Stare fotografije prikazuju sneg u regionu Tabuk u Saudijskoj Arabiji, redak događaj ali ne i bez presedana
- Objavljeno 5. decembra 2024. u 16:53
- Za čitanje potrebno 8 minuta
- Od: Marion DAUTRY, Ivan FISCHER, AFP Beograd, AFP Hrvatska
Copyright © AFP 2017-2025. Za svaku vrstu komercijalne upotrebe ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovde za više informacija.
"Juče je prvi put u istoriji pao sneg u Saudijskoj Arabiji!!!!! Radi se o AL Nafud pustinji za koju Saudijske novine pišu da nikada nije videla snega....." piše u opisu posta objavljenog na Fejsbuku 12 novembra 2024. i podeljenog preko 270 puta za manje od mesec dana. Objava sadrži fotografije kamila i palmi pod snegom i sliku automobila parkiranih na snežnom putu. Isti post je podeljen ovde.
Fotografije su počele da kruže nekoliko dana nakon što su mediji izvestili o istorijskim snežnim padavinama u severnom regionu Al-Džauf u Saudijskoj Arabiji (arhivirano ovde i ovde). Dok su neki korisnici komentarisali da to nije prvi put da pada sneg u ovoj zemlji, drugi su tvrdili da to dokazuje manipulisanje vremenskim prilikama pomoću HAARP-a ili zasijavanja oblaka. "Da to su trazili od Amera, da im putem satelita donesu kišu u Dubaiju. Pa su im naneli veliku poplavu," napisao je jedan korisnik. "Platili šeici Amerima il Rusima il Kinezima oni imaju Harp," komentarisao je drugi.
Drugi su taj fenomen videli kao ilustraciju klimatskih promena: "Doživjet ćemo mi svi i gora nevremena ako se i dalje ponašamo bahato prema zemlji kao da imamo još tri," napisao je još jedan korisnik.
Hrvatski korisnici su takođe podelili snimak kamila koje sede u snegu, uz tvrdnju da prikazuje nedavnu padavinu snega u Saudijskoj Arabiji. AFP je objasnio da je video montaža snimaka iz 2021. i 2022. snimljenih u planinskom regionu Tabuk, gde sneg nije retkost. AFP je utvrdio da su slike podeljene na Fejsbuku takođe snimljene pre nekoliko godina, većinom u regionu Tabuk.
Fotografije čak iz 2016
AFP je uradio obrnutu pretragu slika na četiri fotografije deljene u objavama i utvrdio da su se sve pojavile pre nekoliko godina.
Pretraga pomoću Gugl pretraživača članaka za proveru činjenica korišćenjem slike palmi pokazala je da se ona pojavila na društvenim mrežama još u januaru 2016. na primer ovde i ovde (arhivirano ovde i ovde). Prema izveštajima medija, jake snežne padavine dovele su do zatvaranja škola na severu Saudijske Arabije (arhivirano ovde i ovde).
Pretraga sa fotografijom grupe kamila dovela je do videa koji je podelilo nekoliko medija poput USA Today i irskog RTE Njuz u januaru i februaru 2020. (arhivirano ovde i ovde). Oni pripisuju snimak nalozima "@bashr7557" i "@B_KH_H". Pretraga naloga na društvenim mrežama sa ovim imenima dovela je do naloga fotografa Bandara Al-Havasa na Eksu, koji je snimak objavio 10. januara 2020. (arhivirano ovde). Pretraga po imenu fotografa dovela je do Telegram kanala na kome je istog datuma postavljen isti snimak (arhivirano ovde). Prema opisu, i snimak je snimljen na planini Tabuk.
Fotografija dve kamile u snežnom pejzažu takođe se pojavila još u januaru 2020, na primer u ovom postu na Fejsbuku. "Sneg je prekrio provinciju Tabuk i druge oblasti Saudijske Arabije. Na visoravni Džabal Al Lauz u provinciji Tabuk zabeležene su velike snežne padavine koje su počele u petak," piše u natpisu (arhivirano ovde).
Najranije pojavljivanje fotografije koje je AFP uspeo da pronađe korišćenjem obrnute pretrage slika na Gugl pretraživaću članaka za proveru činjenica bilo je 10. januara 2020. godine, na primer u ovom postu na Eksu i ovom na Fejsbuku (arhivirano ovde i ovde) uz opis da je snimljena u Tabuku. Mediji su izveštavali o snežnim padavinama u regionu početkom januara 2020. godine (arhivirano ovde i ovde). Erik Lester (Eric Leister), viši meteorolog u kompaniji za prognozu vremena AkuVeder (AccuWeather) objasnio je da "nije van pameti da tamo pada sneg, samo je obično suvo" (arhivirano ovde).
Fotografiju automobila parkiranih pored planinskog puta prekrivenog snegom objavila je na Eksu 1. januara 2022. Saudijska novinska agencija -- SPA (arhivirano ovde). Opis glasi: "Snežne padavine na vrhovima planine Al-Lauz u regionu Tabuk". Pretraga na sajtu SPA dovela je do iste fotografije objavljene u januaru 2022. (arhivirano ovde). Mediji su izvestili da su snežne padavine početkom 2022. godine navele ljude da se upute u to područje (arhivirano ovde).
Kako Saudipedia objašnjava, temperature u oblastima na većim nadmorskim visinama u provinciji mogu dostići nula stepeni Celzijusa tokom zime, a sneg na planini Jabal al-Lauz svake godine privlači stanovnike i planinare na njen vrh (arhivirano ovde).
Nekada retki sneg sada je verovatniji zbog klimatskih promena
Pustinja Al-Nafud, u severnom delu Arapskog poluostrva, je uglavnom suvo i neplodno područje (arhivirano ovde), zbog čega su vesti o snežnim padavinama u regionu Al-Jauf u Al-Nafudu u novembru 2024. izazvale veliku pažnju međunarodnih medija (arhivirano ovde, ovde i ovde). Prema ovim člancima, Saudijska meteorološka agencija je objasnila da su neobični vremenski uslovi u severnom regionu – jaka kiša, sneg i grad – rezultat sistema niskog pritiska iznad Arapskog mora, koji je doneo vazduh bogat vlagom. Ovaj vazduh se sudario sa ekstremnom toplotom u regionu, što je rezultiralo snežnim padavinama i gradom.
Dok su neki korisnici društvenih mreža tvrdili da sneg u Saudijskoj Arabiji dokazuje da nema globalnog zagrevanja, atmosferski fizičar i profesor meteorologije na Univerzitetu u Zagrebu, Branko Grisogono, rekao je za AFP 21. novembra 2024. da klimatske promene zapravo povećavaju verovatnoću takvih događaja.
"To nije za očekivati - to se ne događa u uobičajenoj klimi", rekao je Grisogono za AFP. "To je jedan od pokazatelja ovih skorašnjih klimatskih promena koje uzrokuju češće i čudnije ekstremne pojave." On je podsetio na sličan scenario sa obilnim kišama na Bliskom istoku, što je takođe izazvalo teorije zavere. "Sukobila se vlažna sa suvom i hladnom vazdušnom masom na visini", objasnio je Grisogono. Višak vlage u vazduhu brzo prelazi u padavine – kišu ili sneg – kada dođe do pada temperature. "To je onda kao da se otklopi lonac vruće vode na hladnom vazduhu. Ako kuvam, a napolju je hladno, i malo otklopim - prozori će se brzo zamagliti."
Grisogono je naglasio da sneg ne opovrgava klimatske promene i objasnio da topliji vazduh ima sposobnost da apsorbuje više vlage, što može dovesti do obilnije kiše ili snega.
Šef odeljenja za praćenje i politiku klime Svetske meteorološke organizacije (WMO) Omar Badur (Omar Baddour) je takođe objasnio AFP-u u februaru 2023. da sneg u Saudijskoj Arabiji nije u suprotnosti sa klimatskim promenama. "Globalno, ekstremno hladne temperature su sve ređe, ali se i dalje beleže i biće zabeležene," rekao je Badur. "Iz perspektive klimatskih promena, topliji okeani dovode do većeg isparavanja i samim tim više vlage u atmosferi. Dakle, klimatske promene doprinose većoj verovatnoći ovih događaja."
HAARP nema veze sa klimom
HAARP, istraživački program koji vodi Univerzitet Aljaske Ferbanks od 2015. godine, nakon što ga je američko vazduhoplovstvo predalo univerzitetu, bio je predmet brojnih teorija zavere, uključujući tvrdnje o manipulaciji vremenom, što je opovrgnuto na njegovoj stranici o čestim pitanjima (arhivirano ovde).
Visoko frekventni aktivni istraživački program polarne svetlosti HAARP, pokrenut 1990. godine, je "najmoćniji radio-frekventni predajnik velike snage za proučavanje jonosfere" i fizičkih procesa koji deluju u najvišim delovima naše atmosfere, navodi se na zvaničnom sajtu programa. Naučnici HAARP-a to rade tako što koriste HF radio predajnike za zagrevanje malih područja jonosfere i posmatraju efekte.
Radio talase koje emituje HAARP-ov predajnik ne apsorbuje deo atmosfere koji stvara vremenske uslove. "Pošto nema interakcije, ne postoji način da se kontroliše vreme," objašnjava se na stranici o čestim pitanjima ovog projekta.
AFP je izveštavao o mnogim netačnim tvrdnjama koje ga povezuju sa čudnim meteorološkim pojavama, na primer da je odgovoran za zemljotrese ili za superćelijsku oluju u Hrvatskoj u julu 2023. i poplave u Španiji u oktobru 2024.
Svi članci AFP-a o klimi možete naći ovde.
Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas