Stručnjaci kažu da vodonik peroksid ne ubija rak ako se svakodnevno utrljava u kožu
- Članak je star više od godinu dana.
- Objavljeno 7. jula 2022. u 15:21
- Za čitanje potrebno 5 minuta
- Od: Katarina SUBASIC, AFP Beograd
Copyright © AFP 2017-2024. Za svaku vrstu komercijalne upotrebe ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovde za više informacija.
Vodonik ili hidrogen peroksid -- H2O2 -- "ubija tumorsko tkivo - rak" ukoliko ga pacijenti utrljaju u kožu jednom ili dva puta dnevno kako bi "ušao pravo u krvotok", tvrdi žena u videu podeljenom na Fejsbuku u objavama kao što je ova. Od 21. juna 2022. korisnici Fejsbuka u regionu podelili su objave sa ovim snimkom sa titlovima na hrvatskom ukupno gotovo 2.000 puta.
Ta tvrdnja je, međutim, neosnovana, saznaje AFP Činjenice od naučnika i doktora. Oni kažu da za sada nema dokaza koji bi je potkrepili i upozoravaju da redovno utrljavanje H2O2 u kožu može izazvati iritaciju, osip, plikove, pa čak i opekotine.
Pronašli smo poreklo postavljenog snimka pretražujući nalog korisnice TikToka čiji je naziv napisan u gornjem levom uglu na početku snimka. Koristeći obrnutu pretragu slika na Guglu sa skrinšotom iz snimka, pronašli smo dosta internet stranica koje ukazuju na osobu pod imenom Šarlot Gerson (Charlotte Gerson).
Dalja pretraga na Guglu po ključnim rečima "Šarlot Gerson i hidrogen peroksid" (na engleskom) dovela nas je do tročasovnog predavanja koje je održala 2003. na Koledžu za naturopatsku medicinu (the College of Naturopathic Medicine) u Londonu. Video koji je podeljen na Fejsbuku je isečak iz predavanja koji počinje na 2:41:46. Snimak su u januaru 2022. na društvenim mrežama delili korisnici na engleskom jeziku i proverile su ga organizacije Ful fakt i Ju-Es-Ej Tudej.
Šarlot Gerson je ćerka Maksa Gersona (Max Gerson) koji je dvadesetih i tridesetih godina prošlog veka razvio takozvanu "Gerson terapiju" - kontroverzni način lečenja raka i drugih bolesti za čiju uspešnost naučnici do sada nisu pronašli dokaze, o čemu možete pročitati ovde i ovde.
Šta je H2O2 i da li može da 'ubije rak'?
Vodonik peroksid (Hydrogen peroxide - H2O2) je hemijska supstanca svetlo plave boje, bezbojna u razređenoj formi, sa malo oštrim mirisom.
“Iako niske koncentracije vodonik peroksida mogu biti korišćene za dezinfekciju kože, on nema ulogu u lečenju raka. Zapravo, visoki nivoi vodonik peroksida na koži mogu izazvati stvaranje opekotina ili plikova, a gutanje može biti još opasnije", rekla je za AFP 5. jula 2022. onkološkinja i glavna urednica internet stranice Cancer.net Đoti Patel (Jyoti Patel).
"Neka istraživanja su čak pokazala da vodonik peroksid može omogućiti bujanje raka," dodala je ona. Na primer, u ovom istraživanju je objašnjeno da "nekoliko nezavisnih dokaza" sugeriše da vodonik peroksid koji proizvode određene ćelije može funkcionisati kao "đubrivo" u olakšavanju rasta tumora i metastaza, podstičući ubrzano starenje, oštećenje DNK, upalu i metabolizam raka.
I Eliz Bonvin (Elise Bonvin), molekularni biolog iz Brisela koja se bavi istraživanjem onkologije, rekla je u mejlu za AFP 4. jula 2022. da "iako se H2O2 koristi za keratoze (ne rak), prema mojim saznanjima nije naučno dokazano da H2O2 može biti lek za rak".
Bonvin je ukazala na ovaj članak koji je sažeo dve studije o upotrebi hidrogen peroksida za uklanjanje seboreičnih keratoza. Seboreične keratoze su česti nekancerozni (benigni) izrasci na koži koji se sve više pojavljuju kako ljudi stare. Bezopasni su, nisu zarazni i ne zahtevaju lečenje.
U Nacionalnom institutu za rak (NCI), vodećoj američkoj agenciji za istraživanje raka čiji je posao i prikupljanje i širenje naučno utemeljenih informacija o raku zasnovanih na dokazima, za AFP su rekli da ni oni nisu našli dokaz za ovu tvrdnju.
"Ispostavilo se iz pretrage našihi zvora da NCI nema nijednu informaciju koja podupire ovu tvrdnju," odgovorili su iz tima ove agencije za AFP Činjenice 2. jula 2022.
Na pitanje o upotrebi H2O2 za lečenje raka, medijski tim Hrvatske lige protiv raka odgovorio je AFP-u u mejlu 30. juna 2022: "Ne podržavamo nedokazane i alternativne metode liječenja."
"H2O2 u zavisnosti od koncentracije može biti toksičan za ćelije, uključujući i tumorske ćelije, ali prema mojim saznanjima, H2O2 ne targetira specifično ćelije raka," kaže za AFP Činjenice Natali Džejkobs (Nathalie Jacobs) profesorka imunologije i virusologije na Univerzitetu u Liježu.
Džejkobs je objasnila da je jedno malo kliničko ispitivanje o lokalnoj primeni na kost oštećenu rakom pokazalo da dodatno čišćenje sa H2O2 šupljine u kosti nastale nakon uklanjanja raka može da pomogne smanjenju rizika od povratka tumora kada se ta šupljina popuni cementom za kost. To, međutim, nema nikakve veze sa utrljavanjem u kožu.
"Prema mom mišljenju, jedini efekat koji ćete primetiti nakon primene H2O2 na kožu" je "izbeljivanje dlaka", napisala je AFP-u u mejlu 4. jula 2022. Džejkobs, koja predaje imunologiju tumora.
Šta kažu dermatolozi?
Pitali smo i dermatologe o ovoj tvrdnji i šta bi se dogodilo ako bi neko utrljavao H2O2 na kožu jednom ili dva puta dnevno.
"Ta tvrdnja je netačna. Vodonik peroksid nije lek za kancerozno tkivo. On zapravo može usporiti lečenje rane i uništiti zdrave ćelije. U dermatologiji ga čak ni ne preporučujemo za zbrinjavanje rane", kaže doktorka Loren Ploh (Lauren Ploch), dermatološkinja u američkim gradovima Augusta i Aiken.
Upitana šta bi mogle biti posledice ukoliko se H2O2 redovno utrljava u kožu, dr Ploh, koja je i članica Udruženja američke akademije dermatologije (AADA), napisala je u mejlu AFP-u 30. juna 2022: "To zavisi od koncentracije vodonik peroksida. Redovna upotreba može izazvati iritaciju kože, osip, plikove i/ili opekotine".
Dr Lidija Kandolf-Sekulović, profesorka na VMA i načelnica Klinike za dermatologiju na Vojnomedicinskoj akademiji kaže da "nažalost nema dokaza da vodonik peroksid moze da se koristi na ovaj način (čak ni) za lečenje raka kože".
Kandolf-Sekulović, specijalistkinja dermatologije sa supspecijalizacijom iz onkologije, rekla je AFP-u 30. juna 2022. da je u toku jedno malo istraživanje koje ispituje da li visoka koncentracija hidrogen peroksida od 30% može imati pozitivni uticaj na bazocelularni karcinom kože, određenu vrstu raka kože. To, međutim, znači da "će se tek 2023. videti na malom broju pacijenata u istraživanju faze 2 da li uopšte ima bilo kakve efikasnosti ovog rastvora", dodala je.
I Bonvin ukazuje na ovo istraživanje, nadajući se da će to "zatvoriti raspravu o takvoj upotrebi".
Istraživači, međutim, trenutno tek okupljaju učesnike i očekuje se da faza 2 bude završena do marta 2023. Faza 2 istraživanja, inače, odnosi se na klinička ispitivanja koja prikupljaju preliminarne podatke o tome da li lek pomaže ljudima koji imaju određeno stanje ili bolest (drugim rečima efikasnost leka). U ovoj fazi kliničkih ispitivanja ocenjuje se bezbednost i proučavaju kratkoročne štetne nuspojave.
Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas