Obmanjujući skrinšot iz starog članka oživljava netačne informacije o EU i upotrebi reči 'Božić'

  • Članak je star više od godinu dana.
  • Objavljeno 19. decembra 2023. u 16.32
  • Za čitanje potrebno 4 minuta
  • Od: Marion DAUTRY, AFP Beograd
Komisija Evropske unije je 2021. godine izdala smernice za zaposlene o korišćenju inkluzivnog jezika u službenoj komunikaciji, ali ih je ubrzo povukla zbog kritika na nekoliko jezika u određenim medijima i na društvenim mrežama u kojima su smernice pogrešno predstavljene. Skrinšot članka iz tog vremena ponovo je počeo da kruži na nekoliko jezika početkom decembra 2023, a datum obljavljivanja iz 2021. nije vidljiv na slici. Suprotno onome što se tvrdi u postovima na srpskom koji sadrže navedeni skrinšot, EU ne želi "da zabrani velikoj većini stanovništva da koristi određene reči koje su u korelaciji sa hrišćanstvom". Smernice su preporučivale kako na fer i ravnopravan način predstaviti celokupno stanovništvo EU, uključujući ljude koji ne slave Božić 25. decembra.

"Iako je hrišcanstvo najveća religija u Evropskoj uniji, oni žele da zabrane velikoj većini stanovništva da koristi određene reči koje su u korelaciji sa hrišćanstvom," piše u postu na srpskom objavljenom 4. decembra 2023. na Telegramu na kanalu na kojem su već nekoliko puta objavljene netačne informacije koje je AFP proverio, na primer ovde, ovde i ovde. "Komesarka EU 'za ravnopravnost' smatra da su reči poput 'Božić' ili hrišćanska imena poput Marija diskriminatorne u novoobjavljenim 'smernicama', prenosi Berliner Zeitung," piše dalje u postu ispod skrinšota članka sa naslovom na engleskom koji glasi: "U EU smernicama se Božić i Marija smatraju diskriminatornim".

Obrnuta pretraga slika za rezultate objavljene tokom decembra 2023. prikazuje da taj skrinšot i tvrdnja cirkulišu na mnogim jezicima na različitim platformama poput hrvatskog, engleskog, poljskog i mađarskog. Najraniji post koji je AFP našao je objavljen na ruskom na Telegramu 3. decembra 2023. na kanalu na kojem su ranije objavljene netačne informacije. U oktobru 2023. je, na primer, podeljen snimak uz netačnu tvrdnju da prikazuje kako Izrael bombarduje Gazu, ali zapravo prikazuje kako Sirijske vlasti i njihov saveznik Rusija bombarduju Arihu u Sirji.

Dalja pretraga dovela je do originalnog članka objavljenog 2021. godine na nemačkom na sajtu Berlinera Zeitunga. Na snimku se ne pojavljuju ni datum objavljivanja (1. decembar 2021.) ni ime autora. Netačna tvrdnja da je EU "zabranila upotrebu reči Božić u bilo kom kontekstu" zasnovana na pogrešnom predstavljanju tih smernica objavljenih 2021. tada je kružila na srpskom i hrvatskom jeziku. AFP je razotkrio tu tvrdnju ovde. Dokument o kome je reč ne nameće zabranu upotrebe reči "Božić", već preporučuje alternativu kada se govori o proslavama praznika na kraju godine uz poštovanje različitosti ljudi koji žive u Evropskoj uniji.

Image
Skrinšot netačnih postova na Telegramu o smernicama Evropske unije, napravljen 18. decembra 2023.

Slika u članku i na skrinšotu prikazuje Elenu Dali (Helena Dalli), EU Komisarku za Ravnopravnost čiji mandata se završava 2024. godine. Slika je napravljena 20. oktobra 2021. tokom debate na plenarnoj sednici u Evropskom parlamentu u Strazburu o porastu desničarskog ekstremizma i rasizma u Evropi, pokazale su arhive AFP-a.

Dali je 26. oktobra 2021. najavila objavljivanje vodiča za inkluzivnu komunikaciju u izvršnom telu Evropske unije, ali je dokument povučen 30. novembra te godine zbog kontroverze koja je nastala zbog pogrešne tvrdnje da EU ovim dokumentom "zabranjuje upotrebu reči Božić".

Šta su bile preporuke u povučenim smernicama?

AFP je 2021. godine pribavio kopiju smernica koje je objavila Komisija EU pod naslovom: "#UnijeJednakosti Smernice Evropske komisije za inkluzivnu komunikaciju".

"Svrha ovog dokumenta je postavljanje zajedničkih standarda za inkluzivnu komunikaciju i pružanje praktičnih primera i saveta svim kolegama iz Komisije," navodi se u uvodu.

Dodaje se da "preporuke u ovom dokumentu mogu biti korisne za izradu bilo koje vrste komunikacionog materijala, uključujući materijal za štampu (saopštenja za štampu i pitanja i odgovore), informativne sadržaje i infografike, postove i vizuelni materijal za društvene medije, materijal za obuku i prezentacije, materijal koji se koristi u internoj komunikaciji, govore i tekstove, brifinge."

Dokument, dakle, nije namenjen državama članicama, političarima ili ljudima koji žive u Evropskoj uniji, već predstavlja preporuke za način komunikacije zaposlenih u Komisiji.

Dokument nije zabranio upotrebu reči "Božić", ali je preporučio izraze kao što su "za one koji slave Božić, Hanuku..." i izgovaranje stvari poput "vreme praznika može biti stresno" umesto "Božić može biti stresan".

Image
Skrinšot iz povučenih smernica napravljen 14. decembra 2021.

Tvrdnja da EU želi zabraniti upotrebu "hrišćanskih imena" je nesporazum. "Hrišćansko ime" je staromodan izraz na engleskom za samo "ime". Preporuka je, stoga, bila da se izbegne upotreba termina "hrišćansko ime" i da se zameni drugim terminima kao što su, na engleskom "first name, forename or given name" koji svi znače "ime". U dokumentu se takođe preporučuje izbegavanje upotrebe samo imena koja su povezana sa jednom religijom, već njihovo menjaje što bi odražavalo različitost.

Evropska komesarka Dali poželela je srećan Božić javno na Eksu (nekadašnjem Tviteru) u decembru 2020, 2021. i 2022. Takođe je obeležila i druge verske praznike poput Ramazana i Hanuke.

EU je sve više na meti dezinformacija, u trenutku kada se Unija priprema za izbore za Evropski parlament 2024. Netačne informacije u vezi sa EU prate Radna grupa Evropske opservatorije za digitalne medije (EDMO) i organizacije za proveru činjenica. AFP na slovačkom je, na primer, razobličio netačnu tvrdnju da bi predložene promene u funkcionisanju EU pretvorile Uniju u "vojnu federaciju". U Bugarskoj su slike sa marginalnog mitinga protiv EU male francuske ultradesničarske stranke koja nije zastupljena u francuskom parlamentu pogrešno predstavljene kao da pokazuju navodno veliko anti-EU osećanje u Francuskoj. U januaru 2023. u postovima na različitim jezicima poput srpskog i hrvatskog je netačno tvrđeno da je mađarski premijer Viktor Orban najavio izlazak svoje zemlje iz EU.

Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas