U Kini je od sredine decembra dato više od 40 miliona doza vakcine protiv Covid-a-19
- Članak je star više od godinu dana.
- Objavljeno 24. februar 2021. u 10:13
- Ažurirano 24. februar 2021. u 10:14
- Za čitanje potrebno 3 minuta
- Od: Katarina SUBASIC, AFP Beograd
Copyright © AFP 2017-2025. Za svaku vrstu komercijalne upotrebe ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovde za više informacija.
“Evo još jednom da rezimiramo! U Kini još nije počela vakcinacija stanovništva, ni u jednom gradu ili provinciji! Da zaključimo: Narodna Republika Kina više voli Srbe nego sopstveni narod. ILI SAM NEŠTO POGREŠNO SPOJILA!”, navodi se u Fejsbuk objavi koja je podeljena više od 700 puta od 9. februara kada je postavljena. Iako su neki korisnici Fejsbuka ukazali u komentarima da tvrdnja nije tačna, mnogi drugi su poverovali u nju.
“Mi smo svima zamorcici, zasto bi neko isprobavao lekove i vakcine na svom narodu kad smo mi uvek tu,” napisao je jedan korisnik Fejsbuka u komentarima. Od početka imunizacije protiv Covid-a-19, pokreti protivnika vakcinacije usmerili su svoje napore na rušenje kredibiliteta novih vakcina i podsticanje sumnje u njihovu efikasnost i bezbednost. Srbija je jedna od prvih evropskih zemalja koja daje vakcine protiv Covid-a-19 proizvedene u Kini.
Kad je reč o vakcinaciji u Kini, tvrdnja u objavi je netačna.
U julu 2020. Kina je počela da daje doze svojih eksperimentalnih vakcina protiv Covid-a-19 državnim službenicima i radnicima esencijalnih službi koji su putovali u inostranstvo, kao što je pre nekoliko meseci izvestio AFP.
U Decembru su zdravstvene vlasti dale “uslovno” odobrenje za upotrebu vakcine koju je napravio kineski farmaceutski gigant Sinofarm, a za koju kompanija kaže da je efikasna 79 odsto, javio je AFP. U Februaru je odobrena i vakcina koju je razvila druga kineska kompanija Sinovak.
Kina je 15. decembra 2020. zvanično otpočela program vakcinacije ciljajući nekoliko prioritetnih grupa, uključujući carinike, zdravstvene radnike i ljude koji rade u javnom prevozu i na otvorenim pijacama, izvestila je državna agencija Sinhua (Xinhua) 31. decembra.
"Vakcine protiv Covid-a-19 biće besplatne za ceo kineski narod,” rekao je tom prilikom Zeng Jisin (Yixin), zamenik šefa Nacionalne zdravstvene komisije.
Prema rečima portparola Nacionalne zdravstvene komisije Mi Fenga, vakcinacija “napreduje glatko” i do 9. februara 2021. stanovnici Kine širom zemlje primili su 40.5 miliona doza.
U jednom izveštaju Bi-Bi-Si-ja (BBC) navodi se da je posle Sjedinjenih Država, koje su do sada dale 63 miliona doza vakcine, Kina zemlja sa najvećim brojem vakcinisanih ljudi.
Zahvaljujući bliskim vezama sa Kinom, u Srbiju je 16. januara 2021. godine stiglo milion doza Sinofarmovih vakcina. Do sredine februara više od 600.000 ljudi je vakcinisano, najviše kineskom vakcinom, ali i određenim količinama Fajzer-Biontek i ruske Sputnjik V vakcine.
Još 500.000 Sinofarmovih vakcina stiglo je u Beograd 10. februara 2021. Premijerka Ana Branbić rekla je tom prilikom da je 1.5 milion doza kineskih vakcina “omogućilo da budemo druga zemlja u Evropi i sedma na svetu po broju vakcinisanih.”
Prema instrukciji za Fajzer vakcine namenjenoj zdravstvenim radnicima, u Srbiji se ne sprovodi nijedno kliničko ispitivanje bilo koje potencijalne vakcine protiv Covid-a-19. Instrukcija je objavljena na sajtu Srpske agencije za lekove i medicinska sredstva.
Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas