Video klip zemljotresa snimljen iz vozila je stari snimak iz Japana a ne iz Turske 2023.

Snimak napravljen iz jednog vozila na putu pored zgrada je podeljen na stotine puta uz netačnu tvrdnju da prikazuje momenat kada je zemljotres pogodio Tursku 6. februara 2023. godine. Tokom i nakon razornog zemljotresa u Turskoj i Siriji je stradalo više hiljada ljudi. Međutim, taj video je zapravo snimljen u Tokiju i kruži internetom barem od 2019. godine. Ovo je još jedan primer kako se u vremenima šokantnih događaja pojavljuju slike i snimci koji nisu nastali tokom tih zbivanja.

"Snimak Uživo sa kamere unutar automobila u Turskoj," piše u opisu video klipa postavljenog 6. februara 2023. godine na Fejsbuku i podeljenog preko 400 puta za tri dana. Taj snimak na kojem se vidi kako se put i zemlja jako tresu je podeljen i u drugim postovima uz istu netačnu tvrdnju da je zabeležen u Turskoj tokom prirodne katastrofe koja je pogodila tu zemlju u ranim satima tog dana. Podeljen je i na drugim jezicima poput arapskog.

Image
Skrinšot netačne objave na Fejsbuku napravljen 9. februara 2023.

Uradili smo obrnutu pretragu slike uz pomoć besplatnog alata InVID/ViVerifaj (InVID/WeVerify) koji omogućava da se lako prave skrinšotovi video snimka objavljenog na društvenim mrežama. Zatim se skrinšotovi koriste za obrnutu pretragu, na primer preko Gugl lensa, sličnih snimaka objavljenih na internetu. Ta pretraga je dovela do snimka objavljenog na Jutjubu 19. februara 2019. godine uz opis na Japanskom koji glasi: "Metropolitan autoput Route 6 u vreme zemljotresa 3. '11. Deo 3".

Image
Skrinšot sa alata InVID/ViVerifaj napravljen 9. februara 2023.
Image
Skrinšot rezultata obrnute pretrage slike na Gugl lensu napravljen 9. februara 2023.

 

 

Na snimku objavljenom na Jutjubu piše datum snimanja (11. marta 2011. godine) i navedene su tačne GPS koordinate: 35°41'49.47"N; 139°47'29.78"E.

Image
Skrinšot snimka objavljenog na Jutjubu napravljen 9. februara 2023. godine

Pretraga ovih koordinata na Gugl mapi dovela je do istog mesta u Tokiju. AFP nije mogao nezavisno da potvrdi datum kada je video snimljen. Međutim, slike uličnog prikaza na Gugl mapama pokazuju da je snimljen pre jula 2015, pošto su te godine promenjeni balkoni koji se vide u pozadini videa. Balkoni su bili identični 2012. godine, što je najraniji snimak dostupan na Gugl mapi. Nekoliko podudarajućih elemenata je AFP označio na skrinšotovima ispod:

Image
Skrinšotovi snimka objavljenog na Jutjubu (gore) i uličnog izgleda na Gugl mapi 2012. godine (dole) napravljeni 9. februara 2023.

Datum koji se pominje na snimku odgovara danu kada su zemljotres jačine 9 stepeni Rihterove skale, a potom cunami, pogodili Japan 11. marta 2011. godine. Preko 18.000 ljudi je poginulo, što ovu prirodnu katastrofu čini jednom od deset najsmrtonosnijih zemljotresa u 21. veku.

U Turskoj i Siriji je, tri dana nakon zemljotresa jačine 7.8 stepen Rihterove skale, broj poginulih porastao do 17.500.

Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas