
Ne, ovaj video ne pokazuje mesto gde se Atlantski i Tihi okean ‘spajaju ali se ne mešaju’
- Članak je star više od godinu dana.
- Objavljeno 18. marta 2021. u 13.28
- Za čitanje potrebno 4 minuta
- Od: AFP Meksiko
- Prevod i prilagođavanje Katarina SUBASIC , AFP Belgrade
Copyright © AFP 2017-2025. Za svaku vrstu komercijalne upotrebe ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovde za više informacija.
“Kada se nadjete na spoju dva okeana Atlanskog i Tihog, negde ispod Čilea. Dodiruju se ali se ne mešaju. Različite boje, struje, temperature, saliniteta,” navodi se u jednoj od objava na srpskom. Prema podacima Fejsbuka, srpski korisnici su podelili objave sa tim videom skoro 10.000 puta od 13. marta 2021. Na drugim jezicima, međutim, video je postao viralan još 2018, kada je AFP Factual proverio priču koja stoji iza snimka.
“Užasno je da ljudi mogu da ukradu video i iznesu lažne tvrdnje o njemu,” rekla je AFP-u u septembru 2018. preko Fejsbuk mesindžera autorka originalnog videa Marijan Stiv-Pirson (Maryan Steve-Pearson), stanovnica Sijetla.
U to vreme je jedna Fejsbuk objava sa ovim videom podeljena više od milion puta sa netačnim potpisom na engleskom. Video je takođe objavljen na španskom sa opisom “gde se dva okeana sastaju,” kao i na italijanskom, francuskom i Hindu jeziku.

Video Stiv-Pirsonove snimljen je 2. jula 2015. u tesnacu Džordžije, blizu Vankuvera u Kanadi. Stiv-Pirson je snimala dok je prelazila tesnac na trajektu kanadske kompanije BC Ferries.
Stiv-Pirson je svoj video na Jutjubu nazvala “Kada se reka sastaje sa okeanom,” što se odnosilo na reku Frejzer (Frazer River) koja prolazi kroz Britansku Kolumbiju i teče u tesnac Džordžija u blizini grada Vankuvera, gde se uliva u Tihi okean.
Njen Jutjub video imao je više od 247.000 pregleda, što je mnogo manje nego drugi Jutjub nalozi gde je bio postavljen pod obmanjujućim naslovom “gde se okeani sastaju pod vodom”.
“Shvatila sam da je postao viralan kad sam videla jedan sa oko 10 miliona pregleda i hiljadama komentara,” objasnila je Stiv-Pirson. Ona se žalila Jutjubu zbog narušavanja njenih autorskih prava i platforma je obrisala tu verziju videa. Međutim, kako bi bile ukinute sve druge verzije, Stiv-Pirson je trebalo da ih analizira jednu po jednu i ukaže koji se tačno segmenti poklapaju sa njenim videom.

“Očigledno je da je snimljen u Vankuveru pošto video prikazuje brod kompanije BC Ferries,” objasnila je računovođa iz Sijetla, izražavajući žaljenje što je njen video upotrebljen da širi lažne ideje.

Priča o okeanima
Dve godine pre nego što je Stiv-Pirsonova putovala u Kanadu, 2013. godine internet stranica Ankoradž Dejli Njuz (Anchorage Daily News) objavila je članak u kome pojašnjava poreklo priče o dva okeana koji se sastaju. U tekstu se objašnjava da je ova dezinformacija proizašla iz fotografije koju je snimio Ken Bruland, profesor okeanologije na Univerzitetu Kalifornija u Santa Kruzu, u Sjedinjenim Državama. Bruland je, sa dvojicom kolega Endrju Skrotom (Andrew Schroth) i Džonom Krusiusom (John Crusius) 2007. godine putovao u Zaliv Aljaske, više od hiljadu kilometara severno od mesta gde je Stiv-Pirson snimila svoj video, da analizira prisustvo gvožđa u vodi. Prema Brulandovom objašnjenju za Ankoradž Dejli Njuz, što je kasnije upotrebila internet stranica za proveru činjenica Snopes, razlika u boji između dva dela vode je zbog njihovog sastava. Iako različit sastav vode ne sprečava dva dela da se pomešaju, to ipak odlaže proces.
Oticanje glečera je jedan način na koji sastav može biti izmenjen, kad reke prime teške sedimente, kao što su glina i gvožđe, od obližnjih glečera. Taj proces odlaže ulivanje rečne vode u okean.

Slana i sveža voda se mešaju ali otežano
Kako objasniti ovaj fenomen da se dve vode sastaju ali se ne mešaju? Na upit AFP-a, An-Sofi Kremer (Anne-Sophie Kremeur), asistentkinja profesora na Univerzitetu Bordo, ukazala je da se čini da dve vode koje se sastaju imaju različit sastav.
“Sastav vode je karakterisan njenom temperaturom i salinitetom,” drugim rečima “sadržajem mineralnih soli u masi vode,” objasnila je ova okeanografkinja. Međutim, “sveža voda” koja potiče od reka i glečera “ima mnogo niži salinitet od vode okeana,” što znači da se “mase tih voda ne mešaju lako,” rekla je ona.
Prema njenim rečima, razlika u boji između dve vode povezana je sa “aktivnošću fitoplanktona.” “Što je voda bogatija fitoplanktonom, to je zelenija,” rekla je istraživačica AFP-u u decembru 2020. “Gvožđe” koje dolazi sa kontinenta (reke ili voda sa kontinentalnih glečera) ili iz atmosfere (saharska prašina na primer), može biti “element koji podstiče metabolizam fitoplanktona,” rekla je ona.
Razlika u boji, iako impresivna, je dakle “prilično česta u svim okeanima pošto okeansku zonu karakterišu značajne razlike u nutritijenima,” dodaje okeanografkinja.
Govoriti kao u ovim Fejsbuk objavama da se dva okeana “sastaju” za Kremer je takođe “nonsens,” zato što se samo vode od kojih se sastoje mogu sastati. “Okean odgovara geografskoj oblasti gde se može formirati masa vode koja prolazi između različitih oblasti u svetu,” navodi istraživačica i koristi analogiju da bi pojasnila svoj stav: “dve zemlje se ne sastaju na jednoj geografskoj tački, ali njihovi stanovnici da.”
Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas