Springer Nature se nije ogradio od objavljenog rada o uticaju iskopavanja litijuma u Srbiji
- Objavljeno 8. avgusta 2024. u 17:47
- Ažurirano 9. avgusta 2024. u 16:04
- Za čitanje potrebno 5 minuta
- Od: Marion DAUTRY, AFP Beograd
Copyright © AFP 2017-2024. Za svaku vrstu komercijalne upotrebe ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovde za više informacija.
"Prevaranti iz Nove! Preneli tekst PUN LAŽI o litijumu, od kog se ogradio čak i sajt na kom je objavljen!," piše u naslovu nekoliko članaka objavljenih na sajtovima srpskih tabloida poput Informera 26. jula 2024, ALO-a 26. i 27. jula 2024. i Pinka 28. jula 2024. U tim tekstovima se navodi kako je portal Nova S objavio članak o naučnom radu srpskih naučnika objavljenom na sajtu "Naučni izveštaji" iako "se čak i sajt na kom je pušten ogradio" od tog rada.
Međutim, napomena izdavača navedena kao dokaz da naučni rad nije pouzdan "nije direktno povezana sa ovim člankom", rekao je portparol grupe Springer Nature za AFP Činjenice, već "se pojavljuje na člancima objavljenim u portfoliju Springer Nature već nekoliko godina."
Članak o kojem je reč objavljen je na sajtu Nova S 26. jula 2024. godine (arhivirano ovde). U njemu se govori o naučnom radu objavljenom 24. jula 2024. (arhivirano ovde) na sajtu Scientific Reports (Naučni izveštaji) koji pripada porodici poznatog izdavača naučnih časopisa Nature. Taj rad srpskih naučnika o "Uticaju istražnih aktivnosti potencijalnog rudnika litijuma na životnu sredinu u zapadnoj Srbiji" je preveden na srpski i objavljen ovde (arhivirano ovde).
Autori ovog naučnog rada navode da je "istraživačko bušenje koje je izvršila rudarska kompanija već izazvalo štetu po životnu sredinu, pri čemu je voda iz rudnika, koja sadrži visoke nivoe bora, curila iz istražnih bušotina i uzrokovala sušenje useva" i zaključuju da "ležište litijuma u zapadnoj Srbiji nije vredno eksploatacije u pogledu ekoloških rizika."
U obmanjujućim člancima tabloida objavljena su dva skrinšota: jedan sa sajta Nova S, na kome se vide samo imena naučnika i jedan sa sajta Scientific Reports na kome na engleskom piše: "Dodatna informacija; Napomena izdavača; Springer Nature ostaje neutralan u vezi sa polaganjem prava na jurisdikciju nad teritorijama u objavljenim mapama i institucionalne veze sa istim". Reči "ostaje neutralan" su istaknute.
Na osnovu te napomene, u tekstovima se netačno tvrdi da se od ovog naučnog istraživanja "ogradio čak i sajt na kom je pušten" ali da portal Nova S "to nije sprečilo da to prenesu kao relevantan izvor."
Međutim, ta ista rečenica može se naći na svim publikacijama na sajtu Scientific Reports koji je AFP Činjenice nasumično pogledao, bez obzira na temu rada, na primer ovde, ovde, ovde i ovde (arhivirano ovde, ovde, ovde i ovde).
Tekst nije povučen niti je pod istragom, potvrdio je izdavač
"Napomena izdavača uključena je kao deo politike političke neutralnosti kompanije Springer Nature," potvrdio je za AFP Činjenice u mejlu 8. avgusta 2024. portparol za publikacije grupe Springer Nature.
On je objasnio da se ta napomena postavlja na svim publikacijama u portfoliju Springer Nature i da je to "deo politike političke neutralnosti kompanije" čiji su detalji objavljeni u odeljku o "izdavačkoj politici" (arhivirano ovde).
"Smatramo da je važno da, kao svetski izdavač, vodimo računa o lokalnim pravilima i propisima u zemljama u kojima distribuiramo naš objavljeni sadržaj," navodi se u odeljku o izdavačkoj politici.
"To postižemo tako što podržavamo istraživače da se pridržavaju pravila i propisa koji se primenjuju na lokalnom nivou u mestu gde istražuju [...] i tako što ostajemo neutralni u pogledu tvrdnji o nadležnosti (nad teritorijama) u objavljenim mapama i institucionalnim vezama," piše u nastavku.
Portparol grupe Springer Nature je takođe potvrdio da je naučni rad o rudniku u Srbiji "ocenjen i recenziran nezavisno, na osnovu njegovih individualnih zasluga" i da "trenutno", do 8. avgusta 2024. kada je ovaj AFP-ov članak objavljen, "nema istraga o sadržaju ovog dela".
Napomena pomenuta u obmanjujućim člancima "ni na koji način ne predstavlja ispravku ili povlačenje rada," potvrdio je.
Obaveštenje o ažuriranju ili povlačenju rada, koje se vrši kada izdavač nakon istrage već objavljenog rada zaključi da on ne ispunjava naučne standarde ili na molbu autora, izgleda sasvim drugačije.
Primeri toga mogu se videti na nekoliko publikacija na sajtu Nature Portfolio, na primer ovde, ovde i ovde (arhivirano ovde, ovde i ovde). Obaveštenje o ispravci ili povlačenju rada se uvek nalazi na vrhu teksta i sadrži link do detaljnog objašnjenja o razlozima povlačenja.
Protesti protiv otvaranja rudnika litijuma u Srbiji
Plan kompanije Rio Tinto da otvori veliki rudnik litijuma u dolini Jadra nailazi na snažan otpor javnosti u Srbiji zbog zabrinutosti oko ekoloških posledica ovog projekta na zelene površine, kao i na poljoprivredna i naseljena područja. Protesti su tokom jula i avgusta organizovani u mnogim gradovima Srbije (arhivirano ovde). U Novom Sadu je 7. avgusta 2024. u protestnoj šetnji učestvovalo preko 7.000 ljudi, prema proceni grupe Arhiv Javnih Skupova (arhivirano ovde i ovde).
Predsednik Aleksandar Vučić je 7. avgusta 2024. izjavio da se među demonstrantima nalaze i ljudi koji nameravaju da "sruše Vučića" i to "za neke strane službe" (arhivirano ovde).
Nakon masovnih protesta Vlada Srbije je 2022. godine zaustavila projekat otvaranja rudnika za iskopavanje litijuma u dolini Jadra. Tu odluku je u julu 2024. poništio Ustavni sud posle čega je Vlada novom uredbom preduzela "mere kojima bi se pravni poredak vratio u stanje koje je bilo pre donošenja uredbe koja je proglašena neustavnom", što je izazvalo novi talas protesta (arhivirano ovde i ovde).
Ova uzavrela tema bila je i ranije praćena netačnim tvrdnjama, poput one da se atletičarka Ivana Španović povukla sa Olimpijskih igara u Parizu u znak protesta zbog plana otvaranja rudnika. AFP je o tome i kako se ta netačna vest proširila na društvenim mrežama ali i među političarima, pisao ovde.
Članak je ažuriran preciziranjem naziva izdavača Springer Nature i uklanjanjem imena portparola grupe Springer Nature na njegovu molbu9. avgust 2024. Članak je ažuriran preciziranjem naziva izdavača Springer Nature i uklanjanjem imena portparola grupe Springer Nature na njegovu molbu
Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas