Ruski kanal objavio je neutemeljene tvrdnje o Ukrajini koje je OEBS odbacio

Hiljade korisnika društvenih mreža iz nekoliko država podelilo je video klip ruskog kanala u kome žena, predstavljena kao bivša posmatračica Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), tvrdi da je "razotkrila" ukrajinske vojnike koji vade organe deci. Međutim, iz OEBS-a je AFP-u rečeno da ta žena nikada nije predstavljala Organizaciju i da nema podataka o takvim incidentima. Žena svoje tvrdnje nije potkrepila dokazima, a AFP-ova istraga je zaključila da video zapis u objavama nije povezan sa tvrdnjama.

Video klip u kome žena iznosi te tvrdnje deo je filma koji je podelio ruski kanal "Rusija - to sam ja" (Россия - это я!), za koji stručnjak za dezinformacije kaže da ima obeležja "tipične pro-kremljinske propagande".

U snimku deljenom u maju 2023. godine, žena po imenu Vera Vajiman (Vayiman) predstavljena je kao "bivša posmatračica OEBS-ove Humanitarne posmatračke misije koja je od 2019. do 2022. prikupljala informacije o tajnim laboratorijama". Ona za to nije pružila nikakve dokaze. U OEBS-u je AFP-u rečeno da žena nije ni radila niti predstavljala ovu organizaciju kao posmatrač.

U video klipu je snimak vojnika i ljudi koji rade sa intravenskim kateterima i nekakvom materijom, a kesu sa njom stavljaju u kutiju na kojoj na engleskom piše "ljudski organ za transplantaciju". To međutim, nema veze sa tvrdnjom. Vodeći ukrajinski hirurg koji je prikazan u klipu rekao nam je da su tvrdnje "lažne".

Rusija je uz invaziju na Ukrajinu pokrenula i opsežnu kampanju dezinformacija u sklopu koje se društvenim mrežama proširilo more neosnovanih i netačnih tvrdnji.

Image
Skrinšot netačnih objava na Telegramu i Fejsbuku napravljen 13. jula 2023.

Film je objavljen na Jujtjub kanalu i ruskim društvenim mrežama 9. juna 2023. (ovde). U Srbiji se počeo pojavljivati 13. juna 2023. u objavama na Telegram kanalima poput ove, koja je pregledana više od 47.000 puta za mesec dana, na Fejsbuku kao na primer ovde i ovde, i na VK mreži, uz upozorenje kako "ovaj video sadrži veoma uznemirujuće informacije".

Tvrdnja je širena na još nekoliko jezika, uključujući grčki, poljski, slovački i engleski. Međutim, nema nikakvih dokaza da je istinita.

U OEBS-u kažu da žena prikazana u video klipu nije radila za tu organizaciju i da nemaju nikakvih dokaza o njenim tvrdnjama. UN i druge organizacije koje prate trgovinu organima takođe kažu da nisu čule za te tvrdnje.

Ruski propagandni kanal

Obrnuta pretraga slike logotipa kanala "Rusija - to sam ja" (Россия - это я!), koji je objavio klip, pokazala je da je to isečak filma dužeg od 50 minuta pod naslovom: "Neka majka čuje. Ekskluzivni film o zločinima kijevskog režima protiv dece u Donbasu".

Taj Jutjub kanal objavio je nekoliko filmova koji hvale ruske vojnike i slave decu iz Donbasa koju je "spasila Rusija". Duža verzija objavljena je na nalogu "Rusija - to sam ja" na društvenim mrežama Rutube, VK i OK.ru.

Deo koji je postao viralan na društvenim mrežama počinje u 41:04 u izvornom filmu. Žena je predstavljena kao Vera Vajiman, "bivša posmatračica, Humanitarne posmatračke misije OEBS-a". U tekstu na ruskom se navodi: "Vera Vajiman prikupljala je informacije o podzemnim laboratorijama od 2019. do 2022. u okviru Humanitarne posmatračke komisije OEBS-a".

Prema nekim objavama i dojavama korisnika, ranije je bila poznata kao Vera Nikulina.

Nije predstavljala OEBS

Pretragom interneta ustanovili smo da je Vera Nikulina učestvovala u Forumu mladih vođa u organizaciji OEBS-a i njihove Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) u Varšavi 2014. godine, nekoliko godina pre početka rata u Ukrajini. Vidimo je na snimku (0:30) i fotografijama na stranici OEBS-a (arhivirani link ovde).

Međutim, u OEBS-u i ODIHR-u su AFP-u rekli u junu 2023. godine da nije radila za njih, niti ih predstavljala u misiji.

U drugim objavama iz 2014. godine (ovde, ovde i ovde) predstavljena je kao predsednica Komore mladih u gradskom veću Vladivostoka na dalekom istoku Rusije. U članku na stranici Univerziteta u Vladivostoku iz 2016. godine navodi se da je studirala "svetsku ekonomiju" i imala stipendiju Ruske vlade.

Članak iz 2019. godine na stranici nacionalističke grupe ruskih veterana Ratno bratstvo opisuje je kao "članicu OEBS-a" i tvrdi da je 19. maja postala članica grupe međunarodnih stručnjaka OEBS-a. U istom članku je i fotografija dokumenta ODIHR-a sa njenim imenom ispisanom rukom na post-it belešci zalepljenoj na dokument. Međutim, prema pisanju ruskih medija iz maja 2019. godine, posetila je Sevastopolj na Krimu da bi učestvovala u svečanosti "Unučad pobede" sa veteranima i ne pominje se misija OEBS-a.

Istraživanjem istih objava, grčka grupa za proveru činjenica Elenika hoakses (Ellinika Hoaxes - arhivirani link ovde) zaključila je da su značke koje Vajimanova nosi u videu naizgled povezane sa njenim učešćem u Ratnom bratstvu.

Image
Skrinšot internet stranice ODIHR-a sa grupnom fotografijom sa Foruma mladih vođa iz Varšave 2014. godine, Vera Nikulina je u sredini (levo); Primamedije (sredina) i sa mreže Vkontakte (desno). Snimljeno 22. juna 2023.

Upitan o Veri Nikulini ili Veri Vajiman, medijski predstavnik OEBS-a Hans Felber-Šarbone (Hans Felber-Charbonneau) rekao je AFP-u 16. juna 2023. da "osoba pod tim imenima nije na popisu posmatrača OEBS-a… Nije je ovlastila ni Ruska Federacija kao država članica. Imali bismo njen dosije među našim dokumentima" (arhivirani link ovde).

Prema njegovim rečima, OEBS nije imao misiju od 2019. do 2022. u kojoj je učestvovala osoba pod tim imenom, kao što se tvrdi u netačnim objavama.

Portparolka ODIHR-a Katja Andruš (Katya Andrusz) potvrdila je za AFP 26. juna 2023. da je Nikulina učestvovala na Forumu mladih vođa 2014. godine. Međutim, "ni na koji način nije bila zaposlena u OEBS-ovoj Kancelariji za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR)".

Pitali smo i Posebnog predstavnika OEBS-a za borbu protiv trgovine ljudima da li Organizacija zna za tvrdnje o vađenju organa u Ukrajini. "Sproveli smo interne provere i možemo da potvrdimo da nemamo zapis o incidentima vađenja dečjih organa, niti da je osoba Vera Vajiman (Vera Nikulina) bila zaposlena u OEBS-u", odgovorila je Kancelarija AFP-u 26. juna 2023.

Pokušali smo da kontaktiramo Veru Vajiman (Nikulina) direktno preko njenih Fejsbuk i VKontakte profila, ali nismo dobili odgovor. Nakon što je video klip podeljen, ona je na Fejsbuku objavila skrinšot sa objavom na Tviteru na engleskom. Na njenim profilima je nekoliko fotografija sa slovom "Z" (na primer ovde) što ukazuje da otvoreno podržava rusku invaziju na Ukrajinu.

Nevezani video snimci

U klipu na društvenim mrežama objavljene su slike koje bi naizgled trebalo da potkrepe njene tvrdnje. Istražili smo ih i zaključili da nisu povezane.

Prvi klip: slike od 0:02 do 0:05 pokazuju ruke osobe u vojnoj uniformi kako pričvršćuju intravenski kateter za nešto što izgleda kao deo tela. Na zelenoj kutiji na stolu piše Arow EZ 10. To je demonstracioni pribor za prvu pomoć.

Pretraga na Jandeksu našla je isti klip objavljen na Jutjubu 2. juna 2022. (arhivirani link ovde) u sklopu dokumentarnog filma ukrajinskog kanala "Sloboda Ukrajini" ("Freedom UA") o radu doktora u ratu. U delu objavljenom u filmu koji istražujemo, logotip kanala "Freedom UA" i natpis "Donjecka oblast" su zamućeni. Dodati su logotip kanala "Rusija - to sam ja!" i reč "ekskluzivno" na ruskom.

Image
Skrinšot snimka sa Jutjuba (levo) i Fejsbuka (desno) napravljen 20. juna 2023.

Materija za koju je pričvršćen intravenski kateter "najverovatnije je životinjska kost," rekao je za AFP 20. juna 2023. ortopedski hirurg Tomaš Slodkovski (Tomasz Slodkowski) nakon što je pogledao snimak. "Očigledno, u prvim sekundama vidimo demonstraciju umetanja intravenskog katetera u kost. Medicinsko osoblje pokazuje kako ga umetnuti u koštanu srž za davanje tečnosti ili lekova. To je posebno korisno u hitnim slučajevima kada krvni pritisak padne, što je često kod ranjavanja vojnika na prvoj liniji", rekao je.

Slodkovski kaže da nesterilni uslovi prikazani na filmu ukazuju da procedura nije vezana za medicinske postupke na ljudima. Takođe, kosti za transplantaciju lako je izvaditi iz leševa; nema potrebe "ubijati decu u Ukrajini" da bi se došlo do njih, dodao je on.

Drugi klip: u delu filma u kojem Vajimanova tvrdi da zna za podzemne vojne laboratorije u Ukrajini (0:05 do 0:15), vidimo slike ukrajinskih vojnika. Pronašli smo ih u filmu od 5. jula 2017. – pet godina pre ruske invazije – koji je objavila ukrajinska jedinica Azov. U tekstu u filmu navodi se da je to snimak sportskog takmičenja.

Treći klip: u trećoj grupi slika (0:15 do 0:21), vidimo operacionu salu i hirurga koji stavlja plastičnu kesu u kojoj je naizgled ljudsko tkivo u kutiju za hlađenje sa natpisom "Ljudski organ za transplantaciju".

Na kutiji je vidljiv logotip. Pretragom logotipa ukrajinskih bolnica otkrili smo da pripada Institutu za kardiologiju (arhivirani link ovde), vodećoj ukrajinskoj bolnici za kardiologiju i operacije srca u Kijevu.

Image
Skrinšot klipa sa vidljivim logotipom Instituta za kardiologiju (levo), logotip Instituta za kardiologiju za poređenje preuzet sa stranice Instituta (desno), snimljeno 23. juna 2023.

U 11. sekundi filma na Jutjub kanalu Instituta (arhivirani link ovde) počinje isti klip sa hirurgom koji odlaže kesu. Uporedili smo skrinšot oba snimka niže.

Image
Skrinšot iz Jutjub filma Instituta za kardiologiju (levo) i iz netačnog video klipa na Fejsbuku (desno), snimljen 23. juna 2023.

AFP je kontaktirao Borisa Todurova, poznatog ukrajinskog kardiologa i upravnika kijevskog Instituta za kardiologiju, koji je skrenuo na sebe međunarodnu pažnju u novembru 2022. (arhivirani link ovde), kada je njegov tim hirurga operisao pacijente bez struje nakon ruskih raketnih napada. "Mogu da potvrdim da je to snimak mene za vreme jedne od transplantacija. U klipu uzimamo srce donatora i transportujemo ga u bolnicu – Institut za kardiologiju – kako bismo ga transplantirali u pacijenta i spasili život", napisao je u mejlu 23. juna 2023.

On je objavljivanje tih slika na društvenim mrežama uz tvrdnju da je reč o ilegalnom vađenju organa opisao kao "lažnu" i "rusku propagandu".

Transplantacija organa u Ukrajini podleže strogom državnom nadzoru u svim fazama postupka, naglasio je Todurov. To uključuje "apsolutno sterilne uslove i vrlo ograničeno vreme u kojem se mora izvršiti transplantacija organa donatora". "Uz to, razne fizičke i medicinske karakteristike donatora i primaoca moraju da se poklapaju da bi operacija uspela. Vrlo je glupo misliti da možete da uzmete nečiji organ, prodate ga i transplantirate u nekoga…", rekao je.

Češki portal Demagog (arhivirani link ovde) takođe je istražio tvrdnju i zaključio da Vera Vajiman (Nikulina) nije radila za OEBS. U aprilu 2022. godine Demagog je (arhivirani link ovde) istražio tvrdnju o vađenju organa palih boraca i prodaju istih u Evropi uz pomoć OEBS-a i zaključio da je neosnovana.

Stručnjaci nemaju saznanja o tvrdnjama vezanim za uzimanje organa

Pitali smo Posmatračku misiju Ujedinjenih nacija za ljudska prava u Ukrajini o tvrdnjama o vađenju i prodaji organa koju su navodno počinili ukrajinski vojnici. "Nijedan član UN-ove misije nije čuo za to", rekao je portparol Kris Janovski (Kris Janowski) za AFP u mejlu 27. juna 2023.

Te tvrdnje su česta tema pro-ruske propagande koju su razotkrile organizacije za proveru činjenica kao što su Poligraf, Mit detektor, EUvsDisinfo, Demagog.cz ili Veridica.

AFP je pitao Evropski centar izvrsnosti za suzbijanje hibridnih pretnji (Hybrid CoE) u Helsinkiju o tom filmu.

Jakub Kalenski (Jakub Kalenský), vodeći stručnjak Centra koji se bavi dezinformacijama, rekao je 26. juna da film "izgleda kao tipična tvrdnja pro-kremljinske propagande".

Prema njegovim rečima, "izmišljanje laži o ukrajinskim zločinima protiv dece često je pristup dezinformacionih kanala Kremlja i ekosistema koji te laži ponavlja od 2014."

"Stvaranje dezinformacija o zlostavljanju i povređivanju dece ima za cilj izazivanje jakih emocija kod ciljne publike kako bi ih sprečili da kritički razmišljaju", kaže Kalenski. "Do sada nismo našli dokaze da su ukrajinske vlasti počinile zločine protiv dece. Naprotiv, imamo puno dokaza o ruskim zločinima protiv ukrajinske dece. To je tipičan ciničan pristup da 'lopov uzvikuje lopov'."

"Nekim ciljnim grupama Rusija pokušava da se prikaže kao žrtva, a prava žrtva, Ukrajina i ukrajinski narod, prikazani su kao agresori", zaključio je Kalenski.

U evropskoj nevladinoj organizaciji Strada Internešnel (La Strada International), koja istražuje trgovinu ljudima uključujući i prisilno vađenje organa, AFP-u je takođe rečeno da takvih incidenata nemaju u evidenciji.

"Mogu da potvrdim da mi u La Strada International nemamo informacije, indikacije niti dokaze da postoje takozvane ukrajinske laboratorije povezane sa trgovinom dece ili odraslih", rekla je predstavnica Suzana Hof (Suzanna Hoff) 26. juna.

"Nemamo informacije koje potvrđuju da se tako nešto dešava u Ukrajini, verovatno bismo znali da se tako nešto zaista događa", rekla je za AFP 23. juna 2023. Joana Garnijer (Joanna Garnier) iz Varšave. "Haos u ratu stvara jako mnogo različitih neverovatnih glasina."

Sa početkom ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. pokrenuta je poplava dezinformacija o ratu. Lista tvrdnji koje smo proverili nalazi se ovde na srpskom i ovde na engleskom.

Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas