Sliku hapšenja ekstremista u Bosanskoj Krupi je generisala veštačka inteligencija
- Objavljeno 8. novembra 2024. u 17:45
- Za čitanje potrebno 6 minuta
- Od: Mina PEJAKOVIC, AFP Beograd
Copyright © AFP 2017-2024. Za svaku vrstu komercijalne upotrebe ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovde za više informacija.
"Ovo nije Pakistan. Ovo je Bosanska krupa danas", piše u opisu slike objavljene 26. oktobra 2024. na društvenoj mreži Eks.
Na slici su prikazani naizgled naoružani vojnici SIPA (Državna agencija za istrage i zaštitu Bosne i Hercegovine) ispred seoske kuće, a naspram njih stoji pet muškaraca okrenutih leđima posmatraču i vezanih ruku, obučeni u belu ili tamnu odeću, dok neki nose tradicionalne islamske kape.
Post na Eksu je podeljen više od 200 puta, a sa identičnim opisom objavljena je i na Fejsbuku, na primer, ovde i ovde .
Na najviše deljenoj objavi na Eksu nekoliko osoba je u komentarima upozorilo korisnika da je slika generisana pomoću veštačke inteligencije, ali mnogi su verovali da je reč o autentičnoj fotografiji.
Na Fejsbuku većina korisnika nije sumnjala u autentičnost slike, poput onih koji kažu "Slika govori više od 1000 reči" ili "Obični pijuni u tuđim rukama, koji se aktiviraju po potrebi. Dok je Amerike, biće i mudžehedina."
Iako je osam osoba zaista uhapšeno 26. oktobra u Bosanskoj Krupi zbog sumnje na povezanost sa ubistvom policajca koje je počinio četrnaestogodišnjak, SIPA je potvrdila za AFP da slika koja kruži na društvenim mrežama nije autentična, a nekoliko stručnjaka je objasnilo da je zapravo generisana putem veštačke inteligencije (arhivirano ovde i ovde). Više elemenata i nelogičnosti na samoj slici ukazuje na to da nije reč o autentičnoj fotografiji.
Obrnuta pretraga slike pokazala je da je najranije pojavljivanje ove fotografije, koje je AFP uspeo da pronađe, bilo u ovoj Telegram grupi 26. oktobra 2024. godine uz tvrdnju da su "u Federaciji BiH, na satiričan način, revoltirani građani indirektno kritkovali sarajevske vlasti radi provale ultraradikalne islamističke ćelije u Krupi i Bihaću, gde je pohapšeno 8 ekstremista sa naoružanjem, sredstvima za komunikaciju, laptopovima, kao i masom spisa na arapskom jeziku." Taj Telegram kanal i ranije je u nekoliko navrata objavljivao slike generisane veštačkom inteligencijom kao na primer ovde i ovde.
Slika hapšenja nije autentična i ne prikazuje policajce SIPA-e
Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) Bosne i Hercegovine potvrdila je u pisanom odgovoru AFP-u 5. novembra 2024. da slika iz objava nije napravljena tokom hapšenja osmorice osumnjičenih.
"Obavještavamo Vas da dostavljena fotografija nije autentična," navodi portparolka SIPA-e, viša inspektorka Jelena Miovčić i dodaje da se "na istoj ne nalaze policijski službenici" ove institucije.
Pažljivim posmatranjem slike uočava se mnogo znakova da je nastala korišćenjem generativne veštačke inteligencije.
Na primer, puške i krov su čudno oblikovani, čini se da satelitska antena lebdi u vazduhu, a način na koji vojnici drže oružje je veoma neprirodan. AFP je ranije pisao o nekim od znakova koji mogu pomoći da se prepozna sadržaj generisan veštačkom inteligencijom.
Doc. dr Milan Čabarkapa sa Fakulteta inženjerskih nauka Univerziteta u Kragujevcu potvrdio je u poruci za AFP 31. oktobra 2024. da je "sliku generisala veštačka inteligencija".
Prema rečima Čabarkape, na primer, natpisi na uniformi vojnika i njihova lica su nejasni, a oblik lica uhapšenih i položaj ruku je neprirodan.
Dragiša Mišković, viši saradnik na Institutu za veštačku inteligenciju u Srbiji, rekao je AFP-u u mejlu od 7. novembra 2024. da "AI generisane slike uglavnom i još uvek dolaze sa određenim anomalijama koje se najlakše mogu primetiti na licu i rukama" (arhivirano ovde i ovde). Prema njegovim rečima, "prilično je jasno" da je ova slika generisana putem veštačke inteligencije. Zumiranjem se, na primer, može uočiti „izostanak detalja lica ili nelogične konture šaka ’zarobljenih’ ljudi," objašnjava Mišković.
On je dodao da se pomoću određenih alata može utvrditi da je slika generisana veštačkom inteligencijom. Na primer, u mejlu AFP-u dostavio je nekoliko skrinšotova kao dokaz, koristeći alate kao što su HiveModeration i SightEngine, koji su pokazali "preko 90% verovatnoće da je slika generisana putem veštačke inteligencije" (arhivirano ovde i ovde).
Sliku je, sa verovatnoćom od 99%, kao generisanu veštačkom inteligencijom prepoznao i program InVid, koji je napravljen u okviru evropskog verifikacionog programa veraai.eu i u kome je AFP jedan od partnera. Ovaj detektor prepoznaje specifične tragove koje ostavlja softver za generisanje slika putem veštačke inteligencije
Čabarkapa je takođe objasnio da postoje "specijalizovani programi za proveru koji rade analizu slike i sposobni su da uoče patern iz koga se vidi da je AI generator i koji je". Napomenuo je i da je sliku proverio u nekoliko takvih programa i svaki put dobio isti rezultat.
AFP je koristio jedan od programa koje je preporučio Čabarkapa, "SightEngine", i dobio je informaciju da je slika 99% generisana veštačkom inteligencijom.
Još jedan program za proveru sadržaja generisanog veštačkom inteligencijom, TrueMedia.org, takođe je sa 99% verovatnoće utvrdio da je reč o slici koju je generisala veštačka inteligencija.
AFP je kontaktirao grupu "Borbeni efektivi", na čijem je Telegram kanalu pronađena najranija verzija ove slike, sa pitanjem da li je generisana veštačkom inteligencijom, ali do objavljivanja ovog teksta nismo dobili odgovor.
AFP je i ranije proveravao autentičnost slika deljenih uz netačne tvrdnje ili van konteksta na društvenim mrežama, na primer ovde i ovde. Više o obmanjujućim informacijama u kojima je korišćena veštačka inteligencija možete čitati ovde.
Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas