(AFP / Jonathan Nackstrand)
Nobelovac Tasuku Hondžo opovrgava 'netačan' citat o novom korona virusu koji mu je pripisan
- Članak je star više od godinu dana.
- Objavljeno 11. decembra 2020. u 15:41
- Ažurirano 11. decembra 2020. u 17:45
- Za čitanje potrebno 3 minuta
- Od: AFP Australija
- Prevod i prilagođavanje Katarina SUBASIC , AFP Belgrade
Copyright © AFP 2017-2025. Za svaku vrstu komercijalne upotrebe ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovde za više informacija.
Fejsbuk objave sa fotografijom članka iz jednog srpskog tabloida u kome se navodno citira dr Hondžo da je rekao da je novi korona virus stvoren u kineskoj laboratoriji, povremeno se dele od kraja aprila, ali poslednji put od 7. decembra, od kada su ukupno podeljene 1.700 puta.
Pod naslovom “Neka mi uzmu Nobelovu nagradu ako lažem!,” tekst glasi: “Japanski profesor Tasuku Hondžo, dobitnik Nobelove nagrade za medicinu, izazvao je senzaciju u svetskoj javnosti izjavom da je korona virus veštački i da je proizveden u laboratoriji u Vuhanu.”
“Da je prirodan ne bi uticao na ceo svet. Temperatura je različita u različitim zemljama, pa bi virus imao uticaja u zemljama sa sličnom klimom kao u Kini.”
“Korona virus nije potekao od šišmiša. Kina ga je proizvela,” citirane su u članku navodne reči doktora Hondžoa i dodaje “U Vuhanu sam radio četiri godine.”
Identične tvrdnje od aprila se dele među Fejsbuk korisnicima na hrvatskom, engleskom, francuskom, somalijskom i turskom.
Slika u objavi je snimak originalnog članka koji je objavljen u štampanom izdanju tabloida ALO 28. aprila, 2020, a koji smo pronašli u arhivama. AFP Činjenice je kontaktirao ALO u vezi sa objavljenim člankom, ali do objavljivanja ovog teksta nije stigao odgovor.
Tvrdnja je međutim netačna.
Odbacujući tvrdnju u netačnim objavama doktor Hondžo je u saopštenju od 27. aprila rekao da je bio predmet “neistinitih optužbi i dezinformacija”. Saopštenje je objavljeno na internet stranici Kjoto univerziteta, gde Hondžo radi kao zamenik generalnog direktora Instituta za napredne studije.
U saopštenju se navodi: “U svetlu bola, ekonomskog gubitka i globalne patnje bez presedana koje je prouzrokovala pandemija Covid-a-19, veoma sam tužan da je moje i ime Kjoto univerziteta upotrebljeno da se šire netačne optužbe i dezinformacije. U ovoj fazi, kada je sva naša energija potrebna da lečimo bolest, sprečimo dalje širenje tuge i planiramo novi početak, objavljivanje neodrživih tvrdnji u vezi sa poreklom bolesti je opasno ometajuće.”
Biografija dr Honžoa na internet stranici Kjoto univerziteta ukazuje da je samo radio u Japanu i Sjedinjenim Državama.
Dejvid Hadžim Kornhauzer (David Hajime Kornhauser) direktor tima za globalne komunikacije Kjoto univerziteta rekao je AFP-u u mejlu 28. aprila: “Potpuna profesionalna karijera dr Hondžoa može se videti na internet stranici njegove laboratorije. Primetićete da nikad nije radio u Kini”.
Kornhauzer je takođe rekao AFP-u da je Univerzitet naknadno prijavio Tviteru lažni nalog. “Tviter nalog na kome se tvrdi da predstavlja stavove dr Hondžoa -- koji je izvor većeg dela ove netačne informacije -- je prevarantski i klevetnički,” rekao je on. Prema njegovim rečima dr Hondžo ne poseduje nalog na Tviteru.
AFP je uradio nekoliko pretraga po ključnim rečima na engleskom i japanskom tražeći intervjue dr Hondžoa medijima u vezi sa pandemijom novog korona virusa.
Iako je dr Hondžo, kako se izveštava, rekao japanskim novinama Nikkei Asian Review da veruje da je novi korona virus “poreklom” iz Kine, nema dokaza da je bilo kom mediju rekao da je virus “napravljen u Kini.”
Prema podacima Univerziteta Džons Hopkins (Johns Hopkins University) novi korona virus do 11. decembra je usmrtio više od 1.5 miliona ljudi i zarazio gotovo 70 miliona širom sveta nakon što je prvi put registrovan u kineskom gradu Vuhanu u decembru 2019.
Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas