Ne postoji ambasada Kosova u Beogradu

Od kraja rata 1998-1999,  Beograd i Prišina pod pritiskom međunarodne zajednice pokušavaju da normalizuju svoje odnose, koji su dodatno zategnuti nakon jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova 2008. godine. Zbog ovih napetih odnosa, na društvenim mrežama često kruže dezinformacije u vezi sa statusom Kosova. Tako je krajem marta 2025. godine na društvenim mrežama počela da se deli tvrdnja da se u Beogradu otvara ambasada "Republike Kosovo" na adresi "Vladimira Popovića 40A". Međutim, ova tvrdnja je netačna. Srbija ne priznaje nezavisnost Kosova, samim tim Beograd i Priština nemaju diplomatske odnose. Na adresi za koju se tvrdi da je ambasada Kosova u Beogradu zapravo se, u prostorijama Delegacije Evropske unije, nalazi Kancelarija za vezu, koja je otvorena nakon potpisivanja Briselskog sporazuma 2013. godine, istog dana kad i srpsko predstavništvo u Prištini. 

"Pitanje 'od milion dolara'. Ko je otvorio Ambasadu?:Neprijateljske zločinačke, omražene i od Srbije nepriznate Republike Kosovo, i to u samom centru Srbije, preciznije u Beogradu... Da'l "kurtijevi studenti", strani plaćenici, Šarović, Žunić, NVO ili... Veleizdajnik 'Aca Srbin' od Čipuljića," piše u postu objavljenom 26. marta 2025. godine uz sliku na kojoj piše "U sred Beograda ambasada Republike Kosovo", a ispod na albanskom adresa i broj telefona. 

Kao adresa navodi se Vladimira Popovića 40 A, a objava je podeljena više od hiljadu puta. Ista slika sa istom tvrdnjom objavljena je i na drugom profilu i podeljena skoro dve hiljade puta.

Međutim ova tvrdnja je netačna. Ambasada Kosova ne postoji u Srbiji, što pokazuju zvanični podaci Ministarstva spoljnih poslova. Na adresi koja se pominje u netačnim objavama zapravo se nalazi Kancelarija za vezu Beograda i Prištine, otvorena nakon potpisivanja Briselskog sporazuma 2013. godine. Takva kancelarija postoji i u Prištini i otvorena je istog dana.

Image
Skrinšotovi netačnih objava na Fejsbuku napravljeni 14.04.2025.

Kancelarija za vezu Beograda i Prištine 

Na zvaničnom sajtu Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije nalazi se spisak stranih ambasada u Srbiji, poslednji put ažuriran 11. aprila 2025. godine, nakon što su se na društvenim mrežama pojavile tvrdnje o postojanju kosovske ambasade (link arhiviran ovde i ovde). Na toj listi nema ambasade Kosova.

Spisak je organizovan po abecednom redu, a pod slovom "K" navedeni su isključivo: Kazahstan, Republika Koreja i Kuvajt.

U pojedinim objavama u kojima se tvrdi da Kosovo ima ambasadu u Srbiji, kao navodni dokaz deli se i link do "zvaničnog sajta Ambasada Kosova", portala koji pruža informacije o ambasadama, konzulatima i diplomatskim predstavništvima Kosova širom sveta.

Prema srpskim izvorima, od 193 države članice Ujedinjenih nacija – 84 zemlje ne priznaju nezavisnost Kosova, dok su tri navodno "zamrzle" priznanje. Na zvaničnom sajtu Ministarstva spoljnih poslova Kosova nalazi se spisak od 116 zemalja za koje se tvrdi da su priznale nezavisnost. Iako su brojne zemlje priznale njegovu nezavisnost, uključujući i većinu zemalja članica EU i SAD, Kosovo nema ambasade u svim tim državama. 

Na linku koji vodi do zvaničnog sajta kosovskih ambasada, a u kojem se pominje Srbija, ne navodi se postojanje ambasade, već "Kancelarija za vezu Beograda i Prištine u Beogradu", čiji je oficir za vezu Jetiš Jašari.

Image
Skrinšot zvaničnog sajta kosovskih ambasada na kome se jasno navodi da se u Beogradu nalazi "Liaison Office" tj. Kancelarija za vezu, napravljen 15.04.2025.

Sa druge strane, Dejan Pavićević je oficir za vezu Kancelarije za vezu Beograda i Prištine u glavnom gradu Kosova.

"Kancelarija za vezu Beograda i Prištine" osnovana je nakon potpisivanja Briselskog sporazuma 2013. godine, koji ima za cilj normalizaciju odnosa Srbije i Kosova i prema kome se prostorije dva predstavništva nalaze u okviru prostorija Delegacija Evropske unije u oba grada. U Beogradu je to na adresi Vladimira Popovića 40A, a u Prištini u Kosovskoj 1

Prema odredbama Briselskog sporazuma, kancelarija predstavlja instituciju čija je svrha da olakša komunikaciju između vlade u Beogradu i vlade u Prištini, kako bi se rešavali konkretni administrativni i tehnički problemi koji proističu iz procesa normalizacije odnosa.

Uspostavljena je kao jedan od ključnih tehničkih mehanizama za unapređenje saradnje i deo je šireg političkog procesa između dve strane.

I tokom uspostavljanja kancelarija i dogovora o zvaničnoj ulozi oficira za vezu, između dve strane više puta je dolazilo do neslaganja (arhivirano ovde). Na primer, Kosovo je insistiralo da se koriste pečati identični onima koje upotrebljavaju kosovske diplomatske misije u svetu – sa grbom Republike Kosovo i natpisom: "Kancelarija za vezu Republike Kosovo u Srbiji". 

S druge strane, Srbija je ostala pri stavu da se koriste pečati bez državnih simbola, sa neutralnim natpisima: "Kancelarija za vezu u Prištini" i "Kancelarija za vezu u Beogradu".

Image
Demonstrant tokom protesta protiv Sporazuma o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova u Beogradu 10. maja 2013. godine. (AFP / ANDREJ ISAKOVIC)

AFP je otišao na adresu za koju se u netačnim objavama na društvenim mrežama tvrdi da se nalazi ambasada Kosova. U samoj zgradi nalaze se kafići, prodavnice sportske opreme, kao i – kako je potvrdio radnik obezbeđenja – kancelarija Delegacije EU, ali i kancelarija za vezu Beograda i Prištine. "Nema nikakve ambasade Kosova, samo kancelarija za vezu", rekao je on. 

Image
Zgrada na adresi Vladimira Popovića 40A gde se nalazi kancelarija delegacije EU i Kancelarija za vezu Beograda i Prištine fotografisana 15.04.2025. (Mina PEJAKOVIĆ)

Tvrdnja koja se ponavlja

Nije prvi put da se ova tvrdnja deli na društvenim mrežama u srpskoj javnosti. Na primer, 2. novembra 2023. godine korisnik platforme Eks podelio je na svom nalogu post koji vodi do linka sajta ambasada i drugih predstavništava Kosova navodeći da se otvara ambasada "Republike Kosova" u Beogradu, "zamislite lica ljudi u -Republici Nauru, Togo, Republici Palau, Madagaskaru, Solomonskim ostrva, Granadi, Uniji Komori, Burundiju, Komonvelt Dominika - kada to cuju jer kod njih nece otvoriti", piše još u opisu tog posta. Međutim, srpski prevod na Guglu albanskog natpisa na tom linku glasi:

"KANCELARIJA ZA VEZU REPUBLIKE KOSOVO, Beograd, SRBIJA, Dobrodošli u Kancelariju za vezu Republike Kosovo u Beogradu. Ovde možete pronaći sve potrebne informacije i izvršiti usluge koje nudi ova kancelarija."

Image
Skrinšot Gugl prevoda natpisa sa albanskog na srpski jezik, napravljen 15. aprila 2025. godine

Tadašnji ministar spoljnih poslova Ivica Dačić reagovao je na ove tvrdnje i poručio je da Priština nema, "ne može da ima, niti će ikada imati" svoje diplomatsko predstavništvo u Beogradu, preneo je portal N1.

"Beograd i Priština su tokom tehničkog dijaloga, koji se vodi od 2008. godine, dogovorili upućivanje oficira za vezu, koji se fizički nalaze u prostorijama delegacija EU u Beogradu, odnosno Prištini. Oficiri za vezu nemaju diplomatski status, niti predstavljaju uvertiru za otvaranje ambasada, već imaju zadatak da pomažu u međusobnoj komunikaciji i da nadgledaju sprovođenje postignutih dogovora. Nikada nije bilo govora o otvaranju bilo kakvih ambasada ili davanju nadležnosti koje imaju ambasade", preneo je tada RTS saopštenje ministra Dačića. 

Novinari N1 su takođe 3. novembra 2023. povodom ovih tvrdnji otišli na adresu koja se spominje i na navodnom sajtu Ambasade Kosova.  Kako su zaključili "na toj adresi nalazi se Delegacija Evropske unije, predstavništvo jedne farmaceutske firme, kao i druge IT firme. Oznake da se tu nalazi navodna Ambasada Kosova nema na vratima, ali ni oznake Kancelarije za vezu Kosova u Srbiji, koja jeste upisana na istoj adresi".

Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas