Demonstranti protiv policijskog nasilja nisu pustili divlje životinje na ulice Francuske

Nekoliko video snimaka objavljenih na društvenim mrežama širom regiona prikazuje lavove, gorile, zebre, slonove i druge životinje kako navodno trče po francuskim gradovima uz tvrdnju da su ih iz zooloških vrtova pustili demonstranti koji su protestovali zbog ubistva tinejdžera porekla u junu 2023. Ovo je netačno; klipovi prikazani u video snimcima su svi nastali pre protesta i nemaju nikakve veze sa njima, pri čemu su samo neki snimljeni u Francuskoj.

U objavama na Fejsbuku ovde ili ovde, ili na Telegramu ovde, tvrdi se da su životinje, snimljene u urbanim okruženjima, demonstranti pustili iz zoološkog vrta u Parizu ili nekom drugom, neimenovanom francuskom gradu. Raznovrsni snimci prikazuju lavove kako danju hodaju putem između automobila i slonove kako se rvu ispred zaustavljenih vozila, dok se u drugim vide zebra, nosorog ili lavovi kako se noću kreću po gradu, uz brojne druge životinje.

Svi video klipovi životinja na ulicama koje smo pronašli snimljeni su pre protesta koji su počeli u Francuskoj nakon što je sedamnaestogodišnji Nahel M. ubijen kada ga je 27. juna 2023. zaustavila saobraćajna policija. Zabeleženo na amaterskim snimcima, ubistvo Nahela sa bliske udaljenosti (arhivirani link ovde) koje je počinio policajac na motociklu prilikom zaustavljanja u saobraćaju u Nantereu, potreslo je državu. Smrt tinejdžera pokrenula je nekoliko dana nasilnih protesta, razaranja javnih zgrada i pljačke u mnogim francuskim gradovima.

Neke od životinja prikazane u videima snimljene su u drugim državama. Osim toga, nijedna životinja nije puštena iz bilo kog od dva zoološka vrta u Parizu.

"Pobunjenici u Francuskoj pustili su,životinje iz zoo vrta.Na ulicama su viđene zebre,slonovi i lavovi," napisao je jedan od korisnika. "U neredima u Parizu su neki idioti ušli u zoološki vrt i pustili životinje na slobodu...lavovi su na ulicama grada...", tvrdi drugi.

Image
Skrinšot netačne Fejsbuk objave napravljen 24.jula 2023.

Slične objave deljene su na više jezika, između ostalog na hrvatskom, engleskom, francuskom i bugarskom. AFP ih je već razobličio, između ostalih, na engleskom i francuskom.

"Ovi prizori, uz obmanjujuće informacije, snimljeni su tokom incidenata koji su se dogodili pre nekoliko godina, u Francuskoj ili u inostranstvu, a životinje nisu iz zooloških vrtova," rekli su za AFP u mejlu 6. jula 2023. u jednom od dva pariska zoološka vrta (Parc Zoologique de Paris).

"Nacionalni prirodnjački muzej brine da nijedna životinja iz pariskog Zoološkog vrta ili Menažerije, zoološkog dela Botaničke bašte, ne luta pariskim ulicama ili (regionom) Ile-de-France", rekli su u zoološkom vrtu. "Za bezbednost životinja, posetilaca i Parižana u potpunosti se brinu timovi i infrakstruktura".

Lavovi na ulicama

Jedan od videa prikazuje lavove kako hodaju ulicom u kojoj se nalaze brojni zaustavljeni automobili. Obrnutom pretragom slika, AFP je pronašao iste snimke objavljene u oktobru 2020. na Fejsbuku, Jutjubu i drugim platformama (arhivirano ovde, ovde i ovde). U nekim opisima se navodi kako video prikazuje Knousli safari park (Knowsley Safari Park), turističku atrakciju pored Preskota u Engleskoj.

Image
Skrinšot obmanjujućeg videa (levo) i objave na Fejsbuku iz oktobra 2020. (desno) napravljen 18. jula 2023.

Vozila na snimku izgledaju kao da voze levom stranom, a AFP je potvrdio i da je registarska oznaka na automobilu prikazanom na snimku - koja izgleda kao britanska registarska tablica - zaista registrovana u Ujedinjenom Kraljevstvu. Jan Djuk (Ian Duke), marketing menadžer Knousli parka, potvrdio je mejlom AFP-u da su lavovi iz videa zaista snimljeni u tom safari parku.

U Fejsbuk objavi jedne korisnice iz Crne Gore, na samom kraju ovog videa je kratki klip dva slona koji se rvu na putu ispred kolone automobila. Obrnutom pretragom pronašli smo taj video u jednom izveštaju objavljenom 7. aprila 2021: "Dva slona mužjaka zaustavila su saobraćaj na ruralnom putu na Tajlandu boreći se oko prava na ženku", navodi se u izveštaju (arhivirani link ovde). Video upotrebljen u netačnim objavama na društvenim mrežama je, međutim, preokrenut da stvori sliku kao u ogledalu. Isto smo uradili sa skrinšotom iz videa u izveštaju, koristeći program za proveru InVID, kako bismo dokazali da je reč o istom videu:

Image
Skrinšot iz netačne Fejsbuk objave (levo) i snimak izveštaja iz 2021 preokrenut uz pomoć InVid programa, napravljen 24. jula 2023.

Još jedan video klip sa lavovima, koji prikazuje čopor kako noću hoda ulicom, takođe je netačno prikazan u objavama na društvenim mrežama. Originalni snimci nadzornih kamera (arhivirani link ovde) prikazuju lavove u Gujaratu u Indiji u februaru 2023, o čemu su pisali i mediji (arhivirani link ovde). Ovaj snimak je prethodno deljen na društvenim mrežama na arapskom uz natpis: "Pariz nakon što su životinje pobegle iz zoološkog."

Image
Skrinšot obmanjujućeg videa (levo) i Fejsbuk objave iz februara 2023. u kojoj se navodi da je snimak iz Gujarata (desno), napravljen 18. jula 2023.

Jedna scena u jednom od videa prikazuje zebru kako trči niz ulicu dok je prate dva ponija i osoba na motociklu. Obrnuta pretraga slika otkriva da je video snimljen u aprilu 2020. (arhivirani link ovde), kada su, prema novinskim izveštajima (arhivirani link ovde), životinje pobegle u pariska predgrađa iz cirkusa u Ormeson na Marneu (Ormesson-sur-Marne) u Francuskoj. Francuski dnevni list Le Parisien objavio je snimak na Jutjubu (arhivirano ovde).

Image
Skrinšot obmanjujuće Fejsbuk objave (levo) i videa koji je objavio Le Parisien 2020. (desno), napravljen 18. jula 2023.

Jedan od isečaka u jednom videu prikazuje nosoroga kako zbunjuje prolaznike nasred ulice. Originalni video (arhivirani link ovde) snimljen je u novembru 2019. "na marginama Nacionalnog parka Čitvan (Chitwan) u Nepalu," prema objavi podeljenoj na Facebooku. AFP je identifikovao znakove na ulici, uključujući i oznaku Hotela Pikok (Peacock) i prodavnice odeće Koshil (Coshelee), što je potvrdilo da je isečak snimljen u Nepalu. I ovaj klip je prethodno deljen na društvenim mrežama na arapskom, uz isti natpis o Parizu i životinjama iz zoološkog vrta.

Image
Skrinšot obmanjujuće Fejsbuk objave (levo) i iz videa objavljenog na Fejsbuku 2019. (desno) napravljen 18. jula 2023.

Jedan od videa prikazuje isečak vrlo niske rezolucije čopora lavova koji hodaju noću u nekom urbanom okruženju. U potrazi za izvorom ovih snimaka, Gugl pretraga sa ključnim rečima 'lavovi', 'Saint-Denis' i 'noć' daje rezultate sa identičnim video snimcima koji su već objavljeni u februaru 2020. na Jutjubu, Fejsbuku i Tviteru, tri godine pre nereda u Francuskoj 2023. AFP nije uspeo da otkrije kontekst u kom su snimljeni, nema novinskih članaka koji spominju beg divljih životinja u gradu San Denizu ili u departmanu Sen-San-Denizu (Seine-Saint-Denis). I ovaj video prikazuje isti natpis na arapskom.

Na kraju videa u kom se pojavljuju ovi lavovi u nedavnim objavama takođe se vide tri muškarca u automobilu, od kojih jedan nosi balaklavu, a na samom kraju je na kratko prikazan slon ispred nekakve građevine. AFP nije uspeo da identifikuje muškarce ili odredi datum ili lokaciju na kojoj su snimljeni. Oni se ne pojavljuju ni u jednom prethodnom snimku "lavova iz Sen Deniza" koje smo pregledali. Nismo mogli da identifikujemo ni slona, kao ni mesto niti datum kad je snimljen.

Image
Skrinšot obmanjujućeg videa (levo) i videa "lavova iz Sen Deniza", objavljenog na Jutjubu 2020. (desno), napravljen 18. jula 2023.

Osim kratkog snimka neidentifikovanog slona koji se pojavljuje u ovom videu, ne postoje nikakvi pouzdani izveštaji ili bilo kakvi drugi snimci slona kako luta francuskim ulicama za vreme ili nakon nereda.

Zebra u Koreji

Jedan od klipova u video snimcima koji kruže na društvenim mrežama prikazuje zebru tokom dana u jednoj uličici. Ovaj video prikazuje mužjaka zebre koji se zove Sero, a koji je pobegao iz Dečjeg velikog zoo parka u Seulu u martu 2023, o čemu su pisali i strani mediji, kao na primer ovde (arhivirani link ovde).

Image
Skrinšot iz obmanjujuće objave (levo) i iz snimka zebre Seroa, snimljenog u Seulu (desno), napravljen 18. jula 2023.

Još jedan isečak u istom videu prikazuje stampedo nojeva kroz grad, koji se zapravo dogodio u januaru 2022. u gradu Šongzuo (Chongzuo) u Kini, nakon što su životinje pobegle sa obližnje farme. Prizori iz isečka mogu se videti u video snimcima koje su objavili Rojters i En-Bi-Si (NBC), između ostalih (arhivirani link ovde i ovde). Snimci zebre i nojeva takođe imaju isti natpis na arapskom jeziku.

Image
Skrinšot iz obmanjujuće objave (levo) i videa koji je objavio NBC u januaru 2022. (desno), napravljen 18. jula 2023.

Jedan klip prikazuje tri gorile kako skreću oko ugla zgrade. AFP je pronašao taj isti trenutak - preokrenut kao u ogledalu - u snimku objavljenom na TikToku u novembru 2022. godine (arhivirani link ovde). I ovaj klip je prethodno deljen na arapskom, pogrešno povezujući gorile sa neredima uz natpis: "Pogledajte šta su Ažirci uradili zoološkom vrtu u Francuskoj."

Image
Skrinšot obmanjujuće objave (levo) i iz videa objavljenog na TikToku u novembru 2022. (desno), napravljen 18. jula 2023.

Prema objavi na TikToku, jedan od gorila je Šabani, vođa čopora gorila iz zoološkog vrta Higašijama (Higashiyama) u japanskom gradu Nagoja. AFP je prethodno pisao o slavnom statusu koji ovaj čovekoliki majmun uživa u Japanu (arhivirani link ovde), gde se posetioci dive njegovom izgledu i mišićima. Ista zgrada i rastinje vidljivi su i u drugim snimcima Šabanija, dostupnim na Jutjubu (arhivirani link ovde).

Jedan klip prikazuje dva jelena kako hodaju uskom jednosmernom ulicom. Ovaj isečak se može povezati sa videom objavljenim na Tviteru u aprilu 2020, čiji autor kaže da je snimljen u pariskom predgrađu. Gradonačelnik opštine Boasi-Sen-Ležer (Boissy-Saint-Léger), Režis Šarbonije (Régis Charbonnier), rekao je za AFP (arhivirani link ovde) u aprilu 2020. da su jeleni iz snimka došli sa imanja Šato du Pipl (Château du Piple), gde ih ima više od stotine.

Image
Skrinšot obmanjujuće objave (levo) i iz videa objavljenog 2020. na Tviteru (desno), napravljen 18. jula 2023.

Urbano nasilje u Francuskoj

Iako su snimci životinja koje smo istražili svi predstavljeni u lažnom kontekstu, Francuska je zaista bila poprište mnogih scena urbanog nasilja snimljenih nakon Nahelove smrti 27. juna 2023. (arhivirani link ovde).

Izveštaj AFP-a - arhiviran ovde na francuskom - detaljno opisuje nedelju nasilja koje je potreslo Francusku. Na nivou države privedeno je više od 3.700 ljudi. Kako je 19. jula 2023. rekao francuski ministar pravde Erik Dipon-Moreti (Eric Dupond-Moretti), više od 700 ljudi osuđeno je na zatvorsku kaznu, dok je doneto više od 1.200 presuda (arhivirani link ovde).

Videli ste sumnjivu informaciju na društvenim mrežama?

Kontaktirajte nas