
Maske su bezbedne, Covid-19 je stvaran i nije trovanje
- Članak je star više od godinu dana.
- Objavljeno 8. septembra 2021. u 16.07
- Za čitanje potrebno 7 minuta
- Od: Katarina SUBASIC, AFP Beograd
Copyright © AFP 2017-2025. Za svaku vrstu komercijalne upotrebe ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovde za više informacija.
U devetominutnom videu, podeljenom u Fejsbuk objavi, može se videti žena, koja kaže da je roditelj srednjoškolske devojčice, kako vozi i snima se dok u detalje prepričava svoju posetu školi i razgovor sa direktorkom, nakon što je njena ćerka vraćena iz škole jer nije nosila masku. Od 3. septembra 2021. ovaj video je podeljen na Fejsbuku više od 27.000 puta, kao ovde i ovde.
Ona je tom prilikom izrekla nekoliko netačnih tvrdnji poput one da su maske opasne i da su Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) rekli da korona virus nije naučno izolovan, što znači da ne postoji. Ona takođe tvrdi da Covid-19 nije prouzrokovan virusom već je trovanje, da su vakcine eksperiment i da su vladine preventivne mere zbog Covid-a protiv zakona i Ustava Srbije.
AFP Činjenice je proverio njene tvrdnje i našao da su obmanjujuće i netačne.

Maske su bezbedne i rade
"Zašto terate decu da se guše, zašto stavljate sebe u poziciju da se razbolite zbog nedostatka kiseonika, ceo dan udišete ono što izdišete i pre ili kasnije ćete se razboleti," kaže žena da je pitala direktorku.
Maske, međutim, ne uzrokuju nedostatak kiseonika, rekla je vanredna profesorka u Minhenskoj školi za bioinženjering Angela Oto (Angela Otto).
“Naš unos kiseonika može biti malo otežan i zahtevati veći napor pri disanju (ono što primetite dok trčite ili se penjete stepenicama). Ali ovo je daleko od ‘gušenja’ ćelija zbog nedostatka kiseonika. Nivoi kiseonika u tkivima su veoma promenljivi, obično niži nego u krvi, ali su takođe i dinamični, na šta su ćelije sposobne da se prilagode,” rekla je Oto AFP-u u septembru 2020.
Ponovno udisanje ugljen dioksida koji izdahnete dok nosite masku nije opasno, slažu se eksperti.
Profesor dr Filip Leper (Philipp Lepper), član nemačkog Društva za pulmologiju i respiratornu medicinu (DGP) i doktor univerzitetske bolnice u Sarlandu (Saarland) rekao je AFP-u u oktobru 2020. da pošto je "količina vazduha iza maske vrlo mala i meša se sa svežim vazduhom svaki put kad udahnete to ne utiče na nivoe kiseonika i ugljen dioksida izmerenog u telu .”
Majkl Herbst (Michael Herbst) iz Udruženja za borbu protiv raka Južne Afrike takođe ističe činjenicu da hirurzi nose maske za lice bez problema.
“Prosečna transplatacija ekstremiteta može trajati osam do 10 sati. Tokom tog vremena hirurški tim nosi maske koje bolje prijanjaju uz lice nego prosečna maska od tkanine koja se nosi tokom krize Covid-a-19, a opet hirurg, radeći najsloženiju mikrohirurgiju, ostaje bistre glave i kompetentno izvršava svoj posao,” rekao je on.
Grupa međunarodnih naučnika, predvođena istraživačima sa Instituta za podatke u San Francisku i Univerziteta Braun, zaključila je u studiji da "dokazi pretežno ukazuju da nošenje maske smanjuje mogućnost prenosa po kontaktu smanjenjem prenosa inficiranih respiratornih čestica i u laboratorijskom i u kliničkom kontekstu."
Jedno istraživanje koje je postalo dostupno javnosti 3. septembra 2021. i tek treba da prođe stručnu recenziju, a koje su sproveli naučnici sa univerziteta Jejl, Stenford i Berkli, kao i druge institutcije, ispitivalo je ponašanje sa maskom u široj zajednici u Bangladešu. Istraživanje je uključivalo oko 350.000 ljudi u 600 sela i pokazalo je da maske rade. "Hirurške maske su praktično efektivne u sprečavanju prenosa korona virusa. Nošenje maske u celoj zajednici je odlično u zaštiti starijih ljudi, koji su u mnogo većem riziku od ozbiljnog oboljevanja od Covid-a-19," pokazalo je istraživanje.
AFP Činjenice pisao je o bezbednosti maski i njihovoj koristi ovde, ovde, i ovde.
Korona virus je izolovan, Covid-19 nije trovanje
Žena je u videu rekla da je upitala direktorku "da li zna da je CDC napisao na svom sajtu da virus nije izolovan. Šta to znači? To znači da nema virusa. To je trovanje i to ćete čuti od svakog doktora koji radi u Covid centru, da su pacijenti tamo sa simptomima trovanja."
Ništa od ovoga nije tačno.
Na svojoj internet stranici, ažuriranoj 29. decembra 2020, CDC navodi da je "SARS-CoV-2, virus koji izaziva Covid-19, izolovan u laboratoriji i dostupan je naučnoj i medicinskoj zajednici za istraživanje."
U članku objavljenom u junu 2020. CDC je objasnio da je izolovao virus iz uzorka iz nosa i grla pacijenta u Sjedinjenim Državama koga su država Vašington i CDC dijagnostikovali da ima infekciju korona virusom 20. januara, 2020.
AFP Činjenice je već razobličio tvrdnje da je Covid-19 izazvan otrovom, a ne virusom. Specijalista radiologije iz dijagnostičkog centra Neo-Mag iz Niša, dr Aleksandar Ivković, rekao je AFP-u u decembru 2020. da “kod nekih bolesti i stanja se mogu naći pojedinačne promene koje liče na neku od faza kod kovida-19 ali ne postoji nijedna druga bolest, stanje ili trovanje kod koga postoje svi znaci koji se nalaze kod kovida-19."
AFP je o lažnim tvrdnjama da je Covid-19 prouzrokovan otrovom pisao i ovde i ovde.

Vakcine protiv Covid-a-19 nisu eksperiment
Žena u videu je rekla i da profesorka ima pravo da se "izloži eksperimentu" -- vakcini protiv Covid-a-19 -- ali "ne da je promoviše" njenom detetu.
Neke od vakcina protiv Covid-a-19 koriste novu iRNK tehnologiju i njihov razvoj je bio brz. Naučnici, međutim, objašnjavaju da je to rezultat decenija dugog istraživanja, razvoja molekularne biologije i biotehnologije.
Iza vakcine "stoji ozbiljan rad hiljade i hiljade naučnika širom sveta, a ne samo rad farmaceutskih kompanija. Ono što takođe stoji su okolnosti pod kojima su velike količine novca gotovo trenutno uložene kako bi se za kratko vreme došlo do vakcine i što pre pandemija zaustavila," rekla je Jelena Popović, postdoktorantkinja istraživačica Medicinskog fakulteta Fajnbert, Univerziteta Nortvestern, u Čikagu.
Činjenica da su klinička ispitivanja još u toku, ne znači da je vakcina još uvek eksperimentalna. "Nakon što FDA (Američka Agencija za hranu i lekove) odobri vakcinu ili je odobri za hitnu upotrebu, ona nastavlja da je proučava da odluči kako dobro radi u realnim uslovima. CDC i drugi federalni partneri sagledavaće efektivnost vakcine za Covid-19 u realnim uslovima. Takve procene će nam pomoći da razumemo da li vakcine rade kako je očekivano van kontrolisanog okruženja kliničkog ispitivanja," objašnjava CDC.
Iako je tačno da treća faza kliničkih ispitivanja za vakcine traje dve godine i da je nekoliko vakcina protiv Covid-a-19 prvo odobreno za hitnu upotrebu širom sveta, FDA je 23. avgusta u potpunosti odobrila prvu iRNK vakcinu protiv Covid-a-19 koju proizvodi Fajzer-Biontek.
Dodatni podaci prikupljeni nakon davanja dozvole za hitnu upotrebu je ono što je dovelo do toga da FDA u potpunosti odobri vakcinu Komirnati (Comirnaty - Pfizer/Biontech).
Još su u toku ispitivanja da se proceni bezbednost i efektivnost na specifičnim delovima populacije (mala deca, mladi, trudnice) i da se usvoji vakcinacioni plan i vakcine za nove varijante.

Obavezne mere protiv pandemije su zakonite
U vreme pisanja ovog članka, u Srbiji je obavezno nošenje maski u zatvorenim javnim prostorima. Mnogi protivnici tvrde da takav nalog narušava ljudska prava zaštićena Ustavom i da to nije u skladu sa zakonom. Srpski Ustav zaista garantuje ljudska i manjinska prava i slobode, ali u članu 20 se kaže da ta prava "mogu biti ograničena zakonom" u određenim uslovima. Srpski zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, u članu 33, dozvoljava ministru zdravlja da propiše obaveznu vakcinaciju za određene grupe ili sve u slučaju epidemije, dok u članu 51 zakon nabraja grupu mera koje mogu biti naložene u slučaju opasnosti masovnog prenosa zaraznih bolesti, uključujući "mere za sprečavanje i suzbijanje zaraznih bolesti" i "mere lične zaštite od infekcije."
Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas