
Ne postoji sporazum između četrnaest zemalja i Svetskog ekonomskog foruma o zabrani prirodnog začeća do 2030.
- Objavljeno 24. aprila 2025. u 13.19
- Za čitanje potrebno 8 minuta
- Od: Rossen BOSSEV, AFP Bugarska
- Prevod i prilagođavanje Marion DAUTRY , AFP Belgrade
Copyright © AFP 2017-2025. Za svaku vrstu komercijalne upotrebe ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovde za više informacija.
"Četrnaest zemalja, sve članice Svetskog ekonomskog foruma, upravo su potpisale ugovor kojim se utvrđuje ko će imati pravo na reprodukciju do 2030. godine, što je krajnji rok za transformaciju čovečanstva," piše u postu objavljenom na Fejsbuku 31. marta 2025. i podeljenom skoro 400 puta. "Zamislite: deca stvorena u sterilnim laboratorijama, odgajana u bezdušnim mašinama, otrgnuta od prirodne veze između majke i deteta. Ovo nije samo teorija (...) Nema potrebe za prirodnom reprodukcijom - samo Petrijeva posuda i uputstva. Hajaši je već razbio kod pomoću miševa, i uveren je da će ga replicirati na ljude do 2030," piše dalje u tekstu koji je kopiran i u drugim postovima na Fejsbuku i Instagramu.
Ista tvrdnja je navedena u tekstovima na sajtovima na srpskom poput ovog i ovog. Podeljena je i u postovima na drugim jezicima poput bugarskog, francuskog, rumunskog i engleskog.
Svetski ekonomski forum je godišnji skup svetskih lidera, lobista i aktivista u Davosu u Švajcarskoj (arhivirano ovde). Često je meta netačnih tvrdnji, neke od njih je AFP razobličio ovde i ovde. Osnivač i dugogodišnji lider WEF-a Klaus Švab je iznenada podneo ostavku 21. aprila 2025. Dva dana kasnije, WEF je potvrdio izveštaj Vol Strit Žurnala (WSJ) da je pokrenuta interna istraga povodom optužbi koje se odnose na Švaba i njegovu suprugu (arhivirano ovde).
Prema WSJ-u (članak dostupan uz pretplatu), Švabova ostavka usledila je nakon odluke odbora da pokrene istragu o navodima o finansijskim i etičkim nepravilnostima koje se tiču njega i njegove supruge Hilde. Među optužbama se pominju luksuzna putovanja i neprimereno ponašanje prema ženskom osoblju, što Švab demantuje.

Izvor je sajt poznat po objavljivanju netačnih informacija
U jednom članku kao navodni izvor tvrdnje navodi se sajt "Glas naroda" ("The People's Voice" ili TPV). Pretragom ključnih reči pokazano je da su postovi na srpskom bukvalan prevod dela teksta objavljenog na tom sajtu 24. marta 2025. Dodatna pretraga je pokazala da je na istom sajtu još 2023. objavljena tvrdnja da je WEF "zabranio prirodno začeće od 2030.", ali bez dela tvrdnje koji se odnosi na navodno potpisivanje ugovora. U članku iz marta 2025. se tvrdi da WEF hoće da kontroliše koliko ljudi imaju dece, ali se nigde ne precizira kada niti kojih je to četrnaest zemalja navodno potpisalo ugovor.
AFP je već više puta razobličio tvrdnje sa sajta TPV-a čiji su tekstovi često bukvalno i bez provera prevođeni i objavljeni na sajtovima ili u postovima na srpskom jeziku.
U tekstu o navodnoj zabrani prirodnog začeća nalazi se i snimak sa platforme Rumble, u kojem se iznosi ista tvrdnja uz lažni skrinšot posta sa naloga WEF-a na Eksu. Na skrinšotu piše: "Trudnoće bez dozvole moraju postati nezakonite". Međutim, pretragom zvaničnog naloga WEF-a na Eksu nije pronađen nijedan post koji se odnosi na trudnoću.
AFP je i ranije primetio takve i slične lažne postove sa Eksa u snimcima i tekstovima TPV-a.
WEF: Tvrdnja je 'potpuno netačna'
Iz službe za odnose s javnošću Svetskog ekonomskog foruma za AFP je rečeno da je tvrdnja "potpuno netačna i neosnovana". "Svetski ekonomski forum nije ni predložio, ni odobrio, niti omogućio bilo kakvu inicijativu, sporazum ili stav u vezi sa zabranom prirodnog začeća ili zamenom ljudske reprodukcije veštačkim metodama", navodi se u mejlu za AFP od 2. aprila 2025.
Napredna pretraga sajta WEF-a nije dala nijedan relevantan rezultat u vezi sa navodnim ugovorom ili sporazumom koji bi četrnaest zemalja potpisalo, a kojim bi se zabranjivala prirodna reprodukcija. Ni AFP u svojim proverama nije pronašao bilo kakav trag takvog dokumenta ili informacije u relevantnim medijima.
U nekim postovima na srpskom koriste se slike sa događaja na kojem su učestvovali bivša premijerka Ana Brnabić i osnivač WEF-a Klaus Švab. U pozadini se vidi natpis "Vlada Republike Srbije" i na engleskom "Centar za četvrtu industrijalnu revoluciju". Pretragom ključnih reči pronađeno je zvanično saopštenje i medijski izveštaji sa slikama sa istog događaja u februaru 2022. kada je potpisan Sporazum o uspostavljanju centra Svetskog ekonomskog foruma za četvrtu industrijsku revoluciju u Srbiji. Na sajtu Centra ne postoji nijedan podatak o projektima koji se odnose na veštačke materice ili zabranu prirodnog začeća (arhivirano ovde).
Iako pojedini istraživači rade na stvaranju veštačkih materica, kako bi pomogli prevremeno rođenim bebama, na sajtu WEF-a ne postoji nikakav trag da Forum sam podržava ta istraživanja, niti da finansira projekte u toj oblasti.
Pored toga, WEF je nezavisna, nevladina fondacija. Dakle, nema zakonska ovlašćenja da uvede zabranu prirodnog začeća niti da donosi bilo kakve zakone (arhivirano ovde).
Veštačke materice su i dalje naučna fantastika
U netačnim člancima i objava na društvenim mrežama se tvrdi da su veštačke materice "najomiljenije oružje" WEF-a za kontrolu populacije, da će deca ubuduće biti "stvorena u laboratorijama". U nekim postovima pojavljuje se fotomontaža sa likom Klausa Švaba i fotografijama koje, naizgled, prikazuju niz veštačkih materica. Video u kojem je prikazana ista gomila u velikoj laboratoriji je podeljen i na Telegramu u aprilu uz tvrdnju da "oni" imaju "agendu" da "u doglednoj budućnosti više ne bude prirodnog začeća i prirodnog porođaja".
Međutim, kako je AFP već objasnio u januaru 2023, snimak je zapravo konceptualna animacija naučnog komunikatora Ašema Al-gajlija (Hashem Al-Ghaili), iz Berlina, koji je hteo da ilustruje napredak u reproduktivnoj nauci i tehnologiji. Video ne prikazuje stvarno mesto.
Tada su naučnici za AFP objasnili da još uvek nije moguće da se beba u potpunosti razvije van ljudske materice, i da su se dosadašnja istraživanja fokusirala isključivo na pružanje podrške ekstremno prevremeno rođenim bebama.
Poslednja objavljena studija u ovoj oblasti, koju je AFP pronašao, objavljena je u novembru 2024. godine. i bavi se razvojem mozga prevremeno rođenih jagnjadi u vanmateričnom okruženju za razvoj novorođenčadi, pod nazivom "EXTEND". U ovom članku, ko-autorka studije i docentkinja pedijatrije na Univerzitetu Djuk, Dženifer Koen (Jennifer L. Cohen) objasnila je da se takav model "neće koristiti da neodrživa trudnoća bude održiva, ali bi umesto toga mogao pomoći da prerano rođene bebe prežive sa manje morbiditeta" (arhivirano ovde).
"Većina istraživača trenutno se slaže da bi korišćenje ove tehnologije u ranom prvom tromesečju, kada se dogodi većina abortusa, bilo nemoguće," piše u članku posvećenom veštačkim matericama i mogućnostima njihove primene na ljudima, objavljenom u martu 2024. u časopisu American Scientists (arhivirano ovde).
Pogrešno protumačena studija iz 2023.
U netačnom članku TPV-a, kao i u brojnim objavama na društvenim mrežama, tvrdi se da je razvojni biolog Kacuhiko Hajaši sa univerziteta Osaka i Kjušu "već razbio kod pomoću miševa i da veruje kako će isti postupak moći da primeni na ljudima do 2030. godine". Međutim, pomenute tvrdnje pogrešno tumače zaključke iz studije iz 2023. U toj studiji japanski istraživači su uspeli da stvore jajne ćelije modifikacijom kožnih ćelija muškog miša. Jajna ćelija je zatim oplođena spermom drugog mužjaka, a embrion prenet u surogat-majku. Rezultat je bilo sedam zdravih miševa sa dva biološka oca. Ipak, stručnjaci kažu da je tehnologija još uvek daleko od primene na ljudima i da velike prepreke uključuju niske stope uspeha, zabrinutost oko primene i široka etička pitanja, o ovome je izvestio i AFP (arhivirano ovde).
Kada je slična tvrdnja postala viralna u julu 2023, Kacuhiko Hajaši je rekao za AFP da smo još uvek daleko od mogućnosti testiranja oplodnje jajnih ćelija kod ljudi. "Ne samo moja laboratorija, već i nekoliko laboratorija u svetu, uključujući akademsku zajednicu kao i industriju, pokušavaju da stvore ljudska jajašca i spermu. Ali to nije lako. Biće potrebno mnogo vremena, možda 10 godina, da se stvore jaja koja se mogu testirati za oplodnju."
Štaviše, objasnio je i da istraživanja veštačkih gameta nisu tehnički povezana sa veštačkim matericama. Gametogeneza [formiranje gameta] i materica su potpuno različiti sistemi.
Hajaši je potvrdio AFP-u u mejlu 9. aprila 2025. da "nema napretka u ljudskoj gametogenezi in vitro u mojoj laboratoriji, od jula 2023." i da WEF nema veze sa njegovom radom.
"Nikada me nije finansirao Svetski ekonomski forum ili bilo koje povezano lice za bilo koju vrstu mog rada," rekao je. WEF se ne pominje u odeljku "Zahvalnice" istraživanja iz 2023. (arhivirano ovde). Prema dostupnim informacijama, studija je finansirana grantovima Japanskog društva za promociju nauke, čiji budžet je 99,5% sastavljen od subvencija i grantova koje je dodelila vlada. Kao finansijeri se pominju još dve fondacije – Naučna fondacija Takeda, Fondacija Luka Bela (Luca Bella Foundation), kao i Projekat otvorene filantropije.
Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas