Kineska ljudska kosa ne uvozi se kao prehrambeni aditiv za peciva u Bosni

U jednoj objavi na bosanskom, koja je u avgustu 2023. podeljena na društvenim mrežama na hiljade puta, navodi se da se prehrambeni aditiv koji se koristi za produženje svežine hleba i peciva pravi od ljudske kose iz Kine. Istraga AFP-a je, međutim, utvrdila da je to netačno: iako L-cistein (poznat i kao E920) tehnički može da se proizvede od ljudske kose, ta praksa je sada zabranjena u Kini, a upotreba stabilizatora brašna napravljenog od ljudske kose u Bosni je takođe nezakonita. Stručnjaci su potvrdili da se zabranom upotrebe L-cisteina napravljenog od ljudske kose bosanski standardi za bezbednost hrane poklapaju sa onim koje ima Evropska unija, a da Kina ne dozvoljava ovu formu proizvodnje od 2004. godine.

"Vrlo često u kroasanima i u pecivima koja dugo traju može se naći jedan vrlo zanimljiv aditiv E920 il E921 to je L-cistein/L-cistin i znate od čega se on proizvodi? On se proizvodi od kineske kose," kaže Valdet Peštalić, zvaničnik Agencije za certificiranje halal kvalitete Bosne i Hercegovine, u videu podeljenom gotovo 7.000 puta na Fejsbuku, Jutjubu, Instagramu i TikToku.

Preko videa se može pročitati natpis: "Jedemo peciva u kojima je kineska kosa!?" i "Kineska kosa u kroasanima - Valdet Peštalić - šta mi zapravo jedemo?", uz različite heštegove koji aludiraju da se ovaj aditiv napravljen od ljudske kose koristi za hranu u Bosni i Sandžaku, delu Srbije uglavnom naseljenom Muslimanima. U toku je rasprava (ovde i ovde) da li bi takav aditiv bio prihvatljiv po propisima halal ishrane za muslimanske potrošače, koji izbegavaju i svinjetinu i alkohol u skladu sa tradicijom svoje religije.

Međutim, istraga AFP-a je pokazala da je Peštalićeva tvrdnja netačna: bosanski prehrambeni propisi, usklađeni sa Evropskom unijom, kao i u susednoj Srbiji, izričito zabranjuju upotrebu L-cisteina napravljenog od ljudske kose. U međuvremenu, Kina je 2004. godine u svojim propisima i standardima za bezbednost hrane zabranila upotrebu ljudske kose kao sirovine u proizvodnji prehrambenih proizvoda, rekao je AFP-u jedan regulatorni analitičar. Drugi aditiv pomenut u videu, L-cistin ili E921, nije na listi odobrenih prehrambenih aditiva ni u EU, niti u ove dve balkanske zemlje.

Slična tvrdnja, da je EU odobrila L-cistein (E920) napravljen od ljudske kose, kružila je u martu 2023. u Bugarskoj i AFP ju je razobličio.

Image
Skrinšot netačne Fejsbuk objave napravljen 14. septembra 2023.

Proizvodnja L-cisteina

Kao što je objašnjeno u ovom istraživanju iz 2014. koje su naučnici iz Malezije objavili u Međunarodnom časopisu biotehnologije za velnes industrije (the International Journal of Biotechnology for Wellness Industries), L-cistein se koristi u prehrambenoj industriji kao aditiv za brašno koji razbija gluten, smanjujući njegovu lepljivost i olakšavajući gnječenje testa.

"Kad je reč o pecivu, L-cistein je jedna od osnovnih komponenti pšeničnog proteina (pšeničnog glutena). Ponekad, iako u veoma malim količinama, L-cistein može biti dodat testu da razbije gluten koji se nalazi u brašnu", rekao je AFP-u u martu 2023. Dominik Anrakt (Dominique Anract), predsednik Evropske konfederacije nacionalnih organizacija pekara i poslastičara ( CEBP).

"Testo može postati mnogo lakše zahvaljujući tome," dodao je Anrakt.

On je objasnio da se L-cistein može dobiti na različite načine, uključujući iz životinjskih i biljnih proteina. "Posebno visoki nivoi se nalaze u keratinu, grupi različitih vlaknastih proteina nerastvorljivih u vodi", rekao je on AFP-u.

"U skladu sa tim, ptičje perje ili životinjska dlaka su nekad bili važan izvor proizvodnje L-cisteina. Teoretski moguća proizvodnja od ljudske kose naravno nije dozvoljena propisima o hrani," dodao je on, ističući da se danas L-cistein sve češće proizvodi sintetički ili fermentacijom.

Image
Fotografija od 15. novembra 2022. prikazuje čokoladne kroasane izložene u jednoj pekari u okolini Pariza ( AFP / Stefan de SAKUTIN)

Upotreba L-cisteina u Evropi i Bosni

Prema navodima ovog francuskog istraživanja iz 2018, većina L-cisteina dobija se industrijski hidrolizom životinjskih tvari, uključujući živinsko perje.

"Uprkos rastprostranjenom verovanju, malo je dokaza da se ljudska kosa koristi kao izvor i njegova upotreba je izričito zabranjena u Evropskoj uniji (odluka Evropske komisije 2000/63/)," napisali su istraživači.

"Ljudska se kosa ne smije koristiti kao izvor za ovu tvar," navodi se u bosanskom Pravilniku o prehrambenim aditivima iz 2021. u vezi sa L-cisteinom odnosno aditivom E920, usklađenom sa propisima EU.

Slično, u srpskom Pravilniku o prehrambenim aditivima takođe je izričito navedeno da ljudska kosa ne može da se koristi za dobijanje L-cisteina (E920), rekao je AFP-u u mejlu 6. septembra 2023. Ivan Stanković, profesor Beogradskog univerziteta i stručnjak JECFA, komiteta za prehrambene aditive Organizacije za hranu i poljoprivredu UN (FAO) i Svetske zdravstvene organizacije (WHO). "L-cistin (E921) nije na Pozitivnoj listi aditiva i ne može da se koristi kao aditiv u hrani," dodao je on.

Kina je najveći svetski proizvođač

Prema rečima Džerija Vanga (Jerry Wang), regulatornog analitičara portala ChemLinked, trenutni kineski Nacionalni standardi za bezbednost hrane za aditiv L-cistein ne uključuju ljudsku kosu kao prihvatljiv izvor.

"Osim toga, još 2004. godine Kina je objavila obaveštenje da se izričito zabranjuje upotreba ljudske kose kao sirovine u proizvodnji prehrambenih proizvoda. Moguće je da je pre nekoliko decenija, pre nego što je tržište regulisano, ljudska kosa bila korišćena kao jedna od tradicionalnih metoda. Međutim, važno je istaći da trenutni propisi izričito zabranjuju takvu praksu", rekao je Vang AFP-u u mejlu od 13. septembra 2023.

Upotreba ljudske kose nije navedena u propisima za proizvodnju L-cisteina (arhivirani link ovde), ali u specifikacijama se navodi da su životinjska dlaka i perje dozvoljeni.

Istraživanje tržišta L-cisteina upućuje na kinesku kompaniju Šajn star (Hjubei) biološki inženjering (Shine Star (Hubei) Biological Engineering) kao jednog od glavnih svetskih proizvođača. Na internet stranici o svojim proizvodima, kompanija navodi L-cistein među prehrambenim aditivima i amino kiselinama koje ne sadrže GMO i vegetarijanske su. Kompanija svoje proizvode izvozi u Severnu Ameriku, Evropu i Aziju.

Prema rečima Vanga, Kina je najveći svetski proizvođač L-cisteina.

"Životinjska dlaka se najčešće koristi kao sirovina u tradicionalnom načinu proizvodnje. Na drugoj strani, proizvođači u Nemačkoj i Japanu uglavnom su usvojili metode fermentacije i dominiraju tržištem L-cisteina koji se koristi u medicini i kozmetici," rekao je on.

Deset najvećih kineskih izvoznih destinacija za L-cistein 2022. godine su bili Italija, Indija, SAD, Južna Koreja, Rusija, Španija, Japan, Vijetnam, Holandija i Nemačka, dodao je Vang.

Šišanje u hramovima?

Peštalić u videu takođe tvrdi da u Kini "postoje posebni hramovi gdje se oni šišaju na ćelavo" i da je "evo na Diskaveriju nedavno bila reportaža na koji način se od kineske kose pravi ovaj aditiv".

Koristeći naprednu pretragu AFP nije pronašao pomen posebnih hramova gde se prikuplja kosa za proizvodnju L-cisteina ni u Kini, niti bilo gde drugde. Postoje izveštaji o postojanju posebnih hramova za prikupljanje kose u Indiji (arhivirani link ovde), ali ona se koristi za pravljenje perika.

"Iako je tačno da ljudska kosa može biti izvor za proizvodnju L-cisteina, ideja da se kosa nabavlja u posebnim hramovima gde se ljudi šišaju na ćelavo za ovu namenu je potpuna glasina i prilično apsurdna," rekao je Džeri Vang.

AFP je pitao i Diskaveri kanal (Discovery Channel) da li su objavili reportažu o ljudskoj kosi koja se koristi za proizvodnju ovog aditiva.

"Naš programski tim je istražio kao što je traženo, ali čini se prilično neverovatnim da je ta tvrdnja došla iz emisije koja je emitovana na Diskaveriju," rekla je AFP-u u mejlu od 6. septembra 2023. Mabeli Brains (Mabelie Bruijns), koja je zadužena za komunikacije u kompaniji Vorner Bros. Diskaveri (Warner Bros. Discovery) za centralnu Evropu, Bliski istok i Tursku.

Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas