Snimak ne prikazuje eksploziju u Tel Avivu već ukrajinski napad dronovima
- Objavljeno 11. oktobra 2024. u 09:44
- Za čitanje potrebno 6 minuta
- Od: Théo MARIE-COURTOIS, AFP Francuska
- Prevod i prilagođavanje Mina PEJAKOVIC
Copyright © AFP 2017-2025. Za svaku vrstu komercijalne upotrebe ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovde za više informacija.
Razmena vatre između izraelske vojske i Hezbolaha, libanskog islamističkog pokreta povezanog sa palestinskim Hamasom, postala je gotovo svakodnevna nakon Hamasovog napada na Izrael 7. oktobra 2023. godine, koji je pokrenuo godinu razornog rata u Gazi. Ova situacija izaziva veliku zabrinutost međunarodne zajednice (arhivirano ovde).
U eksploziji pejdžera i voki-tokija koje su koristili članovi Hezbolaha u Libanu 17. i 18. oktobra koja se pripisuje Izraelu, ubijeno je, prema libanskim izvorima, 39, a povređeno više od 2.900 ljudi. Ovaj incident doveo je do eskalacije nasilja (link arihiviran ovde), a izraelska vojska je, nakon napada, intenzivirala vazdušne napade na južni i istočni Liban.
Hasan Nasralah (Hasan Nasrallah), koji se smatra najmoćnijim čovekom u Libanu, ubijen je u napadu izraelske vojske u južnom predgrađu Beiruta 27. septembra. Iran je, zatim, 1. oktobra ispalio oko 180 raketa prema Izraelu, tvrdeći da želi da osveti smrt Nasralaha, kao i smrt vođe Hamasa, Ismaila Haniје (Ismail Haniyeh), koji je ubijen 31. jula u Teheranu, a čiju smrt iranske vlasti pripisuju Izraelu. (linkovi arhivirani ovde i ovde).
Godišnjica Hamasovog smrtonosnog napada 7. oktobra obeležena je 2024. godine globalnim komemoracijama u čast žrtava i talaca koji su i dalje u zatočeništvu (arhivirano ovde).
Desetine hiljada ljudi takođe je izašlo na ulice u raznim delovima sveta, pozivajući na prekid vatre u Gazi i Libanu.
Izraelski ministar odbrane Joav Galant (Yoav Gallant) izjavio je 9. oktobra 2024. godine da će odgovor Izraela Iranu zbog raketnog napada 1. oktobra biti "smrtonosan, precizan i iznenađujući" (arhivirano ovde).
Nakon ovog napada, na društvenim mrežama počeo je da kruži video snimak eksplozije u jednom gradu, uz tvrdnje da prikazuje iranski projektil koji je pao na Tel Aviv. Takvi snimci su podeljeni na nekoliko srpskih Telegram kanala, na primer ovde, ovde, i ovde.
Isti sadržaj širi se i na Fejsbuku, na primer ovde i ovde.
Osim na srpskom, snimak je podeljen i na francuskom, španskom i engleskom jeziku.
Ipak, video koji kruži društvenim mrežama je snimljen ranije i nema nikakve veze sa sukobima na Bliskom istoku.
Stari video je snimljen u Rusiji
Pomoću obrnute pretrage slika AFP je uspeo da proveri učestalost pojavljivanja ovog videa onlajn od leta 2023., posebno u člancima medija na engleskom jeziku kao što su En-Bi-Si (NBC) ili Si-En-En (CNN), linkovi arhivirani ovde i ovde. Ova video sekvenca se u medijima koristi za ilustrovanje ukrajinskih napada dronovima na rusku teritoriju.
Rusija je 30. jula 2023. godine objavila da je te noći sprečila dva odvojena napada ukrajinskih dronova: jedan koji je bio usmeren na anektirano Krimsko poluostrvo, a drugi na Moskvu (link arhiviran ovde).
U ruskoj prestonici, čiji je međunarodni aerodrom bio kratko zatvoren, dva solitera u glavnoj poslovnoj četvrti grada su pretrpele manja oštećenja. Prema rečima fotografa AFP-a, nekoliko prozora ovih zgrada je bilo razbijeno, ogoljene su čelične grede, a dokumenti su bili razbacani po tlu.
Rusko ministarstvo odbrane tada je navelo da su u napadu na Moskvu učestvovala tri drona.
Istaživanje uz pomoć alata za kartografiju ruskog pretraživača Jandeks (Yandex) omogućava prikupljanje vizuelnih dokaza koji potvrđuju da je viralni video zaista snimljen u Moskvi, tačnije u poslovnoj četvrti na zapadu ruske prestonice.
Ukoliko se posmatra iz ove tačke, mogu se primetiti isti neboderi i zgrade koji se nalaze i na viralnom video snimku. U pozadini se takođe može uočiti zgrada koja je bila meta napada dronom.
Ova fotografija koju je snimio AFP, prikazuje štetu koju je pretrpela jedna od zgrada pogođenih u napadu dronovima. Na njoj se takođe može primetiti ista zgrada koja se nalazi i u viralnom videu.
AFP je ranije proverio nekoliko video snimaka koji su izuzeti iz konteksta i koji se odnose na trenutni sukob na Bliskom Istoku. Na primer, ovaj video Benjamina Netanjahua (Benjamin Netanyahu) koji trči u izraelskom parlamentu, kao i video obožavalaca Luja Tomlisona (Louis Tomlinson) u Argeniti koji su predstavljeni kao uspaničeni Izraelci.
Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas