Video prikazuje razmenu zarobljenika u maju 2023. a ne masovnu predaju ukrajinskih vojnika

U postovima objavljenim na društvenim mrežama krajem jula 2023. netačno se tvrdi da jedan video snimak prikazuje masovnu predaju ukrajinskih vojnika tokom kontranapada Ukrajine protiv ruskih snaga. Istraga AFP-a je pokazala da snimak zapravo prikazuje razmenu zarobljenika između ukrajinske vojske i ruske plaćeničke grupe Vagner (Wagner) u maju 2023. godine, u blizini grada Bahmuta na istoku Ukrajine. Drugi snimci razmene zatvorenika koje su objavili grupa Vagner i ukrajinska vojska poklapaju se sa videom koji kruži internetom. Takve objave jačaju proruski narativ prema kojem Ukrajinci ne uspevaju efikasno da se bore protiv ruskih snaga.

"Ovako izgleda kontranapad Ukrajinaca o kome neće da pričaju u Ukrajini. Okupljaju se u velike kolone pod belom zastavom i predajom spasavaju svoje živote," piše u opisu snimka postavljenog na Telegramu 23. jula 2023. godine. Isti snimak je podeljen na Fejsbuku uz istovetan opis ili na primer ovde uz tvrdnju da je "počela masovna predaja Ukrajinskih vojnika" i ovde na slovačkom.

Na snimku se mogu videti vojna vozila sa belim zastavama parkirana na putu. Oko vozila se vide dva reda ljudi.

Međutim, video je iz maja 2023. i prikazuje razmenu ratnih zarobljenika, pokazali su drugi snimci iz ukrajinske vojske i iz grupe Vagner.

Image
Skrinšot netačne objave na Telegramu napravljen 31. jula 2023. godine

AFP nije pronašao autora ili izvor tog videa, ali jeste barem dva druga snimka istog događaja koji dokazuju da je snimljen u drugačijem kontekstu nego što se tvrdi u postovima na društvenim mrežama.

Obrnuta pretraga snimka dovela je do različitih rezultata na društvenim mrežama poput ove diskusije na platfomi Redit u kojoj je korisnik napisao da je zapravo reč o razmeni zarobljenika između Ukrajine i Rusije.

Jedna od indikacija bila je i činjenica da se vojnici kreću u oba smera, a ne samo u jednom, kao što bi se verovatno desilo u slučaju predaje. Pored toga, iako su bele zastave uobičajen simbol predaje, one se takođe mogu koristiti kao znak da zaraćene strane neće pucati jedna na drugu tokom sastanka kao što je razmena zarobljenika. Na to su ukazali i neki korisnici koji su komentarisali snimak na Telegramu, poput ovog.

Razmena zarobljenika a ne predaja

Pretražili smo reči "razmena zarobljenika" na Guglu na engleskom, ruskom i ukrajinskom u pokušaju da nađemo da li se tako nešto dogodilo poslednjih meseci. U američkom Vol strit žurnalu (Wall Street Journal - arhivirano ovde), britanskom Telegrafu (The Telegraph - arhivirano ovde) i nemačkom Dojče veleu (Deutsche Welle - arhivirano ovde) našli smo izveštaj o razmeni koja se dogodila 25. maja 2023. između ukrajinske vojske i plaćeničke grupe Vagner koja se bori na strani ruske vojske i koja je u maju preuzela istočni ukrajinski grad Bahmut.

O razmeni su izvestili i slovački i ukrajinski mediji (arhivirano ovde i ovde), pa čak i srpski tabloidi. Ukrajinske vlasti (link arhiviran ovde) su takođe izvestile 25. maja o povratku ukrajinskih zarobljenika. Ukrajinski Koordinacioni štab za tretman ratnih zarobljenika objavio je snimak oslobođenih ratnih zarobljenika na svom Jutjub kanalu (arhiviran ovde).

Snimak zarobljenika je objavljen i na Vagnerovom Telegram kanalu 25. maja 2023. godine.

Pronašli smo još jedan snimak koji je na Jutjubu objavila 93. mehanizovana brigada ukrajinske vojske (arhiviran ovde).

Nakon toga smo upoređivali ova tri snimka.

Svi prikazuju scenu snimljenu iz vazduha ali iz drugačijeg ugla (verovatno je snimljena dronom). Vidi se da prikazuju istu razmenu zarobljenika. Na primer na skrinšotovima ispod ovog pasusa vidi se kako su vozila (okružena plavom bojom) na istoj poziciji na snimku podeljenom na društvenim mrežama i na snimku koji je Vagner objavio na Telegramu. Vidi se ista bela tačka na putu (okružena crvenom bojom) i iste kolone ljudi (označene zelenom bojom). Kolone se pojavljuju pod neznatno različitim uglovima jer je snimak napravljen sa različitih mesta.

Image
Poređenje napravljeno 26. jula 2023. skrinšota sa snimka podeljenog u netačnim objavama (levo) sa onim iz videa objavljenog na Vagnerovom Telegram kanalu (desno). Podudarajuće elemente je označio AFP

U poređenju ispod možemo videti i stazu koja vodi u polja sa desne strane puta na obe fotografije:

Image
Poređenje napravljeno 26. jula 2023. skrinšota iz snimka objavljenog u netačnim postovima (levo) i iz snimka koji je na Jutjubu objavila 93. mehanizovana brigada ukrajinske vojske (desno). Podudarajuće elemente je označio AFP

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je u govoru 25. maja da je tokom ove razmene iz zarobljeništva oslobođeno 106 Ukrajinaca – 98 vojnika i narednika i osam oficira. Istog dana i Vagnerov Telegram kanal objavio je snimak razmene.

Poljski put iz Bakhmuta

Pokušali smo da pronađemo i mesto gde se odvijala razmena zarobljenika. Počeli smo sa mapom Bahmuta sa obeleženim teritorijama koje kontrolišu zaraćene strane, koju je na dan razmene, 25. maja 2023. godine, objavio Institut za proučavanje rata (the Institute for the Study of War).

Mapa pokazuje da su veći deo grada tog dana kontrolisale ruske trupe, a ako bi se razmena odvijala na "neutralnoj teritoriji", verovatno bi bila odmah izvan grada sa zapadne strane. Iz video snimaka je takođe jasno da se razmena nije odvijala na magistralnom putu, pa smo isključili autoput T0504.

Proverili smo puteve u okolini pomoću satelitskih snimaka dostupnih na Gugl mapi i pronašli smo mali put (link je arhiviran ovde) između Bahmuta i sela Ivanivske, gde se takođe može videti raskrsnica sa neasfaltiranim zemljanim putem i njivama sa okomitim linijama, baš kao na snimku koji kruži internetom.

Image
Poređenje skrinšotova iz snimka objavljenog u netačnim postovima (levo) i satelitskih slika sa Gugl mapa napravljenih 27. jula 2023. Podudarajuće elemente je označio AFP

Korisnici koji se grupno bave geolokacijom slika i snimaka na Tviteru (platformi preimenovanoj u "X") na nalogu Geoconfirmed, su takođe pronašli tu lokaciju.

Od početka ruskog napada na Ukrajinu u februaru 2022. u medijima i na internetu kruže mnoge netačne tvrdnje o tom sukobu. Svi članci AFP-a na tu temu na srpskom dostupni su ovde.

Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas