Nema dokaza da špargla leči rak

  • Članak je star više od godinu dana.
  • Objavljeno 16. avgusta 2023. u 15:58
  • Za čitanje potrebno 7 minuta
  • Od: Katarina SUBASIC, AFP Beograd
Netačna tvrdnja da špargla leči rak već godinama kruži internetom. Krajem jula 2023. ponovo se pojavila na nekim bosanskim portalima i podeljena je više stotina puta na društvenim mrežama. Međutim, nema dokaza da špargla može izlečiti rak, rekli su AFP-u stručnjaci. Doktori i stručnjaci se slažu da nijedna hrana ili režim ishrane sami po sebi ne mogu da izleče rak, ali zdravi prehrambeni izbori mogu pomoći da se smanji rizik od dobijanja kancera.

"Šparoge su već mnogo godina aktualna metoda liječenja raka", netačno se tvrdi u članku jednog onlajn portala objavljenom u septembru 2022. godine. Ista tvrdnja i tekst podeljeni su više od 400 puta krajem jula i početkom avgusta 2023. na nekim portalima i na Fejsbuku. Objave iz 2023. ispravljene su da označe nedostatak istine u ovim tvrdnjama, ali one iz 2022. su i dalje aktivne i takođe su podeljene više od 400 puta.

U članku se navodi da "jačanje farmaceutskog lobija ovaj lijek kao i mnoge druge potiskuje sa strane", i tvrdi da su njegove čudesne karakteristike poznate još od 1979. U članku se potom navode četiri slučaja neimenovanih pacijenata koji su navodno izlečeni od raznih tipova raka i daje "recept" za pire napravljen od kuvanih špargli, te tvrdi da će davanje pacijentu dva puta dnevno dovesti do "poboljšanja za dve do četiri nedelje".

Ista tvrdnja je prethodno podeljena 2022, 2021. i 2016. ovde, ovde i ovde.

Članak je, međutim, od reči do reči prevod engleske verzije iste tvrdnje koja kruži internetom najmanje od 2006. kako je već razobličeno u ovom članku provere činjenica Snoupsa iz 2009. (arhivirani link ovde).

Stručnjaci koje je AFP kontaktirao rekli su da nema dokaza da špargle mogu izlečiti rak. U tvrdnji se kao ključni "dokaz" za lečenje raka navodi glutation, antioksidant prisutan u špargli u velikoj količini. Međutim konzumiranje špargle ne povećava nivo ovog važnog antikancerogena, dodaju eksperti. Ni navodnom naučnom radu iz 1979. o špargli i raku, niti osobi imenovanoj kao njegov autor ne može se ući u trag na internetu.

Image
Skrinšot netačne Fejsbuk objave napravljen 16. avgusta 2023.

Nema dokaza da špargla može izlečiti rak

"Tvrdnje o dobrobitima špargle za pacijente obolele od raka su neopravdane", rekao je AFP-u u mejlu 8. avgusta 2023. doktor Doru Pol (Doru Paul), onkolog u Zdravstvenom centru Veil Kornel (Weill Cornell Medical Center) i vanredni profesor kliničke medicine na Veil Kornel koledžu medicine.

On je ukazao na članak (arhivirani link ovde) iz 2017. u kome se razobličava ova tvrdnja.

"Rak nije jedna bolest, već mnogo njih. Hočkinov limfom ne leči se na isti način kao rak kože ili pluća. Tako da u osnovi ne postoji mogućnost da jedan jedini lek, bilo da je farmaceutski proizvod ili špargla, bude efikasan za različite tipove raka," napisao je u tom članku doktor Džo Švarc (Joe Schwarcz), direktor Kancelarije za nauku i društvo Univerziteta Mekgil (McGill University), koja sebe opisuje kao kancelariju koja "razdvaja smisleno od budalaština".

"Svakako ne postoji dokaz da špargla može izlečiti rak", rekao je dr Švarc AFP-u u mejlu od 11. avgusta 2023, kada smo ga upitali da li se bilo šta promenilo na ovu temu otkako je objavio članak pre šest godina. "Lečenje raka šparglom nikada nije dokumentovano, ne postoje istraživanja u literaturi koja bi poduprla tu mogućnost i to nije naučno verovatno", napisao je on tada.

Američki institut za istraživanje raka (American Institute for Cancer Research - AICR) navodi na svojoj internet stranici ažuriranoj 8. aprila 2021. (arhivirani link ovde) da su "poruke koje kruže internetom o špargli koja sprečava i leči rak nesrećan rezultat pogrešnih interpretacija i preuveličavanja rezultata laboratorijskih istraživanja."

"Saopštenja koja vidite da proglašavaju šparglu zaštitnikom od raka često odražavaju antitumorske efekte ekstrata špargle u istraživanjima na ćelijskim kulturama ili glodarima. Ta istraživanja nisu indikator efekata na ljudima", objašnjava Institut.

Glutation iz špargle ne završava u krvotoku

Naslov u obmanjujućim objavama na društvenim mrežama i u člancima tvrdi da je "Institut za Rak potvrdio ovaj tajni lijek", ali ta se tvrdnja ne ponavlja u samom članku, niti se objašnjava na koji institut se misli.

U članku se, međutim, tvrdi da je "Američki Nacionalni Institut za Rak potvrdio, da je šparoga najviša na ljestvici testirane hrane po količini glutationa, koji se smatra jednim od najjačih antikancerogena i antioksidansa".

Zapravo jeste tačno da je Nacionalni institut za rak SAD-a naveo šparglu kao povrće sa najvišim nivoom antioksidanta i antikarcinogena glutationa.

Image
Fotografija napravljena 31. maja 2023. prikazuje šparglu izloženu na odeljenju voća i povrća u Lidlu u Šateno-Malabriju u Francuskoj ( AFP / Žoel Saže)

Međutim i Pol i Švarc ukazuju na činjenicu da je glutation neefikasan kad se uzima oralno.

"Molekul se sastoji od tri spojene amino kiseline zvane tripeptid i on se razbija tokom varenja. On nikad ne dospe u krvotok i posledično tome ne može nikada da dođe u ćelije gde je potreban. Ljudsko telo sintetizuje glutation u ćelijama prema potrebi. Ne možete pojačati te nivoe jedući glutation," napisao je Švarc.

AICR takođe objašnjava da "istraživanje na ljudima identifikuje dodatni oprez u pokušajima da se laboratorijska istraživanja o glutationu prevedu u savet o namirnicama koje sadrže glutation poput špargle".

"Enzimi u ustima i digestivnom traktu ga razbijaju, tako da je nejasno da li glutation iz hrane ikada dospe u telesne ćelije", navodi AICR i dodaje da su "ograničena randomizirana istraživanja glutationa iz izolovanih suplemenata", za koja je korišćena mnogo veća dnevna doza nego što je ona koja se nalazi u porciji špargle, "pokazala nepostojane rezultate o efektima na telesni nivo glutationa, imunsku funkciju i markere oksidativnog stresa".

Poreklo tvrdnje

U obmanjujućim člancima i objavama tvrdi se da je poreklo "recepta" članak "Špargla i rak", navodno štampan u časopisu "Kancer njuz žurnal" (Cancer News Journal) u decembru 1979. Neimenovani "biohemičar" citiran je da je navodno rekao da je "o otkriću da špargla može lečiti rak naučio od Ričarda R. Vensela (Richard R. Vensal, D.D.S.)".

AFP nije bio u mogućnosti da uđe u trag na internetu bilo članku sa tim naslovom bilo časopisu "Kancer njuz žurnal". Među navedenim časopisima i magazinima na internet stranici Američkog društva za kliničku onkologiju (ASCO) Cancer.net, kao i na internet stranici Američkog društva za rak Cancer.org, ne postoji časopis pod nazivom "Cancer News Journal".

Pronašli smo arhivu časopisa "Cancer Journal" za Svesku 44, Broj 6, objavljen u decembru 1979, ali u njemu nije bilo članka u vezi sa hranom i rakom. Nijedan od prethodnih nekoliko članaka provere činjenica, uključujući i Snoupsov, nije uspeo da pronađe ni članak, niti njegovog navodnog autora.

Gugl pretraga imena "Richard R. Vensal", koji je navodni autor članka, dala je samo rezultate o netačnoj tvrdnji. D.D.S. je skraćenica za "doktora stomatološke nauke" ili "doktora stomatološke hirurgije" ("doctor of dental science" ili "doctor of dental surgery" na engleskom), prema navodima rečnika Merriam-Webster.

Hrana i rak

Naučnici i doktori se slažu da zdrava ishrana može pomoći smanjenju rizika od obolevanja od raka, ali nema dokaza da bilo koja hrana sama po sebi može sprečiti ili izlečiti rak.

"Nema čudesne hrane koja može sprečiti ili izlečiti rak, ali ukupna ishrana može uticati na vaš rizik da obolite od raka. Oko jedan do pet slučajeva raka može biti sprečeno dobrom ishranom, aktivnošću i održavanjem zdrave telesne težine", navodi Kanadsko društvo za rak na svojoj internet stranici (arhivirani link ovde).

"Balansirani režim ishrane može vam pomoći da postignete i održite zdravu telesnu težinu, što smanjuje vaš rizik obolevanja od raka. Određene vrste hrane -- ne određena hrana -- smanjuju ili povećavaju rizik od raka. Na primer, konzumiranje mesnih prerađevina povećava vaš rizik od kolorektalnog kancera. Sa druge strane, konzumiranje različitog povrća, voća i drugih namirnica bogatih vlaknima pomaže da smanjite rizik od raka", navodi se.

Društvo Srbije za borbu protiv raka takođe preporučuje zdravu izbalansiranu ishranu kako bi se smanjio rizik obolevanja od raka: "Procenjuje se da bi se odgovarajućim izmenama u ishrani, kontrolom telesne težine i fizičkim aktivnostima moglo sprečiti čak 30-40% slučajeva raka. Iako još uvek ne znamo tačnu ulogu svih vrsta namirnica, njihovih sastojaka i načina ishrane, postoje opšte preporuke za 'zdrav način ishrane' kojim se može smanjiti rizik kako za maligna oboljenja tako i za oboljenja srca i krvnih sudova", navodi se na internet stranici Društva (arhivirani link ovde).

Kad je reč o špargli, rečima dr Švarca: "Nema ništa loše u jedenju špargle, to je povrće bogato hranljivim materijama. (Ali) neće izlečiti rak."

AFP je razobličio brojne netačne i obmanjujuće tvrdnje o čudesnim "prirodnim" lekovima za rak, kao na primer ovde, ovde i ovde.

Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas