
Medlin Olbrajt nije preminula 20. marta 2022.
- Članak je star više od godinu dana.
- Objavljeno 23. marta 2022. u 17.41
- Ažurirano 23. marta 2022. u 21.57
- Za čitanje potrebno 5 minuta
- Od: Katarina SUBASIC, AFP Beograd
Copyright © AFP 2017-2025. Za svaku vrstu komercijalne upotrebe ovog sadržaja potrebna je pretplata. Kliknite ovde za više informacija.
"Kako javljaju američki mediji, rano jutros nakon kraće i teške bolesti u osamdeset petoj godini preminula je američka političarka Medlin Olbrajt," navodi se u članku objavljenom na srpskom blogu 20. marta 2022, koji je podeljen više od 1.000 puta na Fejsbuku. Članci sa istom tvrdnjom objavljeni su na još nekim blogovima kao ovde i ovde i u nekim Fejsbuk objavama kao ovde i ovde.
Neki korisnici nisu krili da tvrdnju smatraju "dobrim vestima": "Kritikuju nas pojedini da najčešće objavljujemo crne vijesti, saobraćajke, ubistva i slično... Evo za promjenu malo vedrija vijest: PREMINULA Medlin Olbrajt," napisao je jedan korisnik u objavi. Drugi je napisao: "Preminula je Zlo od žene Medlin Olbrajt srecno joj bilo". U komentarima, korisnici su pozdravili ono za šta su verovali da je tačna informacija: "Toliko dugo sam čekao ovaj dan...konacno neke lijepe vijesti." "Bože mi oprosti, osećam radost što je umrla veštica," napisao je drugi.
Potpuno ista tvrdnja objavljena je na Tviteru gotovo mesec dana ranije, 23. februara 2022.
Tvrdnja, međutim, u trenutku kad je objavljena nije bila tačna, pokazala je istraga AFP-a. Kako je u sredu 23. marta u 19:30 saopštila njena porodica, Medlin Olbrajt preminula je "ranije u toku dana", a nakon objavljivanja ovog članka i tri dana nakon što je tvrdnja postavljena online.

Iako članci i objave citiraju "američke medije" nismo uspeli da pronađemo takav izveštaj od 20. marta ili ranije ni u jednom pouzdanom mediju u SAD-u. Iste tvrdnje o smrti Olbrajtove kao u srpskoj verziji ponovljene su u ovom članku na engleskom, ali za razliku od srpskih objava i članaka, ovaj na engleskom jasno stavlja do znanja da je glasina prevara i da je Olbrajtova "u dobrom stanju" i da se "ispostavilo da je izveštaj o njenoj smrti prevara, a da je ona još živa".
Medlin Olbrajt, koja je bila prva žena na poziciji državnog sekretara SAD-a od 1997. do 2001. godine, bila je predsedavajuća Olbrajt Stounbridž grupom (Albright Stonebridge Group), konsultantskom i komercijalnom diplomatskom firmom sa sedištem u Vašingtonu. Ona je bila i profesorka diplomatije na Fakultetu za spoljne poslove Džordžtaun univerziteta. Predsedavala je i Nacionalnim demokratskim institutom, bila je predsednica Fondacije stipendije Truman i počasna predsedavajuća Svetskim savetom za izbeglice. Imenovana je 2021. za predsedavajuću Odbora za odbrambenu politiku, grupu zaduženu za pružanje saveta i mišljenja sekretaru odbrane.
Do popodneva 23. marta, kada je ovaj članak objavljen, nijedna od ovih organizacija na svojoj internet stranici nije pomenula smrt Medlin Olbrajt, uključujući i zvaničnu stranicu američke Vlade gde se nalazi njena biografija kao bivše državne sekretarke. AFP je kontaktirao nekoliko njih, ali nam je sa Univerziteta Džordžtaun rečeno da "svi medijski upiti za Olbrajtovu idu preko medijske službe u Olbrajt Stounbridžu".
Ana Neubi (Anna Newby), viša direktorka odeljenja za komunikacije u Olbrajt Stounbridžu kratko je odgovorila na AFP-ov zahtev za komentar: "Glasine koje vidite u vezi sa sekretarkom Olbrajt nisu tačne," napisala je u mejlu 22. marta 2022.
Osim toga, Olbrajt je govorila za članak internet stranice Šer Amerika (Share America) o svom "nekonvencionalnom i efektivnom alatu za diplomatiju u ime Amerike: značkama koje je nosila na reveru svojih sakoa". Članak je objavljen 23. marta 2022. ujutru, tri dana nakon što je tvrnja o njenoj navodnoj smrti objavljena onlajn, bez reči o smrti Olbrajtove. U svom odeljku O nama, Šer Amerika je opisan kao platforma američkog Ministarstva spoljnih poslova za komuniciranje američke spoljne politike širom sveta.
Medlin Olbrajt potpisala je i komentar objavljen u Njujork tajmsu 23. februara 2022, dan pre ruske invazije na Ukrajinu. Kao deo kampanje "Mesec istorije žena", Nacionalni muzej američke diplomatije podelio je 21. marta 2022. na svom Tviter nalogu priču o državnim sekretarkama SAD-a, uključujući i o Olbrajtovoj. Nigde nije pomenuto da je ona preminula.
The U.S. has had three women serve as Secretary of State: Madeleine Albright, Condoleezza Rice, and Hillary Rodham Clinton. Learn more about the journey that each of these trailblazing women took to become America’s top diplomat. #WomensHistoryMonthhttps://t.co/VijhH2zvGS
— National Museum of American Diplomacy (@NMADmuseum) March 21, 2022
Na kraju, do saopštenja porodice 23. marta u večernjim satima, nijedan veliki svetski medij, uključujući AFP, nije izvestio o tome. Smrt Medlin Olbrajt u sredu uveče je udarna vest u većini medija širom sveta.
"Slomljenog srca objavljujemo da je dr Medlin K. Olbrajt, 64. državni sekretar SAD-a i prva žena na toj poziciji, preminula ranije danas," navodi se u saopštenju porodice objavljenom na Tviter nalogu Medlin Olbrajt. Kao i druge novinske agencije i onlajn mediji, AFP je ovu vest objavio kao udarnu pod oznakom hitno. Njena ćerka Ana potvrdila je da je Olbrajtova preminua u Vašingtonu od kancera u sredu, izvestio je Njujork Tajms.

Olbrajt i Srbija
Dok je bila državna sekretarka SAD-a od 1997. do 2001. Medlin Olbrajt je bila duboko uključena u rešavanje kosovske krize i bila je jedan od ključnih igrača u mirovnim pregovorima Srbije i kosovskih Albanaca u Rambujeu u januaru 1999, koji su propali i doveli do tromesečnog NATO bombardovanja tadašnje Savezne Republike Jugoslavije. Od tada u Srbiji vlada jak sentiment protiv NATO-a, koji se dodatno povećao sa početkom rata u Ukrajini, budući da ga mnogi vide kao konflikt između Rusije i NATO-a.
Mnogi Srbi i lokalni mediji smatraju Olbrajtovu "najomraženijom stranom političarkom" i veruju da mrzi Srbe, što je ona negirala.
23. mart 2022. Tekst je ažuriran vešću da je Medlin Olbrajt preminula koja je objavljena nakon publikovanja ovog članka
Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?
Kontaktirajte nas