
Video ruskih balističkih raketa je snimljen u blizini Moskve, a ne na granici sa Finskom
- Članak je star više od godinu dana.
- Objavljeno 28. aprila 2023. u 11.56
- Za čitanje potrebno 5 minuta
- Od: Natalia SAWKA, AFP Poljska
- Prevod i prilagođavanje Marion DAUTRY
Copyright © AFP 2017-2025. Za svaku vrstu komercijalne upotrebe ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovde za više informacija.
Finska je 4. aprila postala 31. članica vojnog saveza NATO, odlukom koju je izazvala ruska invazija na Ukrajinu u februaru 2022. Kremlj ju je opisao kao "napad na našu bezbednost" i zapretio kontramerama.
Nekoliko dana kasnije na nekim društvenim mrežama je objavljen snimak za koji se tvrdi da prikazuje prevoz balističkih raketa kroz ruski grad Viborg, oko 40 kilometara od granice sa Finskom.
"Nakon ulaska Finske u NATO u pograničnom Viborgu primećene su mobilne instalacije nuklearnog oružja," piše u postu objavljenom na Telegramu 6. aprila 2023. i pregledanom preko 5.000 puta. Isti snimak je postavljen i na Fejsbuku uz istu tvrdnju, na primer ovde i ovde.
Taj snimak kruži internetom uz istu tvdrnju i na drugim jezicima poput poljskog, engleskog, nemačkog, francuskog i španskog.
Međutim, snimak ne prikazuje grad Viborg, već Koljčugino, u blizini Moskve.

Grad Koljčugino su prepoznali korisnici Tvitera
Nekoliko korisnika Tvitera je reagovalo na postovima na engleskom rekavši (na primer ovde i ovde) da snimak nije napravljen u Viborgu, već u Koljčuginu koji se nalazi severoistočno od Moskve. To je 11 sati vožnje automobilom od Viborga.

Jedan korisnik Tvitera je dao koordinate 56.309722°, 39.378333° koje na Gugl mapi vode do ulice Pobedi u gradu Koljčuginu. Prikaz pogleda sa ulice pokazuje istu ulicu i zgradu kao na snimku koji se deli na društvenim mrežama. Vidi se kako se oklopna vozila kreću ispred prepoznatljive zgrade sa zelenim balkonima. U blizini je crveno-beli supermarket.
U poređenju ispod ističemo zgrade vidljive i na skrinšotu snimka i na onom iz Gugl prikaza sa ulice: zgrada sa zelenim balkonima, saobraćajni znak i crveno-beli supermarket.

Koordinate dovode do iste lokacije i na mapi ruskog pretraživača Jandeks.

Pretraga Jutjub snimaka sa ključnom reči "Koljčugino" na ruskom dovela je do nekoliko primera sličnih događaja na istoj lokaciji. Na primer na ovom snimku, objavljenom 2015. godine, vidi se ista zgrada sa zelenim balkonima i vojna vozila koja nose rakete u pratnji policije. U opisu snimka piše: "Povratak vozila sa parade u Moskvi preko Koljčugina 13.05.15".
Ista pretraga na Jandeksu dovela je do drugog snimka objavljenog u maju 2014. na ruskoj društvenoj mreži VKontakt. Na snimku se vide slična vojna vozila, ali iz drugog ugla. Video je snimljen u ulici Mira u Koljčuginu.
Pretraga na internetu je takođe pokazala da vozila ovog tipa često prolaze kroz Koljčugino na parade i probe za rusku godišnju Paradu pobede u Moskvi 9. maja. Upisujući na ruskom jeziku u pretraživač Jandeks ključne reči kao što su "rakete Koljčugino", pronašli smo, na primer, članak iz 2020. godine u kome se pominje da su vojna vozila viđena u Koljčuginu dok su bila na putu ka Crvenom trgu u Moskvi, gde su išla na paradu.
Registarska tablica automobila je iz okoline Koljčugina
Drugi znak koji pokazuje da video koji je kružio u aprilu 2023. nije bio sa granice sa Finskom je registarska tablica vozila parkiranog ispred zgrade sa zelenim balkonima, koja se vidi u 00:23 na snimku. Možemo da pročitamo broj tablice: A 434 TY 33.

Kako je objašnjeno u ovom članku državne novinske agencije Ria Novosti, ruske registarske tablice se sastoje od nekoliko elemenata prema standardu uvedenom 1993: registracioni kod i serija koja uključuje jedinstvenu kombinaciju brojeva i slova, te kvadrat odvojen linijom u kojem su prikazana ruska zastava i naziv države RUS, kao i registracioni kod regiona.
Znači da broj "33" koji vidimo na registarskoj tablici ukazuje na region gde je auto registrovan. Prema spisku u članku, broj 33 stoji za Vladimirsku oblast kojoj pripada grad Koljčugino i koja se nalazi pored Moskve.
Utvrdili smo gde je video snimljen, ali nismo uspeli da potvrdimo kada. Druge medijske organizacije poput Snoupsa i Euronewsa, koje su proverile snimak, takođe nisu mogle da utvrde datum snimanja.
Mobilni nuklearni balistički raketni sistem
Pretraga na Guglu skrinšotova sa snimka dovela je do stranice odbrambenog projekta "Raketna pretnja" Centra za strateške i međunarodne studije na kojoj su slike balističkih raketa RS-24 Yars, koje su neki korisnici društvenih mreža prepoznali na snimku.
Navodi se da je projektil dugačak približno 22,5 metra i prečnika dva metra. Sposoban je da nosi nuklearnu bojevu glavu i ima domet od 10.500 kilometara.

RS-24 Yars su ruske strateške raketne snage usvojile 2010. godine, prema navodima projekta monitoringa ruskih nuklearnih snaga.
Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas