
Gejts fondacija je netačno okrivljena za slučajeve bolesti povezane sa komarcima u SAD-u
- Članak je star više od godinu dana.
- Objavljeno 14. avgusta 2023. u 15.20
- Za čitanje potrebno 8 minuta
- Od: Rob Lever, Marion DAUTRY, AFP SAD, AFP Beograd
Copyright © AFP 2017-2025. Za svaku vrstu komercijalne upotrebe ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovde za više informacija.
"Bil Gejts pustio milijarde GM komaraca nakon čega je izbila smrtonosna epidemija malarije u SAD," piše u naslovu članka objavljenog 6. jula 2023. na srpskom jeziku. Post na Telegramu koji sadrži link do članka je videlo preko 6.000 ljudi. "Bil Gejts je pustio milijarde obolelih komaraca u SAD i slučajno ima vakcinu koja će, kako kaže, rešiti problem obolelih komaraca," piše u članku i u postu na Telegramu. Tvrdnja je podeljena i na hrvatskom jeziku.
U drugom članku objavljenom 1. jula 2023. na istom portalu se u naslovu takođe sugeriše da postoji veza između miljardera Bila Gejtsa i nekoliko slučajeva malarije registrovanih u Teksasu i na Floridi. U tekstu nema nikakvog objašnjenja za tu navodnu vezu.
Bil Gejts je krajem juna 2023. i u postovima na društvenim mrežama objavljenim na engleskom optužen da je "pustio komarce koji prenose malariju u Teksasu i na Floridi". AFP je razobličio tu tvrdnju na engleskom ovde.

Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) 26. juna 2023. godine objavili su zdravstveno obaveštenje (arhivirano ovde) o pet slučajeva malarije na Floridi i Teksasu, prvih lokalno stečenih u dve decenije.
"Nema dokaza o smrtonosnoj epidemiji malarije na Floridi ili bilo kojoj drugoj državi. Postoji samo osam prijavljenih slučajeva malarije, od kojih se svi trenutno leče ili su lečeni. Do danas nijedan od ovih slučajeva nije rezultirao smrću," rekao je AFP-u u mejlu 11. avgusta 2023. portparol CDC-a.
"Pored toga, podaci CDC-a pokazuju da nije došlo do naglog porasta slučajeva virusa koje prenose komarci," rekao je portparol.
Upitana o broju prijavljenih slučajeva bolesti koje prenose komarci, vanredna profesorka na Kornel koledžu za poljoprivredu i nauke o životu Kortni Kuin Mardok (Courtney Cuinn Murdock) rekla je AFP-u u mejlu 10. avgusta 2023. da je tvrdnja o epidemiji "veliko preterivanje u odnosu na broj slučajeva u drugim delovima sveta gde je malarija endemska."
Šta je Oksitek
Oksitek (Oxitec) je američka kompanija sa sedištem u Velikoj Britaniji koja posluje u Sjedinjenim Državama, Brazilu, Panami, Džibutiju i Republici Maršalska Ostrva. Kompanija je razvila tehnologiju za kontrolu populacija štetočina koristeći modifikaciju gena kod nekoliko insekata, uključujući komarce koji prenose bolesti.
Genetski modifikovani komarci koji se puštaju, uključujući i na arhipelagu Florida Kiz (Florida Keys), su dizajnirani da smanje populaciju komaraca, a ne da je umnožavaju kako se sugeriše u članku na srpskom.
"Oksitekov samoograničavajući gen omogućava oslobađanje samo odraslih mužjaka komaraca u životnu sredinu koji se pare sa invazivnim ženkama. Samoograničavajući gen sprečava da žensko potomstvo preživi (...) tako da ciljna invazivna populacija opada," objašnjava kompanija na svojom sajtu.

Na isti način metodu je opisala Mihaela Kavran, entomološkinja i docentkinja na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu: "kada se taj mužjak koji nosi taj specifičan gen spari sa ženkom iz prirode neće dobiti žensko potomstvo i redukovaće se populacija ove štetne vrste. Ova metoda obećava, naročito u zemljama gde je dozvoljena primena GMO-a."
"Smanjenje broja komaraca koji mogu da šire klice može pomoći u smanjenju rizika za izbijanje epidemije," rekao je portparol CDC-a za AFP.
Američka Agencija za zaštitu životne sredine (EPA) "procenila je potencijalni rizik od puštanja GM komaraca u zajednice i utvrdila da nema rizika za ljude, životinje ili životnu sredinu," dodao je on.
Dok je Fondacija Bila i Melinde Gejts među finansijskim pokroviteljima kompanije Oksitek i finansira napore za lečenje i iskorenjivanje malarije u drugim delovima sveta, ona "ne finansira nijedan rad koji uključuje oslobađanje komaraca u Sjedinjenim Državama," rekao je portparol za AFP u mejlu od 3. jula 2023.
Iz Oksiteka su takođe rekli AFP-u u izjavi od 3. jula 2023. da ova kompanija nije dobila novac od filantropije za svoj rad u SAD-u.
Prema CDC-u, "Fondacija Bil i Melinda Gejts ne finansira nijedan projekat za oslobađenje modifikovanih komaraca u Sjedinjenim Državama".
Kako se navodi na sajtu Oksiteka, ovaj startap vodi dva programa u Sjedinjenim Državama: na Florida Kizu i u Kaliforniji. Međutim, samo je program na Floridi doveo do oslobađanja komaraca koje je napravio Oksitek 2023. godine.
Komarci Oksiteka na Floridi ne mogu da prenose malariju
Kako CDC objašnjava na svojoj stranici o malariji, bolest isključivo prenose komarci vrste Anopheles. "Obično ljudi dobijaju malariju ako ih ujede zarazna ženka komarca Anopheles. Samo komarci Anopheles mogu prenositi malariju i to ako su bili zaraženi putem prethodnog krvnog obroka uzetog od zaražene osobe," objašnjava CDC.
Oksitekovi komarci, koji se koriste na arhipelagu Florida Kiz, su međutim, iz druge vrste koja nije vektor malarije.
Portparol kompanije Oksitek rekao je AFP-u u mejlu 3. jula 2023. da je "naučno nemoguće" da komarci ove kompanije pušteni na Florida Kizu prenose malariju jer ona koristi "samo mužjake Aedes aegypti za borbu protiv ženki te vrste komaraca, koja prenosi denga groznicu, čikungunju, zika groznicu i žutu groznicu – ne malariju, koja se prenosi preko zaraženih komaraca vrste Anopheles."
"Ne postoji ukrštanje između vrsta", rekao je portparol. "Oksitekovi komarci su 100 posto mužjaci, što znači da ne prenose bolesti, niti ujedaju ljude."
Džon Adams (John Adams), profesor i istraživač malarije na Univerzitetu Južna Florida, složio se da je komarac Aedes aegypti – vrsta korišćena u Oksitekovom projektu na Floridi – "vektor za dengu, ali ne prenosi nikakav ljudski parazit malarije".
"Nije moguće da su GM komarci proširili ove nedavne infekcije," rekao je Adams za AFP u mejlu od 5. jula 2023.
"Vrsta Ae aegypti značajna je jer je kompetentan prenosilac prouzrokovača bolesti" poput virusa denge, žute groznice, čikungunje, zike, kako objašnjava Evropski Centar za prevenciju i kontrolu bolesti, rekla je Mihaela Kavran.
"U svakom slučaju se ne radi na otpuštanju ženki. Isključivo ženke se hrane krvlju, a mužjaci ne. Te tako kada otpustite u prirodu čak i milione mužjaka (mi [u Srbiji, prim. ur.] primenjujemo tehniku sterilizacije insekata – SIT – kada se otpuštaju sterilisani mužjaci u prirodu) oni neće prouzrokovati nikakvu štetu," dodala je.
Profesorka Mardok, čija istraživačka laboratorija proučava ulogu životne sredine u prenošenju bolesti koje se prenose vektorima, ima isto mišljenje: "Aedes aegypti ne može preneti ljudsku malariju – tako da ne može biti uključen u lokalno stečene slučajeve u Teksasu i Floridi."
"Divlji komarci koji se pare sa GM komarcima ne bi trebalo da daju održivo potomstvo. Ova kontrola ima za cilj da uništi lokalne populacije aegiptana, a ne da ih zameni," dodala je ona.
"Vektor komaraca koji prenosi malariju u Teksasu i na Floridi (Anopheles quadrimaculatus) je već prisutan u ovim državama, pa je verovatnije da uslovi životne sredine favorizuju brojnost populacije ovog komarca i stupanje u kontakt sa ljudima," rekla je ona AFP-u.
Nema veze između slučajeva malarije na Floridi i Teksasu
Oksitek "nikada nije puštao komarce u Teksasu i ne planira to da uradi," rekao je portparol za AFP.
Iako je Oksitek prvobitno dobio eksperimentalnu upotrebnu dozvolu (EUP) od američke Agencije za zaštitu životne sredine za terenska ispitivanja u Teksasu, takvi testovi nisu sprovedeni i područje je uklonjeno iz dozvole. Istovremeno, proširena je dozvola na Floridi i u Kaliforniji, prema najavi EPA iz marta 2022.
CDC je takođe saopštio da nije našao nikakvu vezu između slučajeva malarije na Floridi i Teksasu. "Nema dokaza koji bi ukazivali da su slučajevi u dve države (Florida i Teksas) povezani," navodi u svom obaveštenju objavljenom 26. juna 2023.
"Nemamo epidemiju malarije u Teksasu. Imali smo jedan slučaj stečen na lokalnom nivou ove godine, što je neobično, ali ne i bez presedana," rekao je portparol Državne zdravstvene službe Teksasa Kris Van Desen (Chris Van Deusen) u mejlu za AFP 10. avgusta 2023.
"Nemamo razloga da mislimo da to ima bilo kakve veze sa genetski modifikovanim komarcima," napisao je on. Štaviše, "komarci ne bi mogli da putuju od Floride do Teksasa," rekao je on. "Slučaj u Teksasu je verovatno povezan sa ljudima koji putuju u i iz područja gde je malarija češća."
Mardok je takođe istakla da se komarac Aedes aegypti, koji koristi Oksitek, "ne pomera sam mnogo daleko (dvesta metara)".
Neosnovana povezanost sa drugim slučajevima virusa koji prenose komarci
Članak implicira i da je oslobađanje Aedes aegypti na Floridi povezano sa drugim slučajevima bolesti u različitim američkim državama. "Različite države širom SAD prijavile su nagli porast virusa koje prenose komarci. Na Srednjem zapadu, slučajevi virusa Džejmstaun kanjon koji prenose komarci su u porastu (...) Zdravstveni zvaničnici kažu da su dva bazena komaraca u Južnoj Džordžiji bila pozitivna na istočni konjski encefalitis," navodi se u članku.
Kortni Kuin Mardok rekla je da je tvrdnja netačna. "Ovi virusi su endemski u SAD-u i nisu novi kao što sugeriše ovaj članak," rekla je ona za AFP.
"Obično se svake godine širom SAD-a stotine hiljada komaraca podvrgava nadzoru na arboviruse, tako da dva bazena (po 50 komaraca) koji se pokažu pozitivni nije neobično. Istočni konjski encefalitis je uvek prisutan u određenoj meri na severoistoku, na primer, i u velikoj meri ga prenosi Culiseta melanura, a ne Aedes aegypti," istakla je ona.
AFP nije pronašao nikakvu najavu o "naglom porastu" bolesti koje prenose komarci. Država Mičigen, koja je deo srednjeg zapada, zabeležila je u julu prva dva slučaja virusa Džejmstaun kanjon ove godine.
AFP je pitao Ministarstvo zdravlja Mičigena da li su zabeležili neobičan ili "nagli" porast slučajeva virusa Džejmstaun kanjon ili drugih bolesti koje prenose komarci. Portparolka Čelsi Vut (Chelsea Wuth) rekla je u mejlu za AFP 10. avgusta 2023. da "nema podataka" koji bi potkrepili takvu tvrdnju.
Članak takođe aludira na vakcinu protiv malarije koju je razvila kompanija Biontek (BioNTech). Ta kompanija je razvila jednu od vakcina protiv kovida-19 koristeći mRNK tehnologiju i bila je meta teorija zavere i netačnih tvrdnji tokom pandemije korona virusa. AFP je razobličio takve tvrdnje ovde, ovde i ovde.
Biontek je najavio klinička ispitivanja za vakcinu protiv malarije u decembru 2022. Kako se navodi u zvaničnim podacima, to je prva faza ispitivanja, na 60 ljudi, čiji se rezultati ne očekuju pre septembra 2024.
Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas