hitlera zbog progona stotina hiljada ljudi identifikovanih kao homoseksualci i slanja mnogih u koncentracione logore.
AFP je takođe razobličio druge tvrdnje zasnovane na lažnim medijskim izveštajima čija su meta bili Ukrajinci ili koji su propagirali narativ o antiruskim osećanjima u Evropi, poput lažnog izveštaja Al-Džazire i lažnog izveštaja Euronews-a.
27. jun 2023. Članak je ažuriran dodavanjem oznake LGBTQI+
Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas