Prema navodima poljske policije i tužilaštva, Ukrajinci uopšte nisu učestvovali u tuči u Varšavi

Video nasilne svađe koja je krajem avgusta 2023. izbila u Varšavi zloupotrebljen je da bi se internetom širile dezinformacije o ljudima iz Ukrajine. Prema objavama na društvenim mrežama video navodno prikazuje Ukrajince koji su prebili grupu Poljaka. Policija u Varšavi to negira i kaže da u incident uopšte nisu umeštani ukrajinski državljani.

Video snimak prikazuje grupu mladića kako tokom večeri međusobno razgovaraju na obali reke kada izbija svađa. Jedan od muškaraca nosi ukrajinsku zastavu.

U objavama na društvenim mrežama scena je netačno opisana kao proslava ukrajinskog Dana nezavisnosti tokom koje su Ukrajinci pretukli nekoliko Poljaka jer su navodno odbili da uzvikuju slogan "Slava Ukrajini!".

Tvrdnja je krajem avgusta 2023. podeljena na Fejsbuku i Telegramu, gde ju je videlo više od 6.000 korisnika. Podeljena je i na brojnim drugim jezicima poput nemačkog, engleskog, poljskog, ruskog, francuskog, španskog, češkog, bugarskog ili finskog.

Neke od tih objava kao izvor navode poljski medij "WolnośćTV", koji je izvestio o incidentu 25. avgusta 2023. "WolnośćTV" je već delio netačne tvrdnje u prošlosti, što je AFP proveravao na poljskom.

Koristeći obrnutu pretragu videa, najraniji postavljen snimak koji je AFP uspeo da pronađe je objava od 25. avgusta na platformi Eks ("X", nekadašnjem Tviteru) naloga "Gazeta Stonoga," koji pripada blogeru i biznismenu Zbignjevu Stonogi (Zbigniew Stonoga).

Image
Skrinšot netačne objave na Telegramu napravljen 8. septembra 2023.

Svake godine 24. avgusta Ukrajina obeležava svoj Dan nezavisnosti (arhivirano ovde). Ove godine na taj dan obeleženo je i 18 meseci otkako su ruske trupe izvršile invaziju na istočnu Ukrajinu. Video, međutim, nema nikakve veze sa ratom u Ukrajini.

Policijski demanti

U brojnim objavama glavni grad Poljske, Varšava, 24. avgusta uveče označeni su kao lokacija i datum snimanja video snimka. Ti detalji poklapaju se sa saopštenjem varšavske policije izdatom 26. avgusta 2023. na svojoj internet stranici kao i na platformi Eks (arhivirano ovde i ovde). U njemu policija potvrđuje intervenciju na obalama reke Visla u noći između 24. i 25. avgusta 2023.

Ključna razlika je, međutim, u činjenici da, prema navodima policije, Ukrajinci nisu bili umešani u incident. "Ispitano je ukupno 13 ljudi, uključujući gruzijske državljane, koji su identifikovani kao napadači. Među identifikovanima nije bilo građana ukrajinske nacionalnosti." Prema policijskom saopštenju, na licu mesta bilo je i ambulantno vozilo ali nikome nije bila potrebna medicinska pomoć.

Image
Skrinšot internet stranice policije Varšave sa saopštenjem od 26. avgusta 2023, napravljen 5. septembra 2023.

Stanislav Žarin (Stanisław Żaryn) državni sekretar odgovoran za informatičko društvo u Poljskoj, takođe je komentarisao video na platformi Eks: "Ne prikazuje nikakav događaj u koji je umešan ukrajinski državljanin, već gruzijski. Policija je identifikovala sve umešane u incident i preduzela dalje akcije. Slučaj je upotrebljen da bi se destabilizovala unutrašnja situacija i izazvala Poljska. To je modus operandi u skladu sa operacijama Rusije protiv Poljske". On je uz objavu dodao i video klip i snimak policijskog saopštenja.

Image
Skrinšot objave Stanislava Žarina na Eksu 26. avgusta 2023, napravljen 5. septembra 2023.

Tužilaštvo za oblast Šrodmiješće-Polnoc (Śródmieście-Północ) u Varšavi takođe je otvorilo istragu ovog incidenta, kako je potvrdio portparol 7. septembra 2023: "Prema preliminarnim nalazima i proceduralnim aktivnostima obavljenim u ovom slučaju, uključujući i intervjue sa svedocima incidenta i policajcima koji su intervenisali na licu mesta, ispostavlja se da su agresivni muškarci koji se pojavljuju u snimku objavljenom na društvenim mrežama građani Republike Gruzije."

Poljski mediji (ovde i ovde) i međunarodne organizacije za proveru činjenica (ovde i ovde) takođe su razobličili ovu dezinformaciju uz video koji kruži društvenim mrežama. Obrnuta pretraga slika nije dovela AFP do bilo kog teksta koji bi ukazao na drugačiji kontekst u kome je ovaj snimak nastao.

Slične netačne tvrdnje objavljivane su i u prošlosti, poput one da je ukrajinski izbeglica netačno povezan sa ubistvom u Poljskoj ili kad je izmišljen izveštaj o tome kako je jedan Ukrajinac navodno ubio tinejdžera koji je govorio ruski u Euskirhenu u Severnoj Rajna-Vestfaliji.

Sve tekstove o netačnim i obmanjujućim informacijama o ratu u Ukrajini koje je AFP objavio na srpskom jeziku možete pročitati ovde.

Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas