Jedan hladan tuš nedeljno za smanjenje zavisnosti od ruskog gasa: još jedan lažni tvit o ratu u Ukrajini
- Članak je star više od godinu dana.
- Objavljeno 31. marta 2022. u 09:51
- Ažurirano 31. marta 2022. u 10:45
- Za čitanje potrebno 4 minuta
- Od: Emilie BERAUD, AFP Francuska
- Prevod i prilagođavanje Marion DAUTRY
Copyright © AFP 2017-2024. Za svaku vrstu komercijalne upotrebe ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovde za više informacija.
"OGRANIČILI ste im MOZGOVE....sad možete da im ograničavate šta vam je volja....Uradili ste sav posao..... (...)" piše u opisu slike postavljene na Fejsbuku 24. marta 2022. i podeljene preko 50 puta za šest dana. Na prvi pogled slika kao da prikazuje tvit sa zvaničnog naloga francuskog radija RTL sa fotografijom francuske ministarke za ekološku tranziciju Barbare Pompili u njihovom studiju. Iznad fotografije se nalazi citat, a iznad navodnog tvita prevod na srpskom prema kojem je ministarka rekla: "Ako se svi Francuzi ograniče na jedno tuširanje nedeljno hladnom vodom, to će smanjiti uvoz ruskog gasa za 20% što je enormno."
Slika tvita je podeljena u mnogim postovima poput ovog i ovog, a postao je viralan i na francuskom. Mnogi su se nasmejali navodnom citatu, ali su ga i kritikovali kao da je tačan. "Još je dobro,ovde je riječ samo o tuširanju... Boim se da je sledeće 'jesti svaki drugi dan je zdravo i preporučivo, a i nećemo zavisiti od Ruske pšenice, đubriva'," napisala je jedna korisnica u komentarima. Drugi je prokomentarisao: "Ma i inače se slabo tuširaju. Zato ulaze u parfimerije i prskaju se raznim parfemima testerima da ne smrde."
Međutim, kako je AFP-ov servis za proveru činjenica na francuskom već objasnio, tvit je lažan, a ministarka to nije izjavila. Objava je zasnovana na manipulaciji izjave gospođe Pompili koja je pozvala "evropska domaćinstva" da smanje temperaturu svojih domova za jedan stepen. RTL je za AFP potvrdio da nije objavio takav tvit i da reči koje se pripisuju ministarki nisu emitovane "ni na radiju, ni na Tviteru”.
Lažni tvit
Slika tvita je sumnjiva. Na skrinšotu navodnog tvita nema datuma, ni vreme objavljivanja, što je često slučaj kod lažnih tvitova. Štaviše, pretraga naloga radija RTL sa rečima iz slike "tuširanje jednom nedeljno hladnom vodom" ne dovodi ni do kakvog rezultata. Opšta pretraga sa ovim rečima prikazuje samo kako ljudi pričaju o tome ili skrinšot, ali nikakav aktivan link do nekog članka ili tvita.
Na fotografiji navodnog tvita se vidi kako Barbara Pompili, francuska ministarka za ekološku tranziciju, sedi iza mikrofona dok se na zidu iza nje vidi natpis "RTL Matin 7H - 9H30 Yves Calvi", što ukazuje na to da je ministarka gostovala u jutarnjoj emisiji Iva Kalvija.
Pompili je zapravo bila gost Kalvija 14. marta 2022. godine, četiri dana pre nego što se pojavio lažan tvit o njoj. RTL je objavio nekoliko tvitova sa citatima i kratkim snimcima iz intervjua. Jedan od tih tvitova izgleda skoro identično kao i ovaj lažni, ali citat je malo drugačiji. U pravom tvitu piše da je ministarka apelovala na "evropska domaćinstva" da smanje termostat u svojim domovima da bi se smanjila zavisnost od uvoza ruskog gasa.
U pravom tvitu piše na francuskom: "Rat u Ukrajini: 'Ako svi evropski domovi smanje grejanje za jedan stepen, to je 10% manje uvoza ruskog gasa, to je ogromno,' kaže Barbara Pompili koja najavljuje pokretanje 'komunikacione kampanje za podsticanje malih gestova'".
Guerre en #Ukraine : "Si tous les foyers européens baissent leur chauffage d'un degré, ça fait 10% d'importations de gaz russe en moins, c'est énorme", dit @barbarapompili qui annonce le lancement d'une "campagne de communication pour inciter aux petits gestes" #RTLMatinpic.twitter.com/OzhUD8cmlh
— RTL France (@RTLFrance) March 14, 2022
Znači nisu u pitanju Francuzi nego evropska domaćinstva, nije tuširanje nego temperatura u domovima i nije 20% nego 10%. Kako se može videti ispod ovog pasusa, fotografija u lažnom tvitu (desno) je gotovo identična kao skrinšot pravog tvita (levo).
Portparol radija RTL je za AFP potvrdio da "RTL nije izvor tog sadržaja" (lažnog tvita koji kruži društvenim mrežama) u kojem je naveden citat koji nije izgovoren "ni na radiju, ni na tviteru."
Pompili je tokom intervjua pričala o "malim gestovima" ali nije pomenula jedno tuširanje nedeljno.
Lažan tvit se pojavio u trenutku kada Evropska unija, koja je već preduzela niz ekonomskih sankcija protiv Rusije, želi da ograniči uvoz ruske energije, ponekad tražeći u tome pomoć stanovništva.
Francuski ministar za ekonomiju Bruno Lemer (Bruno Lemaire) je, na primer, 7. marta 2022. u emisiji kanala BFM TV pozvao francusko stanovništvo da se "potrudi" u pogledu potrošnje energije.
Od početka invazije Rusije na Ukrajinu 24. februara 2022, pojavljuju se brojni lažni skrinšotovi tvitova. AFP je već objasnio da CNN nije objavio da je isti novinar umro dva puta, u Avganistanu pa u Ukrajini, da Lidl u Srbiji nije saopštio da potrošači koji podržavaju Rusiju neće moći da kupuju u njihovim prodavnicama i da nemački list Bild nije u tvitu objavio lažnu sliku o napadu Rusije na Ukrajinu.
Sve naše tekstove o lažnim vestima o ratu u Ukrajini možete pročitati ovde.
Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas