
Snimak prikazuje fudbalsku proslavu u Alžiru, a ne sistem odbrane Gaze protiv vazdušnih napada
- Članak je star više od godinu dana.
- Objavljeno 13. oktobra 2023. u 12.19
- Za čitanje potrebno 4 minuta
- Od: Natalie WADE, AFP SAD
- Prevod i prilagođavanje Marion DAUTRY
Copyright © AFP 2017-2025. Za svaku vrstu komercijalne upotrebe ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovde za više informacija.
"Zaštita Gaze od pada preciznih raketa," piše u opisu na srpskom snimka postavljenog na Telegramu 8. oktobra 2023. godine. Snimak prikazuje krovove prekrivene crvenim bakljama, kao i isparenja i vatromet u pozadini. Objava je kopirana i objavljena i na Fejsbuku.
Isti snimak kruži u postovima na hrvatskom, engleskom, španskom, nemačkom, portuglaskom i na malajskom, uz slične netačne tvrdnje da prikazuje pojas Gaze.
Militanti Hamasa napali su Izrael 7. oktobra 2023, prešavši granicu kopnom, vazduhom i morem, i ubili više od 1.000 civila na ulicama, u kućama i na rejv žurci. Islamisti koje podržava Iran ispalili su hiljade raketa iz Gaze na Izrael i uzeli oko 150 talaca, uključujući izraelske, dvojne i strane državljane (link arhiviran ovde).
Izrael je uzvratio obećanjem da će uništiti organizaciju Hamas i njenu infrastrukturu i pokrenuo je više vazdušnih udara na pojas Gaze, gađajući skučenu i osiromašenu teritoriju na kojoj živi 2,3 miliona palestinskih stanovnika. U sukobu je do jutra 13. oktobra 2023 ubijeno više hiljada ljudi. (link arhiviran ovde).
Snimak koji kruži internetom i koji povezuju sa izraelskim udarima prikazuje grad obasjan crvenim svetlom dok projektili lete sa krovova. Međutim, on ne prikazuje stanovnike Gaze koji pokušavaju da se zaštite, kako se tvrdi u opisima. Snimljen je u Alžiru tokom proslave nakon pobede fudbalskog kluba Beluizdad (CR Belouizdad).

Na nekim verzijama postova sa snimkom deljenim na Eksu prikazano korisničko ime sa Tiktoka "ramiguerfi41". Iako snimak više nije vidljiv na nalogu tog korisnika, pretraga po ključnoj reči ukazuje da ga je, prema Guglovim podacima, postavio na Tiktok "pre dve nedelje"– davno pre napada Hamasa na Izrael i izraelske odmazde na pojasu Gaze.

Keširana verzija obrisanog posta – Guglov privremeni zapis linkova koji prikazuje kako je link izgledao u određenom trenutku – pokazuje da je bio objavljen još 7. oktobra 2023. Druga keširana verzija TikTok posta u kojem je korišćen originalni video pokazuje da je objavljen još 30. septembra 2023.
Snimak iz Alžira
U odgovorima na postove objavljene na Eksu nekoliko korisnika je ukazalo na to da je snimak pogrešno opisan.
"Ovaj snimak je iz Alžira nakon što je Beluizdad osvojio prvenstvo u fudbalu," napisao je jedan korisnik 8. oktobra (arhivirano ovde).
Pretraga po ključnim rečima dovela je do nekoliko video snimaka objavljenih na društvenim mrežama koji podsećaju na ovaj snimak poput ovde i ovde (arhivirani ovde i ovde). Na njima se vidi kako fudbalski navijači ispaljuju vatromet i pale baklje u gradu Alžiru nakon što je CR Beluizdad osvojio prvenstvo Alžira 2020. i 2023. (arhivirano ovde i ovde).
AFP je pronašao tačnu lokaciju snimka uz pomoć zgrada i gradskih obeležja koji se na njemu mogu videti, poput travnatog kružnog toka (zeleni kvadrat), bilborda sa osvetljenom ivicom na zgradi sa okruglim prozorima po sredini (žuti pravougaonici) i zgrade opštinske uprave (beli pravougaonik):

Pronašli smo gotovo identičan ugao snimanja kao na snimku koristeći satelitske slike na Gugl mapama:

Video je snimljen iz stambene zgrade (crveni krst na dnu slike). Autor skreće nalevo, gledajući niz ulicu "Mada Mohamed" (zelena strelica). Autoput "Boulevard de l'ALN" i luka su u senci krajnje levo (žuta kriva). Autor zatim skreće udesno (plava strelica), prikazujući veliki osvetljeni bilbord (žuti kvadrat) u ulici "Lahcen Mimouni" koji se takođe vidi na ovom snimku iz automobila.
Vidimo kružni tok na trgu El Mokrani, još jednu dugačku stambenu zgradu, a zatim dalje i belu zgradu označenu kao "vladina zgrada" na Gugl mapama (beli kvadrat). Druga fotografija postavljena na Gugl mapsu (arhivirana ovde) prikazuje ulaz zgrade sa natpisom na arapskom "Administrativni okrug Sidi Omhamed", što je ime okruga u Alžiru.
Izraelsko-palestinski sukob doveo je do lavine dezinformacija na društvenim mrežama, uključujući mnoge pogrešno predstavljene fotografije i video snimke.
Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas